تجار ایرانی مشمول معافیت مالیاتی در صادرات به عمان شدند

اهواز - ایرنا - نایب رییس دوم اتاق مشترك ایران و عمان با بیان اینكه سرمایه گذاری و صادرات به كشور عمان از خطر پذیری (ریسك) پایینی برای سرمایه گذاران برخوردار است گفت: تجار ایرانی مشمول معافیت مالیاتی این كشور قرار گرفته اند.

شهلا عموری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به سفر هیات تجاری ایران متشكل از رییس، نواب رییس و دبیر اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان، به بندر و منطقه آزاد صلاله در هفته گذشته برای دیدار و رایزنی با مقامات عمانی، افزود: در این سفر كه محسن ضرابی رییس اتاق مشترك ایران و عمان ریاست هیات ایرانی را بر عهده داشت، با احمد بن ناصر المحرزی مدیرعامل بندر و منطقه آزاد صلاله دیداری انجام شد.
وی ادامه داد: عمان اكنون برگ برنده تجارت ایران در منطقه محسوب می شود و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران باید از موقعیت فراهم شده بازار عمان نهایت استفاده و بهره را ببرند.
رییس اتاق بازرگانی اهواز با بیان اینكه در این سفر مزیت های ارتباطی تجاری و سرمایه گذاری با عمان مورد ارزیابی قرار گرفت: افزود: امكانات و زیرساخت های ایجاد شده بندر صلاله برای حضور تجار از نزدیك بررسی شد و علاوه بر این در خصوص چگونگی حضور شركت ‌های ایرانی در این منطقه و تسهیلاتی كه برای فعالیت اقتصادی ایران ارایه خواهد شد، نشست هایی برگزار شد.
وی با تاكید بر اینكه قرار شد با هماهنگی میان دو طرف تسهیلات لازم در خصوص حمل كالا، تعاملات و همكاری تجاری و فعالیت سرمایه گذاری مشترك دو كشور فراهم شود، گفت: منطقه آزاد صلاله برای جذب سرمایه گذار در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی، انبار، سردخانه و دفاتر تجاری و همچنین صادرات مجدد كالا به كشورهای مختلف زمینه را مهیا كرده است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اهواز ادامه داد: دولت عمان زیرساخت ها را در منطقه فراهم كرده و ساخت و ساز را به سرمایه گذار با متراژهای درخواستی از طرف سرمایه گذار و به قیمتی مناسب واگذار كرده است.
نایب رییس دوم اتاق مشترك ایران و عمان در ادامه با اشاره به مساحت سه هزار و 500 هكتاری منطقه صلاله گفت: در این منطقه گیت گمركی وجود ندارد و كالا بر مبنای خوداظهاری و اعتماد به صاحب كالا وارد می شود.
بنا به اعلام گمرك ایران در سه ماه نخست امسال ۷۳۴ هزار تن كالا به ارزش ۲۲۳ میلیون دلار از ایران به عمان صادر شد.
گفتنی است، پس از شهر مسقط، «صلاله»، مركز استان ظفار، بزرگ‌ ترین بندر در عمان و دومین شهر بزرگ كشور عمان است.
سلطان‌نشین عُمان كشوری پادشاهی است و پایتخت آن شهر مسقط است. عمان از غرب به دریای عرب و از شمال به دریای عمان منتهی می‌شود. این كشور از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است. عمان دارای مرز دریایی با ایران است.
بخش كوچكی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد كه مسندم نام دارد كه این بخش از سرزمین اصلی جدا افتاده‌است.
7148/ 6037