ایران با جریان ضدتحریم در داخل آمریكا وارد گفت‌وگو شود

تهران-ایرنا– رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: باید با بخشی از سیاسیون، حكومت و یا سایر حوزه های آمریكا كه می توانند مانع از شكل گیری فضای گسترده تحریمی علیه ایران شوند، گفت وگو كرد.

حشمت الله فلاحت پیشه درگفت وگو با خبرنگارسیاسی ایرنا با اشاره به تصویب كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:موضع گیری های تازه ای در دنیا شكل گرفته كه موید نظر«دنیا آمریكا نیست و آمریكا هم ترامپ نیست» است.
وی افزود: در حال حاضر جریانی در آمریكا به راه افتاده كه مخالف سیاست تحریم های بی مهابای ترامپ علیه ایران است. بخشی از این جریان نظرات متفاوت دو موسسه مالی و پولی بزرگ آمریكا یعنی سیتی گروپ و جی پی مورگان است كه رسما اعلام كردند با سیاست ترامپ مخالف هستند و معتقدند كه ایران باید بتواند از دسترسی های پولی و مالی سوئیفت برخوردار شود.

**رویكرد ایران در حال نتیجه گیری است
رییس كمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس خاطرنشان كرد: البته این اتفاق بارای دیوان بین المللی دادگستری لاهه همراه شدكه این رای شامل حوزه هایی مربوط به حقوق انسانی از جمله تهدید جان مردم، صنعت هوانوردی و دسترسی اضطراری بانكی، دارویی و كشاورزی است.
فلاحت پیشه ادامه داد: دولت آمریكا در قبال این رای مجبور به واكنش عملی شد، به گونه ای كه اعلام كرد قصد ندارد كه در این حوزه ها برای ایران مشكل ایجاد كند.
وی با اشاره به معافیت برخی كشورها در خرید نفت از ایران و همكاری مشترك گازی میان انگلیس و جمهوری اسلامی یادآور شد: این عوامل نشان می دهد كه جریان تحریم محدود ایران تا حدی در مقابل تحریم همه جانبه ترامپ تقویت شده است.
عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه كرد: تحلیل فضای رسانه ای، مشورت دهنده های فكری و اتاق های فكر آمریكا نشان می دهد كه در حال حاضر در این كشور به صورت جدی این بحث مطرح است كه رویكرد ایرانی ها در حال نتیجه گیری از رویكرد مشاركت جویانه خودشان است.
فلاحت پیشه با بیان این كه زمانی كه ایران برجام را پاره نكرد، آمریكایی ها تلاش كردند این اقدام را بعنوان نقطه ضعف كشورمان نشان دادند، تاكید كرد: شكست سیاست آمریكا در محاكمه ایران در شورای امنیت و به طبع آن كنار رفتن نیكی هیلی، یكی از بازتاب های این موضوع بود.
وی در عین حال خاطرنشان كرد: 12 گزارش سلامت هسته ای ایران در آژانس هسته ای، موضع محكم آژانس به رغم سندسازی های رژیم صهیونیستی و در نهایت رای كم سابقه دیوان بین المللی دادگستری نشان از اثر دیپلماسی گسترده بود.
رییس كمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح كرد: این اقدامات در كنار رویكرد مشاركت جویانه با اتحادیه اروپا و ایستادگی این اتحادیه در قبال تحریم های جمهوری اسلامی نشان داد كه ایرانی های در حال نتیجه گیری از رویكرد مشاركت جویان خودشان هستند.

**ایران دیپلماسی مذاكره با جریانات مخالف ترامپ را در پیش بگیرد
فلاحت پیشه با بیان این كه جریانی در آمریكا معتقد است كه سیاست ترامپ ایالات متحده را سمت انزوا پیش می برد تاكید كرد: بنابراین با این شرایط، نباید كانال دیپلماسی با آمریكا بسته شود زیرا آمریكا ترامپ نیست.
وی به مسئولان كشور توصیه كرد در حوزه های مختلف وارد جلوگیری از تصاعد بحران شوند زیرا آمریكایی ها هم جلوگیری از تصاعد و گسترش بحران با ایران را آغاز كرده اند.
این نماینده مجلس تصریح كرد: شواهد نشان می دهد فضای دیپلماتیك تازه ای برای تنش زدایی با آمریكا فراهم شده است و جا دارد كه ایران دیپلماسی مذاكره و لابی گری با جریانات مخالف ترامپ در آمریكا را در پیش بگیرد.
شبك**9314**1983**1708