هر چقدر از آزادی دانشگاه بكاهیم، ضرر كرده ایم

تهران- ایرنا - رییس جمهوری تاكید كرد: ما هر چقدر از استقلال و آزادی دانشگاه بكاهیم ضرر كرده ایم، عیبی ندارد دانشجو و دانشگاه به احزاب كمك كنند اما دانشگاه نباید محل فعالیت احزاب باشد چون علم چهارچوب نمی شناسد و باز است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح یكشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی 98- 1397 دانشگاه ها و مراكز پژوهشی و فناوری كشور ضمن تبریك آغاز سال تحصیلی جدید افزود: این مراسم به عنوان احترام و كرنش در برابر علم، دانش، پژوهش و فناوری است و مخاطب این كرنش اساتید و دانشجویان عزیز هستند.
وی خاطرنشان كرد: دانشگاه نقش بسیار مهمی در علم، فرهنگ، جامعه پذیری نسل جوان و انضباط و قانون مداری دارد و دانشجویان از این محیط بسیار می آموزند.
رییس جمهوری با تاكید براین كه دانشگاه و مراكز تولیدی باید باهم در ارتباط باشند، یادآور شد: دانشگاه ها باید با فناوری و پارك های علم وفناوری مرتبط باشند. ما هر چه از استقلال و آزادی دانشگاه بكاهیم ضرر كرده ایم، عیبی ندارد دانشجو و دانشگاه به احزاب كمك كنند اما دانشگاه نباید محل فعالیت احزاب باشد چون علم چهارچوب نمی شناسد و باز است.
روحانی افزود: قرآن می گوید پیامبر از خدا بخواه دانش و علمت را زیاد كند. علم چیزی نیست كه بگوییم یاد گرفتم، ما تا آخر عمر باید بیاموزیم، زگهواره تا گور دانش بجوی.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تصویب لایحه در هیات دولت برای تسهیل آموزش عالی اشاره و تاكید كرد: این لایحه هجدهم شهریورماه به تصویب رسید كه برمبنای آن هركس بخواهد می تواند در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیل كند.
رییس قوه مجریه ادامه داد: در این لایحه گفتیم اساس سنجش ها و ورودی ها در همه مقاطع تحصیلی جز مسائل علمی چیز دیگری نخواهد بود. تنها فرد در جرائم سنگینی چون تروریسم، قاچاق انسان و جرایم سازمان یافته و... به شرط داشتن تبعات اجتماعی در احكام دادگاه از تحصیلات تكمیلی محروم می شود.

**آسمان پُرستاره را برداشتیم
روحانی با بیان این كه شما می خواستید ستاره كم شود ما آسمان پُرستاره را برداشتیم، افزود: این مهم ترین لایحه دولت دوازدهم برای دانشجویان دانشگاه ها است.
وی تاكید كرد: همانطور كه وعده دادیم ما دانشگاه امن می خواهیم، دانشگاه امنیتی نمی خواهیم دانشگاه قانونمند، با نظم و انضباط می خواهیم، حزبی و جناحی نمی خواهیم . دانشگاه باید از این قیود آزاد باشد.
رییس جمهوری با بیان این كه دانشگاه محل علم، پژوهش، پرسشگری و نقد است، تصریح كرد: دوستان نصیحت كردند ارتباط دولت با دانشگاه باید بیشتر شود ، خدا به ما توفیق دهد عامل به این نصیحت باشیم.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: دانشگاه تهران به عنوان یك دانشگاه كهن، برتر یادآور خاطرات شیرین دوران دانشجویی است.
روحانی به خاطرات دوران دانشجویی خود اشاره كرد و گفت: به 50 سال پیش بر می گردم آن زمانی كه با همكلاسی ها وارد این دانشگاه تهران شدیم، اساتید مبرز، فرهیخته و به نام و دانشجویان پرتلاشی در اینجا وجود داشته و دارد.
وی یادآور شد: برای مثال در همین دادگاه اخیر لاهه برخی از چهره ها از همین دانشگاه تهران بودند و یكی از همان افرادی كه به وكالت از ایران سخن می گفت، جزو همكلاسی های ما در دوران دانشجویی در دانشگاه حقوق بود.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: دانشگاه می تواند همان طور كه امام راحل فرمودند مبدا تحولات باشد و همانگونه كه رهبر معظم انقلاب بر آن تأكید كردند، دانشگاه می تواند مظهر اقتدار باشد.
روحانی ادامه داد: در حال حاضر به مدیریت‌های جامعه كه نگاه می كنیم از میز هیات دولت گرفته تا در مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه‌های مختلف، اكثریت قاطع آنها پرورش یافته دانشگاه هستند، عده ای هم پرورش یافته حوزه و دانشگاه و عده ای هم پرورش یافته فقط حوزه هستند.
وی تاكید كرد: دانشگاه نقش بسیار مهمی در مدیریت آینده جامعه دارد. اگر امروز نقصی از مدیران جدید گرفته و نقد واردی مطرح می‌شود باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه هم هست، چون این افراد در همین مراكز تربیت شده‌ و دانش آموخته و فرهیخته شده‌اند، با ورود به دانشگاه احساس شخصیت بیشتر و نشاط بیشتر كرده اند.
رییس جمهوری استاد و دانشجو را دو واژه بسیار زیبا و غرور آفرین ذكر كرد و یادآور شد: البته استاد كه ما می‌گوییم به معنای عام كلمه است.
روحانی با بیان این كه نقش دانشگاه بسیار مهم است، اضافه كرد: علت موفقیت ما در دولت یازدهم از امید به آینده شروع شد، نه با كار و با برنامه‌ریزی، قبل از برنامه و كار و تلاش ما، دیدگاه مردم نسبت به آینده بود كه جامعه را در مسیر جدیدی قرار داد.
وی خاطرنشان كرد: در سال ۹۲ كه من انتخاب شده بودم، بنا بود دو ماه بعد دولت تشكیل دهیم، به محض انتخاب، قیمت دلار كاهش یافت و بازار آرام شد، با انتخاب، امید افزایش پیدا كرد ما هنوز كاری نكرده بودیم.
رییس قوه مجریه با طرح این سوال كه چرا مردم به آینده بهتر با تعامل بیشتر با جهان، با آرامش بیشتر، با فضای امن تر و نه امنیتی تر امیدوار شده بودند، ادامه داد: هنرپیشه سینما، كارگردان، نویسنده كتاب و دانشجو هم امیدوار شده بود، چون می دانستند از سال ۹۲، دیگر 16 آذر آزاد است، نقد آزاد است، می توانند حرف بزنند، سخن بگویند و نقد كنند.

** نقد بیش از حد مانند نمك است
روحانی تصریح كرد: گاهی وقت ها برای انسان پذیرش انتقاد زیاد از لحاظ عاطفی ممكن است، سخت باشد، من هم وقتی در روزنامه و فضای مجازی ۱۰ تا ۱۲ انتقاد می خوانم، می گویم امروز بس است، زیرا هم وقت بیشتر ندارم و هم نقد بیش از حد می‌تواند مفید نباشد، نقد در حد خود هم مفید و هم لازم است.
روحانی یادآور شد: اگر كسی برادر مومن خود را در فضای دوستانه دو نفری نصیحت كند به او زینت داده و مشكل را حل كرده است اما اگر همین نقد را در جمع عمومی بیان كند، او را نگران و شرمسار كرده است، در زندگی جمعی، خانوادگی و اجتماعی نیز چنین است، در زمینه دولت و حكومت هم می تواند تا اندازه ای صادق باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر اساتیدی در كشور مقاله اقتصادی می‌نویسند و در آن زمینه مصاحبه و نقد می كنند، عده ای از اساتید نیز اصلا صحبت یا مصاحبه نمی‌كنند اما برای من نامه می نویسند، این اقدام تاثیرگذارتر است.
رییس دولت دوازدهم یادآور شد: استادی كه در بحث اقتصادی نقد دارد، برای من مستقیم نامه می‌نویسد و من هم به دقت می خوانم و پیام تشكر برای او ارسال می‌كنم.
روحانی با بیان این كه كسی هم مصاحبه می‌كند و من هم آن را می شنوم، تصریح كرد: گاهی وقت ها نقد و اندازه بسیار مفید است، نقد بیش از حد مانند نمك است، اگر بیش از اندازه باشد، نمی توان آن را خورد.
روحانی گفت: دانشگاه ها باید نقاد و پرسشگر باشند و دولت را نقد كنند و هیچ تردیدی در این بحث وجود ندارد؛ البته خواهش می كنم كه این اقدام با اطلاعات كافی باشد.
وی به جلسه خود با اساتید اقتصاد كه فردا برگزار می شود، اشاره كرد و افزود: عده ای از اساتید اقتصاد را فردا دعوت كرده ام كه با آنها رودرو بنشینم و صحبت كنم، برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده و عده‌ای به صورت خصوصی برای من نامه نوشتند، حرف‌هایی با آنها دارم كه به صورت مستقیم می‌گویم.

**برای همه نمی‌توان یك نسخه ورزشی نوشت
رییس جمهوری تاكید كرد: وقتی ما از موضوعی نقد می‌كنیم باید شرایط كشور را دقیقا بدانیم كه كجا هستیم، شما وقتی دستور ورزشی به یك نفر می دهید، سلامت و سن او را هم در نظر می گیرید؛ به همه نمی‌توان یك نسخه ورزشی داد، شرایط كشور شرایط یكسانی نیست.
روحانی با بیان این كه امید مردم به آینده كلید دولت یازدهم و دوازدهم است، گفت: مردم فضا را روشن می دیدند و مشاهده می كردند، هر روز گره ای گشوده می شود. پیامبر اكرم (ص) می فرمایند: بهترین عمل امید به گشایش ها است. یعنی ما بدانیم گره ها باز می شود، بن بست ها از بین می رود. اینكه ما نسبت به آینده امیدوار باشیم انتظار فرج است.
وی ادامه داد: به جای گفتار درمانی باید امید درمانی كنیم، نیاز امروز جامعه ما امید به فردا است. نمی خواهم بگویم مردم امروز مشكلی ندارند به عنوان رییس جمهوری هر روز لیست قیمت اجناس را می بینم و مشاهده می كنم وضع زندگی مردم چگونه است مخصوصا آنهایی كه حقوق ثابت دارند.
رییس جمهوری تاكید كرد: چه خوشحال یا ناامید یا غصه دار باشیم از این مسیر عبور می كنیم اگر به انتظار روز بهتر و امید به شرایط خوب باشیم این راه كم هزینه تر می شود.

**در تاریخ آمریكا تیمی كینه توز تر از تیم فعلی كاخ سفید نبوده است
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید براین كه در تاریخ آمریكا تیمی كینه توزتر از تیم فعلی كاخ سفید نسبت به ایران، ایرانی و نظام جمهوری اسلامی نبوده است، تصریح كرد: آنها با جنگ روانی شروع كردند، هدف بعدی آنها جنگ اقتصادی و سپس تلاش برای ناكارآمد جلوه دادن است و هدف نهایی آنها مشروعیت زدایی برای تغییر رژیم در ایران است.
وی با تاكید بر این كه از نظر سیاسی و سیاست خارجی قطعا ایران پیروز ماجرا و آمریكا شكست خورده است، گفت: فكر نمی كنم كسی در این تردیدی داشته باشد.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: همه می دانند آمریكا از نظر حقوقی و سیاسی و زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی دچار شكست شده و ما موفقیت و پیروزی به دست آورده ایم.

**تدبیر و حقانیت ما را در شورای امنیت پیروز كرد
روحانی ادامه داد: هدف نهایی آنان مشروعیت زدایی از نظام جمهوری اسلامی ایران است، از كجا این كار را شروع كردند، این كار را از جنگ روانی شروع كردند، وارد جنگ اقتصادی شدند و برای مشروعیت زدایی با ما می جنگند.
وی افزود: ما از همه این موارد می توانیم با وحدت، اتحاد و یكپارچگی عبور كنیم و در بسیاری از موارد می توانیم آمریكا را شكست دهیم، شاید عده ای بگویند چرا شعار می دهید، شما با این همه قدرت، نفوذ اقتصادی و سیاسی آمریكا در دنیا چه طور می خواهید آنان را شكست دهید.
وی با طرح این سوال كه آمریكا از نظر سیاسی در این چند ماه در برابر جمهوری اسلامی ایران شكست خورده یا پیروز شده است؟، افزود: در دنیا جز چند كشور معدود هیچ كشوری نیست كه در برابر تصمیم آمریكا برای خروج از برجام بگوید كه این كشور كار درستی انجام داده است، آنها كه خیلی احتیاط می كنند، اظهار تاسف می كنند، آنها كه صریح تر حرف می زنند می گویند آمریكا اشتباه كرده است، آنها كه صریح تر حرف می زنند می گویند كار خلاف قانون انجام داده است.
رییس قوه مجریه تصریح كرد: آقای ترامپ تلاش كرد از شورای امنیت به ریاست خود برای ضربه زدن به ایران و تایید سیاست هایش درباره ایران استفاده كند، اما چه پاسخی گرفت؟ همه 14 عضو دیگر در شورای امنیت سازمان ملل از برجام تعریف كردند و ترامپ نتوانست به نتیجه برسد، آقایی كه به ظاهر میزبان سازمان ملل بود، سازمان ملل در كشور اوست و او به سران كشورهایی كه وارد این كشور می شوند ویزا می دهد و رییس دوره ای شورای امنیت است، اما دست خالی از شورای امنیت بیرون می آید.
روحانی در ادامه این سوال را مطرح كرد كه چرا آمریكا دست خالی بیرون آمد؟ می گویم حقانیت و تدبیر ما در این مساله ما را پیروز كرده است، روزی كه آمریكا از برجام خارج شده بود (البته به وقت ما شب بوده است) توقع آمریكایی ها این بود كه یك ساعت بعد یا حداكثر فردا صبح به وقت خودمان ما هم اعلام كنیم كه از برجام خارج شده ایم، نتیجه چه می شد؟ بلافاصله پرونده به شورای امنیت باز می گشت، همه قطعنامه ها علیه ایران می شد و ما در دنیا تنها می شدیم و همه طرفدار آمریكا می شدند.
وی تصریح كرد: نظام جمهوری اسلامی ایران تدبیر كرد، عجله نكرد، بدون عجله و دستپاچگی اعلام كرد كه یك مهلت چند هفته ای می دهیم ببینیم بقیه كشورها چه می كنند؟ این چند هفته هنوز ادامه دارد، آیا ما ضرر كردیم؟ هر وقت بخواهیم از برجام خارج می شویم، خارج شدن مثل خراب كردن دیوار است، ساختن سخت است.
رییس جمهوری ادامه داد: شما برای خروج مشكل ندارید، هر وقت می توانید خارج شوید، این كه منفعت شما و كشور در كدام است مهم تلقی می شود، ماندن یا نماندن، برجام مهم نیست، منافع، امنیت و مصالح ملی ما مهم است.
روحانی خاطرنشان كرد: ما همیشه افتخار می كردیم كه در دوران مرحوم مصدق، انگلیس از ما در دادگاه لاهه شكایت كرد، تیم دكتر مصدق در لاهه اعلام كرد كه این دادگاه صلاحیت رسیدگی ندارد، در مساله صلاحیت در نهایت دادگاه به نفع ایران رای داد.
وی افزود: دادگاه نیز گفت كه صلاحیت ندارم، زیرا یك طرف دولت و یك طرف شركت است، البته توصیه های اجرایی كرد كه به ضرر ما بود، اما امروز چگونه شد؟ امروز ما شكایت كردیم و شاكی هستیم كه هم در صلاحیت پیروز شدیم و هم در اجرای موقت موفق شدیم.
رییس جمهوری تاكید كرد: ما دو موفقیت بزرگ در دادگاه لاهه بدست آوردیم كه بدست تحصیلكردگان دانشگاه تهران و حقوقدانان و دیپلمات های خودمان به دست آمد، امیدواریم موفقیت هایی در دادگاه بین المللی دیگر داشته باشیم، حال ما موفق هستیم یا آمریكا؟ البته كه ما موفق هستیم.
روحانی گفت: مشكل ما از از اینجا ناشی می شود كه آمریكا بر خلاف توافق و معاهده خود و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، از یك توافق نامه چند جانبه، بی دلیل خارج شده است.
وی افزود: حَكَم در اختلاف ما و آمریكا دبیرخانه سازمان ملل و از آن بالاتر آژانس بین المللی انرژی اتمی است، این دو می‌گویند حق با ایران است و آمریكا اشتباه كرده است؛ ما از نظر سیاسی، نهادهای بین المللی، حقوقی و افكار عمومی موفق شده ایم؛ حتی در خود آمریكا برای دولت آمریكا این یك پیروزی نیست.
وی با بیان این كه آمریكا از نظر روانی و اقتصادی و بر خلاف قانون و ظالمانه وارد عمل شده است، افزود: شركت های اروپایی آنهایی كه با ما كار می كنند، اگر ادامه كار را با ما قطع كنند، توسط دادگاه اروپا جریمه می شوند و اگر توافق با ما را قطع نكنند توسط آمریكا جریمه می شوند، اصلاً چنین مقوله ای در تاریخ روابط اتحادیه اروپا و آمریكا تاكنون دیده نشده است.
رییس جمهوری یادآور شد: اكثر رهبران اروپا در سفر نیویورك وقتی كه فرصت بازتر بود با من مفصل صحبت كردند، یك نخست وزیر كشور مهم اروپایی گفت «اگر پنج سال پیش به من می‌گفتند روزی پیش می‌آید كه در دعوا بین ایران و آمریكا اتحادیه اروپا پشت ایران قرار می‌گیرد، می‌گفتم از محالات تاریخ است؛ ما متحد آمریكا هستیم و امنیت ما به آمریكا گره خورده، اقتصاد ما به آمریكا گره خورده است؛ اینكه یك روزی ایران و آمریكا رو در روی هم قرار بگیرند، ما پشت سر ایران قرار بگیریم، امكان ندارد»
روحانی تاكید كرد: امروز این مساله ممكن شده و اتحادیه اروپا در برابر آمریكا ایستاده است، در روزی كه ترامپ می خواهد جلسه شورای امنیت تشكیل دهد روز قبل اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران می نشینند و علیه آمریكا جلسه می گذارند، این حادثه كمی نیست، ما این موضوع را باز نمی كنیم، صدا و سیما این موضوع را برای مردم باز كند و دانشگاه باید باید به میدان بیاید و برای مردم توضیح بدهد.
وی همچنین گفت: حادثه بزرگی از لحاظ سیاسی اتفاق افتاده، شما ممكن است بگویید اروپایی‌ها شركت های خودشان را نمی‌توانند راضی كنند، بله این ممكن است؛ اما دولت ها همه پشت سر ایران هستند.
وی افزود: گاهی ما هم حریف شركت‌های خودمان نمی شویم، نه فقط شركت های خصوصی گاهی حریف شركت های دولتی هم نمی شویم، در همین ماجرای ارز هر روز با شركت‌های خصوصی و دولتی مساله داریم؛ در دنیای امروز این گونه نیست كه دولت آن هم در اروپا تصمیم گرفت، تمام شركت های اروپا و بانك های اروپایی كه اكثریت قریب به اتفاق آنها خصوصی هستند و بسیاری این بانك ها خود سهام آمریكایی‌ها دارند به راحتی بتوانند پشت سر آمریكا، سود و زیان خود را حساب كند، منافع خود را حساب می كند.

**دانشگاه باید دولت را متعلق به خود بداند
رییس جمهوری در ادامه با طرح این سوال كه چرا امیدوار نباشیم كه در بسیاری از قدم ها موفق بوده ایم؟ اظهار داشت: امروز اشكال از سوی بسیاری از روزنامه ها، فضای مجازی و صدا و سیما است كه وقتی شركت ها به ایران می آیند، آن را اعلام نمی كنند و خبری منتشر نمی شود، اما اكنون كه در حال خارج شدن هستند، آنها را شمارش می كنند، چرا آن روز كه این شركت ها آمدند، خبرش را ندادید و منكر بودید؟
روحانی افزود: امروز مشكلات اقتصادی وجود دارد، اما می توانیم بهترین راه حل ها را پیدا كنیم و در این جا این دولت نیست كه بهترین راه حل را پیدا می كند، همه ما هستیم كه باید بهترین راه حل را پیدا كنیم.
وی خطاب به دانشگاهیان گفت: اگر شما می دانید، راهكار ارائه دهید، تا كنون چندین نامه اساتید دانشگاه را خوانده ام، باید رو در رو بنشینیم و صحبت كنیم، یك بار هم در ماه رمضان این كار را انجام دادیم، باید ببینیم آنها چه می گویند.
وی تصریح كرد: ما از دانشگاه انتظار بیشتری داریم، دانشگاه باید دولت را متعلق به خود بداند زیرا این دولت برای مردم است، چون این مردم هستند كه به دولت رای داده‌اند.
رییس جمهوری گفت: شما دانشگاهیان در همه دوره های انتخابات نقش بسیار ارزشمند و بالایی داشته اید، در انتخابات اخیر هم همینطور، مهم نیست كه طرفدار كدام رقیب بودید، اصل حضور، تشویق و حضور مردم مهم است.
روحانی ادامه داد: اگر دانشگاه در انتخابات حضور نداشته باشد، انتخابات گرم نمی شود، این دانشجویان دانشگاه ها هستند كه در انتخابات حضور پیدا كرده و نقش ایفا می‌كنند.
وی از همه دانشگاهیان برای شركت در ادوار مختلف انتخابات بویژه در اردیبهشت 96 كه كار بسیار بزرگ و مهمی انجام دادند، تشكر كرد و اظهارداشت: دولت برای شما است. ما همه باید به هم كمك كنیم تا راه بهتر را برای حل مسائل كشور پیدا كنیم .
رییس جمهوری گفت: دولت تمام كالاهای اساسی مورد نیاز مردم و ضروری را در نظر گرفت و 25 قلم كالا را به حد نیاز جامعه با ارز ثابت 4200 تومان در اختیار آنها قرار داد، این اراده دولت است و اجرا نیز كرده است و تا آخر سال نیز به آن عمل می‌كند .
روحانی خاطرنشان كرد: احتمالاً و تقریبا حدود 14 تا 15 میلیارد دلار تا آخر سال هزینه خواهیم كرد البته حداقل 13 میلیارد دلار نیاز است اما پیش‌بینی می كنم 15 میلیارد دلار نیاز است، ما تعهد كرده ایم و تعهد و خواهیم داد كه این مبلغ تامین می شود.
وی افزود: حال چگونه این ارز تامین و به كالا تبدیل می شود و چگونه در بازار توزیع شده و به دست مصرف كننده می‌رسد، همه باید به هم كمك كنیم دولت به تنهایی قادر نیست در این مسیر همه درها را باز كند، همه باید دست به دست هم دهیم.
وی یادآور شد: اگر بنا باشد با یك شایعه در فضای مجازی كه بگویند یك جنس كم شده است، جنسی كه ما به طور طبیعی آماده كرده ایم تا مردم در فروشگاه ها آن را بخرند، اگر آن جنس را در دو روز خریدند ، 28 روز قفسه ها خالی می ماند، بعد دوربین ها می‌آید روی قفسه وعكس می‌گیرند؛
رییس جمهوری گفت: مردم جنسی را كه برای یك ماه تولید و توزیع شده ظرف سه روز خریده اند و قفسه های خالی شده است پس باید دوباره كالا تولید شده و آن را حمل و نقل كرده و به انبار برسانیم ؛ چه كسی این كار را كرده است، آیا مشكل از دولت یا از مردم یا از توطئه بیگانگان است؟
روحانی ادامه داد: من نمی خواهم بگویم درصد مشكلات متعلق به چه كسانی است، باید مشكل را حل كنیم و دست به دست هم دهیم و شما دانشگاهیان باید در خط مقدم باشید.
وی یادآور شد: ما اعلام كردیم برای نیازهای ضروری جامعه بجز كالاهای اساسی در یك سامانه ای به نام سامانه نیما ارز را تامین كرده و باز هم حدود 7500 تومان با اندكی بیشتر یا كمترتامین می كنیم.
وی افزود: نیازمندی های دیگری هم ممكن است به حق یا ناحق وجود داشته باشد مانند این كه من مسافرم و می خواهم پولی را از بازار آزاد تهیه كنم یا مریض دارم – گرچه وزیر بهداشت گفته اند نیازی نیست هیچ مریضی به خارج برود حال كسی می خواهد مریض خود را به خارج ببرد. - یا من می خواهم پول جمع كنم و در فلان كشور آپارتمان بخرم، اولی را من به جا و حق است می دانم ولی دومی را در شرایط كشور به جا نیست، اما تشخیص این آسان نیست و نمی شود اگر دستگاهی داشتیم كه از پیشانی مردم می خواندیم كه كه چه در فكر آن ها است، دنیا به گونه ای دیگر می شد، خود پیغمبر گفت « و لو كنت اعلم الغیب لاستكثرت من الخیر و ما مسنی السوء» من هم اگر غیب بلد بودم نمی گذاشتم مشكلی برای من پیش آید.
رییس جمهوری همچنین گفت: غیب هایی هست كه ویژه خدا است كه حتی انبیا هم نمی دانند و ما نمی توانیم ور اه آن كمك به همدیگر است و راه آن این است كه در كنار هم قرار گیریم و به هم كمك كنیم و در راس آن دانشجویان ، اساتید و دانشگاه ما است، حال باید در این رابطه بین دانشگاه و دولت چكار كنیم.
روحانی ادامه داد: رفع مشكلات اقتصادی فعلا اولویت نخست ما است و محیط زیست و آب برق هم جزو موارد بعدی است؛ خیلی مسائل داریم، شدت مصرف انرژی از آن دسته مشكلاتی است كه باید از آن كم كنیم، دهها مشكل داریم كه باید از آنها كم كنیم، اما فعلا مشكل اول ما این مساله است كه با آرامش و امید بیشتر باید حل شود.
وی یادآور شد: برخی ها در اذهان این شبهه را ایجاد كردند كه دولت می گوید كالاهای اساسی را تامین می كنم از كجا این اتفاق می افتد؟ اگر دشمنان ما این شبهه را ایجاد كرده اند كه وضعیت خیلی بد می شود.
وی افزود: یك روز ناجوری به نام 13 آبان در پیش رو شما است، حال من رییس جمهوری می گویم كه روز 13 آبان هیچ تاثیری نخواهد گذاشت، آمریكا هر كاری خواسته علیه ما انجام داده است و نه قبل از 13 آبان كه قبل از 13 مهر همه كارها را كرده است و چیزی به 13 آبان وجود ندارد كه مردم را نگران كند.

**فضای مجازی شمشیر دو لبه است
رییس جمهوری در ادامه به تبلیغات این موضوع در فضای مجازی اشاره كرد و گفت: به هر حال تبلیغات وجود دارد، فضای مجازی ضمن همه خوبی هایی كه دارد- دولت یازدهم و دوازدهم این فضا را ایجاد كرده است.
روحانی تصریح كرد: فضای باز مجازی را ما دنبال كردیم ؛ اول به خاطر شما دانشگاهیان و در ادامه برای علم این كار را انجام دادیم؛ در دنیای امروز علم و پیشرفت علمی بدون آشنایی به فن دیجیتال -كه زیر ساخت آن را دولت باید بیشتر فراهم كند و نرم افزارهای آن را دولت وشركت ها با هم - و سواد فنآورانه آن را همه یاد بگیریم و درست استفاده كنیم؛ اگر این نباشد دانشجو ناموفق خواهد بود.
وی افزود: در كشورهای اروپایی دانشجوی رده تحصیلات تكمیلی بدون دو تا امتحان نمی تواند وارد شود، نخست باید به فضای مجازی مسلط و دوم این كه باید شیوه تحقیق را بلد باشد و اصلا راه ندارد كه جز این دو امتحان را بدهد.
وی خاطرنشان كرد: هیچ دانشگاهی این را نمی پذیرد، ما برای بعضی از امتحانات می گوییم زبان انگلیسی یا یك زبان خارجی را یاد بگیرد چون فضای مجازی هم به زبان دیگر نیاز دارد و همه چیز به فارسی نیست.
رییس جمهوری زبان فنآورانه را شرط اصلی برای فضای مجازی دانست و تصریح كرد: این شرط اصلی است، شرط اصلی نه برای فارغ التحصیل شدن كه برای ورد به كارشناسی ارشد و دكتری است و این شرط لازم است؛ البته ممكن است برخی فناوری های دیگر برای بعضی از رشته ها ضروری باشد كه به آن وارد نمی شوم.
روحانی گفت: در این شرایط كه فضای مجازی را باز كردیم؛ ببینید پهنای باند، شرایط و زیر ساخت ها چه تغییری كرده، به زندگی، رفاه و كسب و كارر مردم كمك كرده است.
وی با بیان این كه فضای مجازی شمشیر دو لبه است، عنوان كرد: برخی شایعات در همین فضای مجازی فربه و بزرگ می شود و همه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ ما باید در این شرایط حواسمان را جمع كنیم.
رییس جمهوری گفت: نخست بحث روانی است و دیگر این كه از امكانات به بهترین وجه استفاده كنیم؛ این كه گفته شد دانشگاه كوتاه ترین راه و راه مستقیم را نشان می دهد درست است، البته علم هم این گونه است، علم و دانش راه كوتاه را به ما نشان می دهد.
روحانی افزود: ما باید از این فضا و امكانات استفاده كنیم تا بتوانیم تحولی در مسائل اقتصادی و زندگی مردم هم بوجودبیاوریم.
وی با بیان این كه چند نكته مهم است، یادآور شد: نكته اول این كه در مشكلات اقتصادی ما آغازگر جنگ اقتصادی و مقصر جنگ هم نبودیم و این معنای بسیار مفصلی دارد.
رییس جمهوری ادامه داد: اگر این دولت در این مقطع سر كار نبود، چیز دیگری رخ می‌داد؛ همین حادثه و مشكلات به دست خودمان رخ می‌داد و به جای اینكه ما در برابر آمریكا مواجه باشیم، در برابر جهان مواجه می شدیم.
روحانی با بیان این كه در این زمینه یك كار سیاسی دقیق و عمیقی به خوبی انجام گرفت، افزود: این كه این مشكلات مربوط به مدیریت است یا مربوط به تحریم ها می شود، من از شما می‌پرسم؛ همه اشخاصی امروز مدیر هستند، در دولت یازدهم هم مدیر بودند.

**راه دولت دوازدهم همان راه دولت یازدهم است
وی تاكید كرد: من شهادت می دهم راه دولت دوازدهم همان راه دولت یازدهم است؛ چرا ما در دولت یازدهم مشكل نداشتیم ولی در دولت دوازدهم برای ما مشكل ایجاد شد؟ دلیل آن چیست؟ مدیرهایی كه تغییر كردند اگر از مدیر قبلی قوی‌تر نبودند، حداقل مانند مدیرهای قبلی بودند.
رییس جمهوری با یادآوری این كه من نمی توانم بگویم كه مشكلی نداریم، اضافه كرد: حتما اشكال داریم، حتما هم نقد داریم و حتما هم ممكن است یك اشتباه داشته باشیم، من منكر نیستم، اما مشكل اصلی چیست؟ مشكل اصلی یكی فشار تحریم و دوم فشار روانی است، این دو مورد وارد و تاثیرگذار شده است.
روحانی خاطرنشان كرد: البته اگر همه كمك می كردیم این گونه نمی شد؛ اگر وارد كننده با ارز 4200 تومانی كه برای واردات جنس به او دادیم، تقلب نمی‌كرد -كه در حال حاضر پرونده آن در دادگاه است - شرایط دیگری داشتیم، عده ای سوء استفاده گر وجود دارند كه منافع شخصی خود را بر مردم و نظام ترجیح می دهند.
وی ادامه داد: بسیاری از طرح هایی كه ما ایجاد می كنیم، ممكن است در آن سوء استفاده و رانت ایجاد شود كه ما مجبوریم بخشنامه را تغییر دهیم و مسیر را اصلاح كنیم.
رییس جمهوری گفت: در این شرایطی فعلی اگر امید را در جامعه ایجاد كرده و اگر دست به دست هم بدهیم، از این مشكلات عبور خواهیم كرد؛ ضمن این كه این شرایط می‌تواند در بعضی از جهات برای ما فرصت باشد.
روحانی خاطرنشان كرد: در گذشته در دولت یازدهم تولیدات تولید كننده را كسی نمی خرید، همه انبارها پر از كالا بود، در نتیجه ما ناچار می شدیم به مردم وام بدهیم زیرا تمام تولید به دلیل كاهش تقاضا مانده بود اما در حال حاضر عكس این مسئله را نشان می دهد، در انبار كارخانه ها چیزی باقی نمی ماند و بلافاصله به فروش می‌رود.
وی با بیان این كه تولید یك سری مشكلات پیدا كرده است، تصریح كرد: امروز در حوزه صادرات، برای صادر كننده شرایط بهتر شده است؛ به گونه‌ای كه ما برخی كالاها را نمی‌خواهیم صادر كنیم اما به دلیل تفاوت قیمت دلار این كالاها قاچاق می شود به نحوی كوله بری جهت معكوس پیدا كرده است. البته ما مسائل و مشكلات جدیدی داریم اما فرصت‌های جدید هم داریم.
رییس دولت دوازدهم با طرح این سوال كه خواهش من از دانشگاه چیست، گفت: امروز در این شرایط خاص اقتصادی بعضی از گره ها در اقتصاد وجود دارد كه شما می توانید آن را حل كنید.
روحانی اضافه كرد: در موضوعاتی كه وجود دارد برخی از مواد و برخی از قطعات را ناچاریم از خارج وارد كنیم، در هر دو بخش می توان آنها را در داخل تولید كرد اما ما باید به آن جهت بدهیم تا كارشناسی های ارشد و دكترای ما در این مسیر قرار بگیرند.
وی یادآور شد: در تعدادی از رشته‌ها ما خودكفا هستیم و به اندازه كافی استاد، دبیر، كتاب و دانشجو داریم اما در بعضی از رشته ها آن را كم داریم، باید در آن سرمایه گذاری كنیم.
رییس جمهوری تصریح كرد: می گویند دانشجو چرا بیكار است؛ این تقصیر همه ماست، تقصیر دولت، دانشگاه و غیره است، همه باید دست به دست هم بدهیم، دانشگاه فقط علم آفرین نیست، دانشگاه باید كارآفرین هم باشد، علم آموز نیست، مهارت آموز هم باید باشد، خلاقیت باید به وجود آورد.
روحانی اظهار داشت: دانشگاه برای این است كه دانشجو خلاق شود، این خلاقیت و مهارت از بین نمی رود. مهم این است كه ما چطور دانشجو را تربیت كنیم تا او به یك انسان فرهیخته كاربلد و مسئول تبدیل شود، ما چنین كسی را می خواهیم. علمی خوب است كه با رفتار، اخلاق و كار كار توام باشد.
به گزارش ایرنا، مراسم آغاز سال تحصیلی 98- 1397 دانشگاه ها و مراكز پژوهشی و فناوری كشور امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، معاونان علمی و فناوری و حقوقی رییس جمهوری و جمعی از شخصیت های دانشگاهی و دانشجویان در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
سیام**9121**1336

سرخط اخبار علم و آموزش