پیچیدگی دریافت تسهیلات پیش روی عشایر ساده زیست

ارومیه- ایرنا- افزایش تولید و ارتقای بهره وری در حالی از مهمترین اهداف اجرای طرح پرداخت تسهیلات اشتغال به عشایر محسوب می شود كه این متقاضیان ساده زیست با شرایط دشواری در مسیر پر پیچ و خم دریافت این تسهیلات روبرو هستند.

به گزارش ایرنا مسوولان اجرایی و مرتبط با عشایر از همكاری نكردن برخی از بانك ها و پیچیدگی های دریافت تسهیلات سخن به میان می آورند و مسوولان بانكی هم خود را مبرا می دانند.
گفت و گوی خبرنگار ایرنا با برخی از دست اندركاران در استان آذربایجان غربی كه از كانون های سكونت عشایری كشور به شمار می رود، مشكلات بانكی آنان را بازگو می كند.
احمد ولیزاده، نماینده عشایر منطقه ییلاقی«احمد بالن» ارومیه معتقد است: بانك های عامل برای پرداخت تسهیلات بانكی به عشایر، شرایط دشواری را پیش روی آنان قرار می دهند.
وی ادامه داد: ناهماهنگی برخی نهادها هم موجب بروز پیچیدگی هایی در این مسیر شده است و مسوولان امر باید به فكر رفع موانع پیش روی رونق تولید در میان عشایر باشند.
بهرام ابراهیمی، نماینده عشایر منطقه «دره بنار» ارومیه نیز گفت: بیشترین مشكل عشایر در مسیر دریافت تسهیلات بانكی، نبود تعامل و ناهماهنگی بین نهادهاست.
وی ادامه داد: طرح های اشتغال عشایری پس از تایید و معرفی به بانك با اشكال تراشی هایی چون فرامنطقه ای بودن آنها روبرو می شود و این پیچیدگی ها به نبود تعامل بین ارگان ها برمی گردد.
مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی نیز معتقد است كه برخی بانك ها از جمله صندوق كارآفرینی امید و بانك توسعه تعاون استان در پرداخت تسهیلات اشتغال همكاری نمی كنند و این عامل باعث تاخیر در پرداخت تسهیلات به عشایر شده است.
بهرام زینال زاده افزود: در سال جاری 390 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به عشایر این استان تخصیص یافته و تاكنون تنها 13 میلیارد و 700 میلیون ریال از آن به متقاضیان پرداخت شده است.
وی ادامه داد: همچنین 250 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز برای پرداخت به عشایر طی سال جاری در نظر گرفته شده است.
وی بیان كرد: این تسهیلات بانكی برای پایداری شغلی، تولید گوشت قرمز و تامین علوفه مورد نیاز دام های عشایر استان اختصاص می یابد و اگر بانك های عامل همكاری لازم را داشته باشند، پرداخت در اسرع وقت صورت می گیرد.
مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی ادامه داد: تسهیلات بانكی با بهره چهار درصدی و بازپرداخت پنج ساله به عشایر پرداخت می شود اما درصد موانع تراشی برخی از بانك ها بالاست.
مدیر شعب بانك توسعه تعاون آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینكه تاكنون پنج طرح عشایری برای دریافت تسهیلات به این بانك معرفی شده، گفت: چهار میلیارد و 50 میلیون ریال به سه طرح عشایری پرداخت شده است.
مهدی تقوی ادامه داد: 2 طرح دیگر نیز در حال تشكیل پرونده بوده و برای اجرای این طرح ها نیز پنج میلیارد ریال تسهیلات تدارك دیده شده است.
وی ادامه داد: بانك توسعه تعاون هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات ندارد و اگر هم تاخیری در پرداخت وجود دارد، مشكل از طرف متقاضی و مربوط به ناقص بودن پرونده است.
وی بیان كرد: این بانك جهت همراهی بیشتر، هرگونه ضمانتی را از سوی متقاضی قبول می كند تا عشایر به راحتی بتوانند از تسهیلات بهره مند شوند.
مدیر صندوق كارآفرینی امید آذربایجان غربی نیز در رابطه با پرداخت تسهیلات عشایری گفت: بر اساس بخشنامه اداره توسعه اشتغال كارآفرینی، پرداخت تسهیلات به طرح های عشایری متوقف شده بود.
علیرضا آخوندزاده ادامه داد: اعطای این تسهیلات از ابتدای مهرماه جاری مصوب شده تا به طرح های استانی و ویژه عشایری كه مختص مناطق آذربایجان غربی است، تسهیلات اشتغال پرداخت شود.
وی ادامه داد: اگر جهاد كشاورزی طرح های مورد تایید خود را به این صندوق معرفی كند، بدون هیچ مشكلی از طرف صندوق كارآفرینی امید تسهیلات اشتغال به عشایر پرداخت می شود.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی سومین استان كشور به لحاظ برخورداری از جمعیت عشایری است و حدود 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می كنند كه 3.5 درصد جمعیت استان را تشكیل می دهند.
2 میلیون و 670 هزار هكتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد كه از این مقدار یك میلیون و 600 هزار هكتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان 10 ایل و 22 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.
گزارش از: نیما سعیدی اقدم
9918 /3072