۲۰ مهر ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۹
کد خبر: 83062952
۰ نفر
سنوات ارفاقی كاركنان مدارس استثنایی تناقض یا امتیاز

تهران- ایرنا- معلمان مدارس استثنایی به لحاظ سختی و حساسیت كار بر اساس قانون، مشمول سنوات ارفاقی هستند و 5 سال خدمت آنان 6 سال محاسبه می شود؛ اما در این میان استمرار فعالیت برخی از این معلمان ابهاماتی را به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، از آنجا كه كار با دانش آموزان با نیازهای ویژه طاقت فرسا است این امكان برای معلمان مدارس استثنایی فراهم شده تا با بهره گیری از سنوات ارفاقی و با 25 سال سابقه كار و دارا بودن مدرك كارشناسی بازنشسته شوند اما برخی معلمان و كاركنان سازمان آموزش و پرورش استثنایی نسبت به این قانون اعتراض دارند كه چرا به درستی اجرا نمی شود.
آنان می گویند در شرایطی كه سنوات ارفاقی مشمول كاركنان این سازمان می شود، با استناد به ماده 13 قانون مدیریت خدمات كشوری افراد دارای مدرك كارشناسی با 30 سال و دارندگان كارشناسی ارشد و بالاتر با 35 سال می توانند خدمت كنند اما برخی نیروها در این سازمان پا را فراتر از این قوانین گذاشته و با حدود 38 سال همچنان مشغول فعالیت هستند.
این عده معتقدند اگر قانون استفاده از سنوات ارفاقی به این دلیل تصویب شده كه افراد به دلیل سختی كار پس از 25 سال كارآیی لازم را ندارند و می توانند بنا به درخواست خود بازنشسته شوند پس ادامه و استمرار خدمت آنان چه معنایی می تواند داشته باشد؟ حال آنكه نیروهای جوان و متخصصی در كشور داریم كه متقاضی استخدام در این سازمان هستند.
یكی از معلمان آموزش و پرورش استثنایی كه نامش را ذكر نكرد به خبرنگار ایرنا گفت: در شرایطی كه با بهره گیری از سنوات ارفاقی و محاسبه هر 6 سال خدمت به ازای 5 سال كار، كاركنان آموزش و پرورش استثنایی می توانند درخواست بازنشستگی دهند مشاهده می شود كه برخی از كاركنان فراتر از این ضوابط ادامه فعالیت می دهند این در حالیست كه با وجود سنوات ارفاقی دیگر استمرار خدمت معنا ندارد و این مساله باعث بی انگیزگی در دیگر كاركنان شده است.
وی ادامه داد: از آنجا كه بر اساس ماده 103 قانون خدمات مدیریت كشوری افراد دارای مدرك كارشناسی باید بعد از 30 سال بازنشسته شوند و ادامه خدمت آنها امكان پذیر نیست در این سازمان برخی از كاركنان كه در میان آنها مدیران هم مشاهده می شود هنوز بازنشسته نشده اند.
این كارمند سازمان آموزش و پرورش استثنایی یادآورشد: بسیاری از مدیران ستادی نیز مشمول قانون بازنشستگی می شوند و در شرایطی كه متقاضی كار در این سازمان با وجود اینكه كاری سنگین و طاقت فرسا است زیاد بوده اما راهی برای به كارگیری این افراد كه عموما دارای تحصیلات مرتبط هستند وجود ندارد.
یكی دیگر از كاركنان سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: یكی از ضعف های سازمان آن است كه آینده نگری صورت نگرفته و مسئولان همواره با بی تفاوتی از كنار مشكلات عبور كرده اند و به دلیل وجود افراد با سال های زیاد خدمت عملا طرح هایی كه ارائه می شود كهنه است و قابلیت اجرایی ندارد.
وی اضافه كرد: با استفاده از ظرفیت دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان می توان نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش استثنایی را تربیت كرد حال آنكه اكنون شیوه به كارگیری نیروها به صورت مستقل است و افرادی خارج از ضابطه در این سازمان مشغول به كار می شوند.
این كارمند سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار كرد : این سیاست ها، جوان گرایی و جذب نیروی تازه نفس را به تاخیر می اندازد و با اعمال تخلفات قانونی نمی توان این كار را درست انجام داد.
وی مدعی شد كه بسیاری از افراد با سابقه كار بالای 35 سال به عنوان مشاور در سازمان آموزش و پرورش استثنایی مشغول به كار هستند و در عین حال گفت هر چند كه وجود افراد باتجربه می تواند به پیشبرد امور كمك كند اما باید راه را برای مشاوران و افراد جوان نیز باز كرد و سنوات ارفاقی با استمرار خدمت تناقض دارد.

***بخشنامه سنوات ارفاقی چه می گوید
بر اساس ابلاغ بخشنامه نحوه احتساب سنوات ارفاقی معلمان مدارس استثنایی در دی ماه 96، از سوی معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش كه مبتنی بر رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر الزام سازمان آموزش و پرورش استثنایی به پرداخت حق بیمه سنوات ارفاقی است تاكید شده بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه‌های ذی ربط احتساب سنوات ارفاقی كاركنان سازمان آموزش و پرورش استثنایی موضوع تبصره (5) ماده واحده قانون تشكیل این سازمان در خصوص كاركنان مشمول این بخشنامه كه در سال جاری (96) بازنشسته شده و یا تا پایان سال می‌شوند، مشروط به امكان تامین اعتبار و پرداخت كسور بازنشستگی یا حق بیمه آنها بابت سنوات ارفاقی از سوی دفتر برنامه، بودجه و تامین منابع به صندوق‌های ذی ربط بلامانع خواهد بود.
سازمان تامین اجتماعی نیز در بخشنامه‌ای به تمام شعب استانی ابلاغ كرده است كه اجرای دادنامه مذكور به شرط پرداخت حق بیمه سنوات ارفاقی توسط دستگاه ذی ربط قابل اجرا است و احتساب سنوات ارفاقی سایر كاركنان مشروط به پرداخت حق بیمه یا كسور بازنشستگی است.
مطابق تبصره 5 ماده واحده قانون تشكیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی مصوب سال 69، 5 سال خدمت دولتی رضایت بخش در سازمان از هر نظر از جمله بازنشستگی شش سال محسوب می‌شود و به موجب ماده 52 آیین نامه خاص استخدامی آموزش و پرورش استثنایی مقرر شده است كه در اجرای تبصره 5 ماده واحده قانون تشكیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی هر 5 سال خدمت از لحاظ بازنشستگی، از كارافتادگی، وظیفه و وراث 6 سال محسوب می‌شود.

*** منعی برای بازنشستگی كاركنان مشمول سنوات ارفاقی نداریم
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز درباره وضعیت محاسبه سنوات ارفاقی كاركنان این سازمان به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی 5 سال خدمت كاركنان ضریب 1.2 می گیرد به این نحو كه سال های خدمت این افراد با 25 سال كار، 30 سال محاسبه می شود و می توانند درخواست بازنشستگی كنند.
مجید قدمی تصریح كرد: هیچ گونه مانعی برای ارائه درخواست بازنشستگی كاركنان با 25 سال خدمت وجود ندارد اما برخی همكاران در صورت تمایل و بنا به درخواست خود می توانند ادامه خدمت دهند البته به شرط اینكه كارآیی لازم را داشته باشند.
وی اضافه كرد: پس از ارائه درخواست افراد برای ادامه همكاری، صلاحیت های حرفه ای آنها توسط روسای ادارات و اداره استخدامی آموزش و پرورش استثنایی كه وظیفه نظارت و كنترل نیروی كیفی نیروی انسانی را بر عهده دارند مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید، كاركنان می توانند پس از بازنشستگی نیز در محل های مورد نیاز فعالیت داشته باشند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه اكنون 23 هزار نیروی انسانی در یك هزار و 670 مدرسه و ادارات آموزش و پرورش استثنایی مشغول فعالیت هستند، گفت: با توجه به اینكه جمعیت دانش آموزی این مدارس در سال تحصیلی جدید 150 هزار نفر است، ساماندهی نیروی انسانی و پیش بینی كتاب های درسی برای این گروه از دانش آموزان به طور كامل انجام شد.
قدمی با اشاره به اینكه آمار دقیقی مبنی بر اینكه چه تعداد از این 23 هزار نفر با بهره گیری از سنوات ارفاقی بازنشسته شده و دوباره مشغول بكار شده اند نداریم و این آمار یك ماه پس از گذشت آغاز سال تحصیلی استخراج می شود، یادآورشد: میانگین بازنشستگان سازمان آموزش و پرورش استثنایی در كشور سالانه بین 500 تا 600 نفر است.
وی اظهار داشت: سالانه حدود 300 نفر از طریق فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و آزمون استخدامی جذب سازمان آموزش و پرورش استثنایی می شوند و اگر امسال با این تعداد نیازها برطرف نشود از طریق طرح خرید خدمات آموزشی نیروی مورد نیاز را تامین می كنیم زیرا سهمیه ویژه ای برای این سازمان در نظر گرفته شده است.

*** قرارداد حداكثر یك سوم ساعت كاری نیروهای موظف با بازنشستگان
معاون مدیر كل امور اداری وزارت آموزش و پرورش نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت محاسبه سنوات ارفاقی كاركنان سازمان آموزش و پرورش استثنایی توضیح داد: كسانی كه در این سازمان مشغول به كار هستند طبق مصوبه ای هر 5 سال خدمت برای آنها 6 سال حساب می شود.
ناصر سلیمان زاده افزود: با تصویب قانون خدمات كشوری این سنوات ارفاقی حذف شد و وقفه ای برای واریز كسورات بازنشستگی متقاضیان به حساب سازمان بازنشستگی به وجود آمد و اكنون به تدریج این بدهی در حال تسویه شدن است.
وی تصریح كرد: هر فردی طبق قانون می تواند با 30 سال خدمت و دارای مدرك كارشناسی بازنشسته شود و این قانون برای كاركنان سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز اعمال می شود اما بر اساس قانون سنوات ارفاقی اگر كارمندی در این سازمان تمایل به ادامه خدمت بعد از 30 سال داشته باشد به شرط دارا بودن مدرك كارشناسی ارشد و بالاتر هیچ گونه منع قانونی ندارد.
معاون مدیر كل امور اداری وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: این افراد نیاز به قرار داد جدید ندارند و بعد از بازنشستگی به ازای هر سالی كه بعد از 30 سال خدمت كرده باشند 2.5 درصد به حقوق بازنشستگی آنها واریز می شود.
سلیمان زاده ادامه داد: اگر كسی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی بازنشسته شود به دو حالت فرد را به كار می گیریم یكی به صورت حق التدریس یا در مدارس غیردولتی كار كند كه در این مدارس هیچ گونه منع قانونی ندارد و می تواند با عقد قرار داد با موسس فعالیت كند اما اگر فرد بازشسته بخواهد در آموزش و پرورش كار كند طبق قانون منع به كارگیری بازنشستگان بیشتر از یك سوم ساعت كاری نیروهای موظف نمی توانیم با او قرارداد ببندیم و حقوق هم طبق این قرار داد به او پرداخت می شود.
به گفته وی طبق قانون این افراد با مدرك كارشناسی ارشد و بالاتر تا 35 سال می توانند خدمت كنند اما از 30 تا 35 سال طبق قانون در صورتی كه فرد درخواستی برای بازنشستگی نداده باشد نمی توان او را بازنشسته كرد.
معاون مدیر كل امور اداری وزارت آموزش و پرورش تاكید كرد: هر چند كار با كودكان و دانش آموزان با نیازهای ویژه سخت و زیان آور است اما اگر فردی توان و كارآیی لازم را داشته باشد قانونگذار این امكان را فراهم كرده كه تا 35سال هم خدمت كند و منع به كارگیری بازنشستگان پس از آن خواهد بود.
سلیمان زاده اظهار داشت: بر اساس قانون دولت زمانی مكلف می شود كه فردی را بازنشسته كند كه وی در مشاغل غیر تخصصی با 60 سال سن و یا در مشاغل تخصصی با 65 سال سن باشد.
اما بر اساس آخرین خبرها معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش از رفع مشكل اجرای سنوات ارفاقی معلمان استثنایی و برنامه‌ریزی پرداخت‌ سنوات گذشته با اولویت‌بندی خبر داد.
علی الهیار تركمن با اشاره به موادی از قانون خدمات كشوری كه سه سال سنوات ارفاقی برای معلمان آموزش‌ و پرورش استثنایی اجرا نشده است، اظهار داشت: این موضوع را پیگیری كردیم تا مجددا این سنوات برای آنها به جریان افتاد و برنامه‌ریزی برای پرداخت سنوات ارفاقی معلمان با اولویت‌بندی بر مبنای سابقه كاری را در نظر گرفتیم.
وی با اشاره به اخذ مجوزهای دولت برای برقراری طرح سنوات ارفاقی معلمان افزود: با توجه به خلا سه ‌ساله‌ای كه برای پرداخت وجود داشت و پیگیری‌های انجام‌ شده سنوات ارفاقی برای معلمان احیا شد و این سه سال پرداخت نكردن را هم برای آنها لحاظ می‌كنیم.
معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش ‌و پرورش با بیان اینكه افرادی كه سابقه خدمت بالاتری دارند در اولویت گذاشته ایم، تصریح كرد: تا زمانی كه سنوات ارفاقی برای تمام معلمان استثنایی پرداخت شود این اولویت‌بندی را ادامه می‌دهیم و اگر حجم اعتبارات برای تسویه افزایش یابد، كار تسویه‌ حساب سریع‌تر انجام خواهد شد.
الهیار تركمن با اشاره به اینكه در حال دریافت اطلاعات برای برآورد مبلغ مورد نیاز سنوات ارفاقی معلمان استثنایی هستیم، گفت: با توجه به تامین اعتبار لازم می‌توانیم این مبلغ را به معلمان پرداخت كنیم اما نمی‌توان زمان مشخصی را برای تسویه‌حساب آنها مشخص كرد چرا كه این موضوع به میزان تخصیص اعتبار ارتباط دارد.
علمی**1883**1440