كره شمالی و روسیه خواستار گسترش روابط دو جانبه شدند

پكن- ایرنا- 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی و 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه با ارسال پیام هایی به یكدیگر خواستار «گسترش و تقویت مناسبات دو كشور در زمینه های مختلف» شدند.

به گزارش ایرنا خبرگزاری كره شمالی روز جمعه اعلام كرد این پیام ها به مناسبت هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیك میان دو كشور مبادله شده است.
در پیام رهبر كره شمالی آمده است «طرفین دارای مناسباتی بسیار سازنده و مشاركتی خوب در قلمروهای مختلف هستند».
كیم در این پیام همچنین خواستار پویایی بیشتر در روابط شده و افزوده است «مناسبات باید رشد بهتری نسبت به گذشته داشته باشد».
او در پیام خود تاكید كرده است كه كره شمالی خواستار ارتقای سطح روابط با روسیه به مرحله ای بالاتر و ورود به عرصه تازه ای از مناسبات است كه منافع ملت های دو كشور را تامین كند.
رییس جمهوری روسیه هم در پیام تبریك خود به این مناسبت آورده است كه «فدراسیون روسیه و كره شمالی در مسیر همكاری های سازنده سال های گذشته تجربیات زیادی پیدا كرده اند كه برای همكاری های آتی آنها مفید خواهد بود».
در پیام 'ولادیمیر پوتین' تصریح شده است كه هر دو كشور با همكاری كره جنوبی می توانند برنامه مبادلاتی را به پیش ببرند اما در متن این نوشتار به جزییات چنین برنامه ای اشاره نشده است.
او تاكید كرده است كه «همكاری دو كشور با یكدیگر می تواند برای صلح و امنیت شبه جزیره كره بسیار مهم باشد».
كره شمالی در اندیشه تقویت روابط با روسیه و جلب حمایت های این كشور در آستانه دور تازه ای از مذاكرات خلع سلاح اتمی با آمریكا است.
این پیام های تبریك در شرایطی رد و بدل می شود كه پیش بینی می شود رهبر كره شمالی در آینده نزدیك در مسكو با پوتین دیدار كند.
آساق**231**1904**