4 نژاد اسب ایرانی ثبت جهانی می شود

شهركرد - ایرنا - رئیس فدراسیون سواركاری جمهوری اسلامی ایران گفت:اقدامات لازم برای ثبت جهانی 4 نژاد اسب ایرانی از سوی این فدراسیون اجرایی شده است.

مسعود خلیلی روز یكشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: كتاب تبارنامه نژاد اسب های تركمن، عرب، دره شوی و كاسپین (اسبچه خزر) از سوی فدراسیون تدوین و نمونه برداری از این نژادها انجام شده است.
به گفته وی، میكروچیپ های نمونه برداری شده از نژاد اسب های ایرانی برای ثبت به آزمایشگاه مراجع در خارج از كشور ارسال شده است و اكنون دو كتاب تبارنامه اسب ایرانی نیز آماده انتشار است.
رئیس فدراسیون سواركاری گفت: برای ثبت نژاد اسبهای ایرانی در جهان ، راهی به غیر از این وجود ندارد و این ثبت به اسب های ایرانی ارزش جهانی می بخشد و آنها را به جهانیان معرفی می كند.
وی، در خصوص علت دیركرد جواب میكروچیب های ارسالی از استانها به فدراسیون نیز گفت: میكروچیب های استانها به دانشگاه كنتاكی آمریكا ارسال و هزینه آن نیز به این دانشگاه پرداخت شده است و این دانشگاه منتظر رفع موانع برای ارسال جوابیه میكروچیب هاست.
خلیلی اظهار داشت:حضور ایران در مجمع جهانی فدراسیون سواركاری باعث می شود اسب های ایرانی در جهان بیشتر معرفی شود.
وی در افزایش میزان هزینه جفت گیری(كشش) اسب ها در كشور نیز كه گفته می شود تا 500میلیون ریال افزایش یافته است ،نیز گفت: این مساله وجود ندارد، اما اگر این قیمت ها نیز واقعی باشد، فدراسیون سواركاری خیلی بخیل این قیمت ها نیست چرا كه این مساله باعث می شود، قیمت یك كره اسب به 3میلیارد ریال برسد و صاحبان اسب فروش بیشتری داشته باشند.
خلیلی در خصوص وجود شایعه مبنی بر ممانعت انگلیس از ورود اسب های تروبرد از خاورمیانه نیز گفت: این مساله یك شایعه است چرا كه سازمان دامپزشكی كشور در ماه می 2017توافقنامه با اتحادیه اروپا امضا كرد و مساله قرنطینه برای اسب های ایران رفع شده است و ایران به راحتی می تواند اسبهای خود را برای مسابقات به هر كشوری ببرد.
به گزارش ایرنا، هم اكنون برخی نژادهای اسب ایرانی در سایر كشورها به اسم نژاد اسب آن كشور خرید و فروش می شود كه با ثبت جهانی نژادها این 4 نژاد برای همیشه به اسم ایران رقم خواهد خورد.
2097