19هزار دستگاه اتوبوس در كشور تولید می شود

تهران- ایرنا- رئیس شورای شهر تهران گفت: مقرر شده قطعات مورد نیاز 19 هزار دستگاه اتوبوس وارد كشور شود تا در داخل ساخته شده و در نهایت بین شهرداری ها و ناوگان حمل و نقل برون شهری توزیع شود.

«محسن هاشمی» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا از موضوع ورود اتوبوس های دست دوم و كاركرده به داخل كشور اظهار بی اطلاعی كرد و افزود: رئیس جمهوری در موضوع تغییر سیستم اتوبوسرانی و استفاده از اتوبوس های با مصرف سوخت پایین حساسیت ویژه ای دارند و دستوری در این خصوص صادر كرده كه شامل كامیون ها نیز می شود.
به گفته وی، اكنون بدنه و حتی شاسی اتوبوس در داخل كشور ساخته می شود و بجز گیربكس، موتور و در پاره ای موارد ترمز كه از خارج تامین می شود، به توان داخلی سازی بیش از 60 درصدی در این زمینه دست یافته ایم.
هاشمی با بیان اینكه تاكنون درخصوص واردات 10 هزار دستگاه اتوبوس كاركرده خارجی بحثی در شورای شهر مطرح نشده است، تصریح كرد: «برای شهر تهران به هیچ عنوان به دنبال اتوبوس دست دوم نبوده و نیستیم».
رئیس شورای شهر تهران همچنین ادعای قیمت تمام شده 2 برابری ساخت اتوبوس در داخل به نسبت واردات آن به كشور را رد كرد و گفت: در این مساله نرخ ارز عامل اصلی و اثرگذار است و اگر اتوبوس در داخل ساخته شود، هزینه گمركی چندانی ندارد، اما اگر بخواهیم به واردات اقدام كنیم آنگاه هزینه گمركی بالایی خواهد داشت.
وی ادامه داد: روال بر این است كه برای تولید اتوبوس ارز ارزان قیمت در اختیار تولیدكنندگان قرار می گیرد كه در این صورت افزایش قیمت چندانی نخواهد داشت.
به گزارش ایرنا، روزهای گذشته برخی رسانه ها اعلام كردند كه شركت های فعال در صنعت حمل و نقل شهری به دنبال واردات اتوبوس به كشور هستند؛ این در حالی است كه خطوط تولید اتوبوس‌های داخلی به‌ دلیل كمبود تقاضا، با كمتر از ظرفیت اسمی خود كار می كنند و ظرفیت تولید كنندگان داخلی بلااستفاده مانده، به دنبال واردات آن هم در اتوبوس‌های دست دوم درون شهری هستند.
كارشناسان معتقدند، مشكل اصلی در این ماجرا، كم توجهی دولت و همچنین شهرداری‌ها به تولیدات داخل است؛ زیرا اتوبوس به‌عنوان كالایی گران قیمت و سرمایه ای، چندان امكان فروش به‌ صورت شخصی به افراد نداشته و باید در قالب قراردادهای كلان به فروش برسد.
در این زمینه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ورود اتوبوس های كاركرده به كشور را شایعه ای بی پایه و اساس دانسته و اعلام كرده است كه وزارتخانه هیچ مجوزی برای واردات اتوبوس دست دوم و كاركرده صادر نكرده و 100 درصد با این موضوع مخالف است.
«امیرحسین قناتی» مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرو محركه وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایرنا گفته است: «كشور جای خودروهای اسقاطی نیست و اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، به شدت با آن برخورد خواهیم كرد.»
در مرداد ماه امسال 183 دستگاه مینی بوس و میدل باس و 59 دستگاه اتوبوس در داخل كشور تولید شد؛ گرچه تولید اتوبوس در این ماه در مقایسه با مرداد ماه پارسال (162 دستگاه) كاهش فاحشی نشان می دهد اما در تیرماه امسال 78 دستگاه اتوبوس در كشور تولید شد.
همچنین در بهار امسال یك هزار و 2 دستگاه اتوبوس، مینی بوس و ون در كشور تولید شد.
اقتصام*3065**2025