كشف كوره منحصر بفرد در تپه امام زاده قاسم استان البرز

تهران- ايرنا- سرپرست برنامه گمانه زني براي تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه امامزاده قاسم واقع در استان البرز گفت: كوره اي منحصر به فرد در اين محوطه كشف شد كه مي تواند تاريخ احتمالي اين محوطه را تا دورۀ ساساني برساند.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگي ايرنا از پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، محمد اقبال چهري، اظهار كرد: در سال1380 ابوالقاسم حاتمي در گزارش بررسي و شناسايي آثار باستاني منطقه در كنار بناي امامزاده قاسم به تپه تاريخي مجاور آن نيز اشاره داشته اما اين تپه در سال 1390توسط محمود نيكدست و سوده احمدي در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده و در پرونده ثبتي آن به سفال هاي اوايل دوره اسلامي اشاره شده است.
او افزود: اين محوطه داراي محور طولي شمالي - جنوبي است كه ارتفاع آن حدود 2 متر از سطح زمين هاي اطراف بلندتر است.

** تخريب سطح محوطه
به گفته چهري، با توجه به قرارگيري محوطه در بين كارخانه ها و شركت هاي تجاري و تخريب هاي وارده به سطح آن، تعيين عرصه و پيشنهاد حريم در دستور كار اداره ميراث فرهنگي استان البرز قرار گرفت و با مجوز رياست پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري انجام شد.
سرپرست برنامه گمانه زني براي تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه امامزاده قاسم گفت: با همكاري كارشناسان باستان شناس هيأت؛ از جمله اسماعيل سليمي و علي اعراب در مجموع 18 گمانه در اطراف تپه با ابعادي متفاوت و عمقي بين 70 تا 150 سانتي متر ايجاد شد كه از اين تعداد، با 10 گمانه محدوده عرصه به دست آمد و 8 گمانه نيز بدونِ بقاياي لايه هاي فرهنگي در محدوده حريم قرار گرفت كه براساس آن حريم حفاظتي تپه مشخص شد.

**داده هاي سفالي فراوان
چهري، داده هاي سفالي فراوان را بارزترين ويژگي تپه امام زاده قاسم دانست و گفت: سفال هاي منحصر به فردي با نقوش استامپي، نقوش كنده زيگزاگي، طنابي، هندسي هاي متنوع و حتي نقوش پرنده و مقادير بسيار كمتري سفال هاي لعاب دار در اين تپه به دست آمد.
او افزود: هرچند كه تاريخ قرون اوليه اسلامي براي بيشتر اين سفال ها و نهشته هاي فرهنگي آن صحيح است، اما وجود تعدادي از سفال هاي خشن با نقش طنابي مي تواند تاريخ احتمالي اين محوطه را تا دورۀ ساساني نيز برساند.
اين باستان شناس از شناسايي قطعات شيشه و همچنين سرباره هاي زيادي در سطح اين محوطه و درون برخي گمانه ها خبر داد و افزود: به احتمال زياد مي توان گفت در اين محوطه احتمالاً كار توليد سفال نيز انجام مي گرفته است.
به گفته اين باستان شناس، در درون يكي از گمانه ها، كشف كوره اي منحصر به فرد با دودكش سفالي تعبيه شده بر بدنه آن، حدس توليد سفال در محوطه را تقويت كرد.
برنامه گمانه زني براي تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه امام زاده قاسم با مجوز رياست پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري انجام شد.
به گزارش ايرنا، آستان مقدس امامزاده قاسم (ع) در شهر ماهدشت و روستاي سردر آباد واقع شده است.
فرهنگ**3079** 1701