۲۱ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۴
کد خبر: 83064016
۰ نفر
وزیركشاورزی خواهان تولید بذرهای هیبرید داخل كشور شد

اصفهان - ایرنا - وزیر جهاد كشاورزی گفت : باتوجه به ظرفیت های خوبی كه در كشور وجود دارد، ضروری است كه بذرهای هیبرید برای توسعه گلخانه ها در داخل تولید شود.

« بذرهای هیبرید از روش های دورگ گیری و تجمیع ویژگی های مطلوب ژنتیكی تولید می شود و برای تولید محصولات گیاهی سازگار با شرایط اقلیمی از جمله خشكسالی و آفات كاربرد دارد».
به گزارش ایرنا، محمود حجتی روز شنبه در مراسم افتتاح شهرك گلخانه ای خمینی شهر در غرب اصفهان افزود : در زمان حاضر بذر بیشتر گیاهان گلخانه ای و بذر هیبرید سبزی، صیفی ، قلم گل و گیاه از خارج وارد می شود در حالیكه در برخی دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی از جمله دانشگاه آزاد اصفهان اقدام هایی برای تولید این محصول انجام شده است.
وزیر جهاد كشاورزی گفت : اصفهان از نظر كشت گلخانه ای وضعیت متوسطی در كشور دارد در حالی كه ظرفیت این استان بسیار بیشتر از میزان فعلی است.
حجتی افزود : اصفهان با كاهش منابع آب روبروست ، از طرفی ظرفیت نیروی انسانی و متخصص در این استان زیاد است و باید در زمینه توسعه گلخانه ای با توجه به ارزش افزوده، اشتغال، صرفه جویی و بهره وری بالا ، تلاش بیشتری انجام شود.
وی همچنین بسته بندی، سورتینگ (درجه بندی و دسته بندی محصولات) و پردازشگری را از عمده مشكلات تولیدات گلخانه ای دانست و گفت : باید به بحث لجستیك (مدیریت ) محصولات گلخانه ای توجه ویژه ای شود.
وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر اینكه نارسایی ها و مشكلات بخش كشاورزی زیاد است، افزود: مشكلات بخش آب همیشه در تاریخ بوده است اما با وجود كم آبی ها و مشكلات، امسال یك میلیون تُن بیشتر از سال گذشته در كشور گندم تولید شد.
شهرك گلخانه ای خمینی شهر در مساحت 17 هكتار مشتمل بر 15 گلخانه با اعتبار هشت میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی و یك میلیارد و 500 میلیون ریال از محل بخش خصوصی و سه میلیارد ریال تسهیلات بانكی احداث شده است.
محصولاتی مانند فلفل، خیار، گوجه و انواع گل های تزیینی در این شهرك تولید می شود.
شهرستان خمینی شهر با حدود 300 هزار نفر جمعیت در 15 كیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.
7150/3011