ایجاد صنایع تبدیلی خرما به توسعه بیشتر خور و بیابانك می انجامد

اصفهان - ایرنا - مدیركل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه ‌گرمسیری وزارت جهاد كشاورزی گفت : ایجاد صنایع تبدیلی خرما علاوه بر بهبود بازار خرما سبب توسعه و ایجاد فرصت ‌های شغلی فراوان در شهرستان خور و بیابانك می‌شود.

مسعود لطیفیان روز جمعه در حاشیه آخرین روز برگزاری نخستین جشنواره نخل و آفتاب خور و بیابانك در گفت و گو با ایرنا افزود : برگزاری جشنواره های مختلف و معرفی ظرفیت های بالقوه نقش موثری در توسعه اقتصاد و اشتغال منطقه دارد.
وی با اشاره به نمایشگاه صنایع دستی این جشنواره اظهارداشت : در این جشنواره غرفه هایی از صنایع وابسته به نخل حضوری پررنگ تر داشت و می توان گفت كه بخش مهمی از اقتصاد گردشگری شهرستان بر پایه صنایع تولیدی و وابسته نخل است.
وی خور و بیابانك را قطب تولید خرمای استان اصفهان ذكر و اضافه كرد : این شهرستان به دلیل شرایط آب و هوایی مستعد برای تولید خرما است و در كنار تولید رونق صنایع وابسته به آن در جهت توسعه اشتغال و اقتصاد مردم این شهرستان می تواند درآمد زایی داشته باشد.
مدیركل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه ‌گرمسیری وزارت جهاد كشاورزی ادامه داد : با احیای صنایع فراموش شده وابسته نخل چرخه اقتصادی منطقه متحول می شود و می توان گفت با احیای این صنایع اشتغالزایی افزایش می یابد.
لطیفیان تصریح كرد : تولید خرما در مناطق خرما خیز از اهمیت خاصی برخوردار است و این محصول می تواند جایگاه ویژه ای در توسعه پایدار داشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: برای این كه نخل جایگاه خود را پیدا كند باید برنامه ای هدفمند داشته باشیم و از فرصت های به وجود آمده به خوبی استفاده كنیم.
وی اصلاح و نوسازی نخلستان ها، ایجاد ارزش افزوده از طریق فرآوری و طبیعت گردی در نخلستان را مهمترین راهكار بهره وری اقتصادی و اشتغالزایی برشمرد و گفت: سیاست وزارتخانه در خصوص محصول خرما، اصلاح و نوسازی باغ ها، هرس، تغذیه، اصلاح سامانه آبیاری، بسته بندی و كمك به صادرات این محصول می باشد.
مدیر كل دفتر امور میوه ‌های گرمسیری و نیمه ‌گرمسیری وزارت جهاد كشاورزی افزود: طرح اصلاح، مدیریت فنی و نوسازی باغ‌ های مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری كشور در دستور كار این دفتر است و امیدواریم با اصلاح باغ ها صنایع تبدیلی را گسترش دهیم.
لطیفیان بیان كرد : درختان خرما هر سال به بار می نشینند و از اجزای آن برای تهیه صنایع دستی گوناگونی از جمله حصیر، پادری، جارو، كلاه، بادبزن، طناب و دیگر محصولات حصیری استفاده می شود، ضمن آنكه عمده صنایع دستی خور و بیابانك مرهون نخل بوده و به این درخت وابسته است.
وی با بیان این كه پارسال حدود 250 هزار تن خرما به 85 كشور صادر شد ، گفت: این صادرات 249 میلیون دلار درآمد داشت.
وی اضافه كرد : اكنون 231 واحد فعال در حوزه درجه بندی، بسته بندی و فرآوری در كشور وجود دارد كه ظرفیت تولید آن معادل 423 هزار تن است.
مدیركل دفتر امور میوه‌ های گرمسیری و نیمه ‌گرمسیری وزارت جهاد كشاورزی افزود: سالانه بیش از یك میلیون تن خرما در كشور تولید می شود كه سرانه مصرف خرما در كشور پنج تن در سال است.
مدیر جهاد كشاورزی خور و بیابانك این شهرستان را تنها شهرستان خرما خیز استان اصفهان برشمرد و گفت : هر ساله 750 تن خرما از نخلستان های این منطقه برداشت می شود.
سید حكمت موسوی خاطرنشان كرد: از مجموع 350 هكتار نخلستان در خور و بیابانك 250 هكتار آن اقتصادی است و بقیه به صورت نهال می باشد.
وی كبكاب، كرمانی، خدشكن، خارك ، زارشك، قصب و انواع زارشك را از ارقام خرمای خور و بیابانك بیان كرد و افزود: زاهدی ، پیارم ،مضافتی، برحی و مجول از دیگر رقم های كشت شده در باغ های خرماست.
مدیر جهاد كشاورزی خور و بیابانك ادامه داد: 200 هكتار از نخلستان روستاهای مهرجان و گرمه به عنوان قطب اصلی تولید خرما در شهرستان محسوب می شود كه از مرغوبیت ویژه ای برخوردار است.
موسوی با بیان این كه در فصل برداشت خرما بیش از یكهزار و 200 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فعالیت می كنند، افزود: نخلستان های این شهرستان تا قبل از سرمای سال 86 افزون بر 780 هكتار بود و تنها 350 هكتار آن باقی ماند.
نخستین جشنواره نخل و آفتاب كه در روزهای پنجشنبه و جمعه در شهر خور و روستای گرمه این شهرستان برگزار شد در شناساندن و معرفی جاذبه های گردشگری، اقتصادی، صنعتی، معدنی و كشاورزی شهرستان و ترویج و گسترش فرهنگ بومی تاثیرگذار است.
تولیدات صنایع دستی، معدنی ، كشاورزی و محصولات وابسته به نخل، آثار فرهنگی و غذاهای سنتی این شهرستان در 10 غرفه جشنواره به نمایش گذاشته شد.
در این جشنواره آثار هنرمندان شهرهای خور، جندق و فرخی و روستاهای گرمه، مهرجان، مصر و دیگر مناطق هدف گردشگری ارایه شده است.
برگزاری مسابقه بالارفتن از نخل، چیدن خرما، پخت غذاهای سنتی، اجرای زنده هنر كرباس بافی، شترسواری بازدید از مزرعه قاسمیه روستای مهرجان و آثار تاریخی و قابلیت های گردشگری شهرستان را از دیگر برنامه های این جشنواره بود.
شهرستان خور و بیابانك با 12 هزار كیلومتر مربع وسعت در 420 كیلومتری شرق مركز اصفهان واقع است.
9860/6026/