آمریكا 500 كامیون سلاح به تروریست های سوریه ارسال كرد

آنكاراـ ایرناـ روزنامه ینی شفق تركیه مدعی شد كه آمریكا طی یك هفته اخیر، حداقل 500 كامیون تسلیحات نظامی به گروه های تروریستی فعال در خاك سوریه از جمله حزب كارگران كردستان(پ.ك.ك) و یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) ارسال كرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه ینی شفق با انتشار گزارشی تحت عنوان 'آمریكا در یك هفته 500 كامیون سلاح به پ.ك.ك و ی.پ.گ تحویل داد' نوشت: ایالات متحده آمریكا همزمان با اجرای نقشه راه مشترك منبج با تركیه، به حمایت مالی و تسلیحاتی خود از تروریست های پ.ك.ك و ی.پ.گ ادامه می دهد.
بنا بر ادعای این رسانه نزدیك به دولت تركیه، آمریكایی ها دو روز پیش 300 كامیون دیگر سلاح و تجهیزات نظامی از جمله 30 كامیون حامل خودروهای زرهی را به مناطق تحت كنترل ی.پ.گ ارسال كرده كه نیمه شب گذشته به منطقه قامیشلی رسیده است.
به نوشته این رسانه، دو روز پیش حداقل دو خودرو زرهی ویژه حمل نظامیان با ظرفیت 12 نفر به نیروهای پ.ك.ك تحویل داده شده كه بر اساس اطلاعات دریافتی این خودروها ساخت كارخانه لنكو بیركت در ایالت ماساچوست آمریكا بوده و تروریستهای پ.ك.ك برای گشت زنی در مناطق تحت كنترل خود از آنها استفاده می كنند.
بر اساس گزارش ینی شفق، واشنگتن علاوه بر تجهیزات نظامی، چندین دستگاه ماشین آلات عمرانی از جمله لودر، بولدوزر و بیل مكانیكی نیز به نیروهای پ.ك.ك و ی.پ.گ در سوریه ارسال كرده به طوری كه تروریست های پ.ك.ك در منبج تونل های طولانی، سنگر، خاكریز و خندق های عریض و طویل را برای ممانعت از پیشروی مهاجمان و به دام انداختن آنها احداث كرده اند.
روزنامه خبر تورك نیز با انتشار گزارشی مدعی شد كه نیروهای پ.ك.ك طی روزهای اخیر، تجهیزات مكانیكی و عمرانی بیشتری را از آمریكایی ها دریافت كرده اند به طوری كه تحركات عناصر پ.ك.ك در منطقه منبج به منظور ایجاد استحكامات بیشتر شده است.
مقامات آنكارا و همچنین رسانه های خبری تركیه طی ماه های اخیر بارها به انواع حمایت های آمریكا از پ.ك.ك اشاره كرده و این اقدام واشنگتن را تهدیدی علیه امنیت ملی تركیه عنوان كردند.
روزنامه ینی شفق روز پنجشنبه با انتشار گزارشی با عنوان 'پ.ك.ك می كارد، آمریكا محافظت می كند' مدعی شد، بسیاری از اراضی كه در شمال سوریه در شرق فرات توسط نیروهای پ.ك.ك غصب شده و برای كشت گیاهان مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد، اغلب در كنار پایگاه های نظامیان آمریكایی قرار دارد.
به نوشته این رسانه، مزارع كشاورزی نزدیك پایگاه های آمریكایی در شهرهای رقه، حسكه، دیرالزور و تل ابیض مخصوص كشت انواع گیاهان افیونی به ویژه برای تولید حشیش است و كسی حق نزدیك شدن به این مزارع را ندارد چرا كه با عكس العمل نظامیان آمریكایی در راستای حفاظت از كارگران و محصولات پ.ك.ك مواجه می شود.
روزنامه كارار تركیه دو ماه پیش با انتشار گزارشی تحت عنوان 'پ.ك.ك در بازار سیاه سلاح می فروشد' نوشت: به رغم وعده آمریكا مبنی بر جمع آوری سلاح های ارسالی به نیروهای پ.ك.ك و شاخه های سوری آن همزمان با عقب نشینی آنها از شرق فرات و شهر منبج سوریه، اخبار دریافتی از منابع موثق محلی حاكی از ارسال 200 كامیون سلاح جدید به این تشكیلات تروریستی از سوی واشنگتن است.
بنا بر ادعای این رسانه، كاروان ارسال سلاح جدید به نیروهای پ.ك.ك از طریق منطقه اقلیم شمال عراق وارد سوریه شده و به پایگاه های پ.ك.ك ارسال می شود.
به نوشته كارار، نیروهای پ.ك.ك و یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) در شمال سوریه سلاح های دریافتی از آمریكا را به منظور تامین مالی نیروها و ستیزه جویان خود در بازار سیاه به فروش می رسانند و از این طریق به تثبیت حضور خود در منطقه تداوم می بخشند.
مقامات تركیه بارها در مواضع خود از حمایت تسلیحاتی آمریكا از نیروهای پ.ك.ك و ی.پ.گ انتقاد كرده و خواستار توقف آن شدند و در مقابل ترامپ نیز بارها وعده جمع آوری این تسلیحات ارسالی به پ.ك.ك را پس از پایان ماموریت نابودی داعش داد.
حدود سه ماه پیش، وزرای خارجه دو كشور تركیه و آمریكا بر سر خروج نیروهای پ.ك.ك و ی.پ.گ از منبج به توافق رسیدند.
خاورم/1905**1211