پیاده روی اربعین رسانه ای همه جانبه وقدرتمند * محمدرضا قاسمی نیا

پیاده روی اربعین رسانه ای همه جانبه و میعادگاه انسان های آزادی خواه و حقیقت جو درجهان است، ازتمام ملل، اقوام، ادیان، رنگ، نژاد، زبان و گویش به این مراسم می آیند، چرا كه امام حسین علیه السلام تعلق به همه انسان ها دارد.

به فرموده پیامبرخدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله درشهادت حَضرت امام حسین علیه السلام حرارت و گرمی در قلوب وجود دارد كه برای همیشه زمان، خواهد بود وحرارت وعشقی است كه باگذر زمان هرگزسرد نمی شود.
حضرت امام خامنه ای عزیز و حكیم درعظمت حماسه پیاده روی اربعین می فرماید:« حماسه بزرگ اربعین كه با حضور ملت ایران، ملت عراق و مسلمانان دیگر كشورها هرسال تكرار می شود پدیده فوق العاده مهمی است كه به فضل الهی و درهنگام نیاز شدید دنیای اسلام شكل گرفته است».
همان گونه كه در كاروان او مسیحی آمد و به حقیقت رسید و به استقبال شهادت رفت و نیز گاندی بودایی، رهبرآزادی خواهان هند، پیروزی درمقابل استعمار انگلیس را الگوگیری از رفتار و گفتار امام حسین علیه السلام می داند كه ذلت نپذیرفت و در برابر ظلم و ستم دشمنان سلطه گر، ایستادگی و مقاومت كرد.
در كلام حضرت امام صادق علیه السلام آمده است: سفرهای دیگر مانند حج اگر ترس وخوف باشد نباید بروند، اما برای سفر كربلا با خوف هم باید رفت! وبرای توانگران شایسته است سالی دوبار و فقیران سالی یك بار به زیارت قبرامام حسین علیه السلام بروند! دربرابرهرگام و قدمی كه درراه زیارت امام حسین علیه السلام برداشته می شود پاداش حج وعمره خانه خدا برای زائرین ثبت می شود.
همچنین حضرت امام حسن عسكری علیه السلام زیارت اربعین را یكی ازنشانه های مومنین معرفی می كنند.
صراط مستقیم و نور خورشید حماسه بزرگ راهپیمایی اربعین حسینی درمسیرعاشقی نجف تا كربلا، نوید بصیرت، بیداری اندیشه ها، ایجاد و تقویت هم دلی و برادری عصرها و نسل ها رابه ارمغان می آورد و پیوندی ناگسستنی و مستحكم بین ملت ها به ویژه ملت ایران و ملت عراق را خلق می كند.
حضور برجسته و فعال جوانان عزیز در این راهپیمایی عظیم از ویژگی های منحصرمی باشد كه لازم است چنین فرصتی راغنیمت دانست.
ایمان به خداوند متعال وامید به رحمت الهی در ضمیر و اعتقادات راهپیمایان عزیز اربعین حسینی نقش بسته است و هجرت از شهر و دیارخود را، باقدم برداشتن دراین راه و زمینه سازی ظهورحضرت مهدی موعود علیه السلام نشان می دهند.
هم دلی، ایثار، گذشت، فداكاری، هجرت، جهاد، شهادت، شجاعت، مقاومت، ایستادگی، دین داری، مهربانی، دوستی، وحدت، صمیمیت، بصیرت، پیروی ازولایت، جهل زدایی، عزتمندی، نفی سلطه و ذلت ناپذیری از درس ها و پیام های سعادت بخش و انسان ساز پیاده روی اربعین است.
پس از گذشت حدود۱۳۸۰ سال از سال۶۱ هجری و شهادت حضرت امام حسین علیه السلام و اولاد و اصحاب با وفایش باید اذعان كرد كه اجتماع و حضور میلیونی راهپیمایان اربعین حسینی از اخلاص آن حضرت و قیام لله و فداكاری ها و خطبه های عزتمند و حماسی حضرت زینب كبرا سلام الله علیها وحضرت امام سجاد علیه السلام و مقاومت كاروان اسرای حسینی دركربلا، كوفه، شام و مدینه است و درامتداد آن دراین زمان از معجزات قرن و ثمرات خون های پاك شهدای عزیز مدافع حرم و هشت سال دفاع مقدس و ایثارگران آن می باشد و همه مدیون مجاهدت ها وفداكاری های آنان هستیم.
درود و سلام خداوند و فرشتگان بر بنیان گذارجمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) كه آغاز نهضت خود و گام های استوار در صراط مستقیم انقلاب اسلامی را از مكتب حسینی علیه السلام وعاشورا درس گرفت و فرمود: این محرم وصفراست كه اسلام رازنده نگه داشته است.
هركه دارد هوس كرببلا بسم الله
*معاون سوادآموزی اداره كل آموزش وپرورش استان قم

سرخط اخبار استان‌ها