تركيه اسناد صوتي و تصويري شكنجه و قتل خاشقچي را دارد

تهران – ايرنا – روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام هاي آمريكايي و تركيه اي نوشت، دولت تركيه به مسئولان آمريكا گفته است كه مستنداتي صوتي و تصويري در اختيار دارد كه ثابت مي كند، «جمال خاشقچي» در داخل كنسولگري عربستان در استانبول كشته شده است.

به گزارش بامداد جمعه ايرنا، اين مقام ها به واشنگتن پست گفتند، اين اسناد نشان مي دهد يك تيم امنيتي سعودي خاشقچي را در كنسولگري بازداشت كرده و سپس وي را كشته و مثله اش كرده اند.
يك منبع آگاه كه خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: سند صوتي از داخل سفارت بيان مي كند كه پس از ورود جمال چه اتفاقي افتاده است.
وي افزود: صداي وي و صداي مرداني را مي توان شنيد كه به عربي سخن مي گويند. مي توان شنيد كه وي چگونه بازجويي و شكنجه شده و به قتل رسيده است.
يك منبع ديگر نيز اظهار داشت كه طبق سند صوتي مي توان صداي ضرب و شتم خاشقچي را شنيد.
به نوشته واشنگتن پست، وجود اين شواهد توضيح مي دهد كه چرا مقام هاي تركيه سريعا عربستان سعودي را مقصر قتل خاشقچي معرفي كردند. اما اين مقام ها در انتشار اين اسناد محتاط بوده و بيم آن دارند كه نحوه جاسوسي ترك ها از خارجي در كشورشان را افشا كند.
هنوز معلوم نيست كه آيا مقام هاي آمريكايي اين اسناد صوتي و تصويري را مشاهده يا شنيده اند يا نه. اما مقام هاي تركيه محتواي اين اسناد را براي همتايان آمريكايي خود تشريح كرده اند.
خاشقچي كه از منتقدان آل سعود است دوم اكتبر (دهم مهر ماه) براي دريافت اسناد مربوط به ازدواجش وارد كنسولگري عربستان در استانبول شد اما پس از آن اطلاعي از سرنوشت وي در دست نيست. مقام هاي سعودي مشاركت در ناپديد شدن وي را رد كرده اند.
تركيه روز پنجشنبه اعلام كرد كه با درخواست عربستان براي تشكيل كميته مشتركي جهت بررسي پرونده ناپديد شدن خاشقچي موافقت كرده است.
در ميان اعضاي كاخ سفيد، كنگره و مقام هاي اطلاعاتي آمريكا اين باور وجود دارد كه خاشقچي زنده نيست و بايد عربستان را مقصر دانست.
اين باور تا حدودي ناشي از گزارش هاي اطلاعاتي آمريكا پيش از ناپديد شدن خاشقچي است كه نشان مي دهد محمد بن سلمان وليعهد سعودي دستور داده بود خاشقچي طي عملياتي به عربستان كشانده شود.
مقام هاي اطلاعاتي و كارشناسان بر اين باورند كه در روزهاي گذشته تيم امنيتي 15 نفره از عربستان به استانبول رفتند تا خاشقچي را دستگير و عربستان سعودي برگردانند.
يك منبع كه از محتواي فايل صوتي آگاه است اظهار داشت كه اين سند نشان مي دهد پس از قتل خاشقچي، تيم امنيتي به خانه سر كنسول رفتند. به آنها گفته شده بود كه سريعا خود را به خانه وي برسانند. در اين باره دستكم سند يك تماس تلفني در دست است.
شبك**9423**1908