وزیرعلوم: فضای بدون تنش، شرط اساسی توسعه علمی است

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه همواره مدافع عقلانیت و سیاست مدبرانه بوده و ایجاد فضای بدون تنش شرط اساسی برای توسعه علمی كشوراست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، منصور غلامی روز یكشنبه در آیین آغاز سال تحصیلی با حضور رییس جمهوری در دانشگاه تهران افزود: دانشگاه در تلاطم های دی ماه سال قبل با درایت لازم از هر گونه موج آفرینی پرهیز كرد و این مطالبات را مورد تحلیل و مداقه عالمانه قرار داد.
وی ادامه داد: وزارت علوم، رسالت خود را در سطوح چند گانه بین المللی، ملی و محلی تعریف می كند و دانشگاه به عنوان نهادی كه بالاترین سطح اجتماعی در بین مردم را دارد حفظ وحدت را جزو آرمان های خود می داند.
وزیرعلوم، تحقیات و فناوری گفت: نظام آموزشی و علمی همواره نهادی تغییر آفرین، اثرگذار و متعهد به آرمان های دینی بوده است و سهم آنها در تحقق انقلاب اسلامی ، جنگ تحمیلی، پیشرفت وتوسعه كشور سهمی در خور توجه بوده كه استمرار آن در گرو بالندگی و حفظ جایگاه نهاد دانشگاه است.
غلامی افزود: قرار گفتن دانشگاه ها در مرزهای دانش و رقابت با مراكز علمی جهان و شریك شدن در تولید علمی از مسیرهای جدی است.
وی ادامه داد: نهاد دانشگاه مسوول انتقال فرهنگ ملی و دینی است و تنها مركز تولید علمی و مادی نیست و نهادی اجتماعی و فرهنگی است كه با كارویژه فرهنگ پذیری عمل می كند و مهمترین آن تولید انسانی آگاه و فرهیخته است.
وزیر علوم با اشاره به دستاوردهای علمی دانشگاه ها گفت: ایران در سال 2017 میلادی، در بین 25 كشور برتر علم دنیا با رشد 8.9 درصد رتبه اول رشد نسبی علم را به دست آورد و كشورهای روسیه و چین به ترتیب با 6.6 درصد و 4.3 درصد رتبه های دوم و سوم را داشتند كه نشانگر تلاش دانشگاهیان دانشجویان و اساتید است.
غلامی افزود: رقابت علمی ایران در مجموعه كشورهای در حال توسعه نبوده بلكه با كشورهای توسعه یافته ، صورت می گیرد و به همین منظور رشد علمی كشور بر اساس مقالات ثبت شده در پایگاه های معتبر دنیا طی سال های 2012 تا 2017 میلادی صعودی بوده است.
وی گفت: مقالات ثبت شده در سال 2017 نسبت به 2012 رشد 34 درصدی را تجربه كرده كه در منطقه رتبه اول و در بین كشورهای غیر متعهد بعد از كشور هند قرار داریم.
وزیر علوم گفت: فضای نقد و انتقاد بسیار سازنده است ولی نباید از دستاوردهای امیدبخش و حاصل تلاش اساتید غفلت كرد تا امید آنها تضعیف شود.
وی افزود: درحوزه علم و فناوری در سال 2018 میلادی 18 دانشگاه كشور در رتبه بندی تایمز و بیش از 22 دانشگاه در كشور در رتبه بندی لایدن قرار گرفتند
وزیر علوم گفت: در حوزه دستاوردهای فناورانه و دانش بنیان در سال 96 در رده 75 ارزیابی شدیم كه آن هم به دلیل حضور شركت های دانش بنیان در كنار مراكز علمی است ، 43 پارك علم و فناوری حامی شركت های نوپا و دانش بنیان در كشور فعال است .
غلامی با بیان اینكه دانشگاه نمی تواند دیگر دانشگاه دهه پیش باشد، گفت: دانشگاه برای حفظ موقعیت خود باید در ساختار و برنامه ریزی خود را تضمین كند و تعادل بین نیاز ، منابع، شرایط محیطی، و پایداری در خور توجه است.
وی با اشاره به اینكه ساماندهی ، بررسی و بازنگری در آموزش عالی جزو برنامه های جدی دولت بوده است، افزود: دولت تلاش دارد تا با حمایت از مراكز علمی و ماموریت گرا كردن و هم افزایی امكانات پراكنده در سطح كشور اتفاق بیفتد.
وزیر علوم با بیان اینكه دانشگاه ها توجه به حل مسایل و مشكلات كشور در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و زیست محیطی را در برنامه های خود دارند و در حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از ظرفیت های انجمن های دانشجویی بهره مند می شوند ، افزود: توانمند سازی دانشجویان در این حوزه ها كارساز است.
وی اظهار داشت: دانشگاه سنتی عمر خود را همواره در عرصه های مختلف طی كرده و نیازمند نوسازی علمی به منظور تامین مطالبات بر اساس نیازهای جدید است.
**1053**6984**1601**