ایران: اتهام های بی اساس آمریكا ارزش پاسخ ندارد

تهران – ایرنا – آخرین جلسه بررسی شكایت ایران از آمریكا به دلیل نقض پیمان مودت از طریق تصرف حدود 2 میلیارد دلار اموال بانك مركزی با خودداری طرف ایرانی از پاسخگویی به اتهام های بی اساس واشنگتن و تاكید بر قانونی بودن شكایت به دیوان لاهه پایان یافت.

به گزارش جمعه شب ایرنا، وكلای ایران امروز و در چهارمین و آخرین جلسه استماع شفاهی، با رد دفاعیات هیات آمریكایی آنها را از لحاظ قانونی نامربوط خوانده و از دادگاه خواستند تا این دفاعیات را رد كند.
ایران تاكید كرد كه دادگاه های آمریكا حدود 2 میلیارد دلار از دارایی های بانك مركزی ایران را مصادره كرده اند. این در حالی است كه این امر بر خلاف عهدنامه مودت بوده به طوریكه بانك مركزی ایران امكان حضور در دادگاه های ایالات متحده و امكان دفاع از خود را نداشته است.
طرف ایرانی بار دیگر تاكید كرد كه بانك مركزی یك 'شركت' است كه مشمول عهدنامه مودت بوده و در زمان امضای عهدنامه نیز آمریكا به خوبی با عملكرد بانك مركزی ایران كه وظایف آن پیش از تاسیس و در آن زمان بر عهده بانك ملی ایران بود، آشنا و حتی از سال 1953 تا 1955میلادی با پرداخت 476 میلیون دلار به دولت تهران تلاش كرد تا اتكای دولت به استقراض از بانك ملی را كاهش دهد.
محسن محبی رئیس هیات ایرانی در پایان زودهنگام این جلسه با متهم ساختن وكلای آمریكایی به سوء استفاده از این دادگاه برای طرح اتهام های بی اساس علیه تهران گفت كه با توجه به سخنان دیروز وكلای ایالات متحده ، تعدادی از وكلای ایرانی لزومی به بررسی این اتهام ها و تلف كردن وقت دادگاه ندیدند.
وی افزود كه هنگامی كه هیات آمریكایی، ایران را به حمایت از تروریسم متهم می كرد، مجلس رای به پیوستن به كنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم داد.
وی در انتها از دادگاه خواست تا دفاعیات آمریكا را رد كند.
رئیس دادگاه در پایان این جلسه اعلام كرد كه زمان اعلام رای به اطلاع طرفین خواهد رسید.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران 26 خرداد 1395 درباره اختلاف مربوط به تخلفات دولت آمریكا نسبت به پیمان مودت روابط اقتصادی و حقوق كنسولی میان ایران و آمریكا كه در روز 15 اوت 1955 (23 مرداد 1334) از سوی دو طرف امضا و در 16ژوئن1957(26 خرداد 1336) لازم الاجرا شده است، دادخواستی را در دفتر دیوان بین‌المللی دادگستری ثبت كرد.
در دادخواست ایران به دادگاه لاهه آمده است: ایالات متحده با این موضع كه ایران حامی تروریسم است (موضعی كه ایران آن را قویا رد می‌كند) شماری اقدام های اجرایی و قانون‌گذاری اتخاذ كرده كه اثر عملی آن‌ها تاثیر بر منافع و دارایی‌های ایران و موسسات ایرانی از جمله بانك مركزی و برخلاف پیمان مودت و از طریق اجرای رسیدگی‌ هایی قضایی علیه تهران است.
دیوان بین المللی دادگستری چهارشنبه گذشته (11 مهر) پس از چهار روز جلسات استماع شفاهی و چندین هفته بررسی پرونده، رای به تعلیق برخی تحریم های ضد ایرانی آمریكا دادند. صدور حكم نهایی ممكن است چندین سال به طول بیانجامد.
پس از اعلام این رای مقدماتی، آمریكا اعلام كرد كه از پیمان مودت خارج خواهد شد.
شبد**اروپام**3092**1010