200 برنامه هفته تربیت بدنی در خراسان جنوبی برگزار می شود

بیرجند - ایرنا - مدیركل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: 200 برنامه همزمان با هفته تربیت بدنی در محورهای ورزشی، فرهنگی، جوانان، همایش، جشنواره ها و نمایشگاه در استان برگزار می شود.

به گزارش ایرنا مهران سرپرست روز پنجشنبه در نشست خبری افزود: روز نخست این هفته با عنوان ورزش، فرهنگ ایثار و شهادت، جانبازان و معلولان نامگذاری شده كه غبارروبی مزار شهدا و مسابقاتی با حضور جانبابزان و معلولان برگزار می شود.
هفته تربیت‌ بدنی ۲۶ مهر تا دوم آبان ماه است.
وی گفت: روز دوم ورزش، اخلاق، فرهنگ و رسانه نام گرفته كه همایش‌های پیاده‌روی و صبحگاهی، دیدار با اصحاب رسانه و مسابقات ویژه خبرنگاران برگزار می شود و سومین روز هفته تربیت‌بدنی كه ورزش، بانوان و خانواده نامگذاری شده برنامه‌های ورزشی صبحگاهی ویژه بانوان و كارگاه‌های آموزشی ورزش و سلامت خانواده برگزار می‌شود.
مدیركل ورزش و جوانان خراسان جنوبی بیان كرد: دیدار و تجلیل از پیشكسوتان، بازنشستگان، قهرمانان، حامیان ورزش در پنجمین روز هفته تربیت ‌بدنی انجام و نگارش كتاب پیشكسوتان ورزشی خراسان‌جنوبی نیز آغاز می‌شود.
وی گفت: به صدا درآمدن زنگ ورزش و استعدادیابی در مدارس، توزیع اقلام ورزشی، مسابقات درون مدرسه‌ای و بین دانشگاهی، برگزاری مسابقات كاركنان و طلاب و تجلیل از قهرمانان جامعه ورزش كارگری، روحانیون و كاركنان دولت از دیگر برنامه‌های هفته تربیت‌بدنی است.
سرپرست افزود: تشریفات برگزاری مسابقات المپیاد استانی و اختتامیه مسابقات والیبال دختران كشور كه به میزبانی بیرجند برگزار می شود، توسط تشكل های غیردولتی انجام می شود.
وی گفت: 15 برنامه ملی و مذهبی را امسال در استان انجام می دهیم و از سال آینده می توانیم به سمت كیفی سازی برنامه ها حركت كنیم.
وی تصریح كرد: برنامه كنترل و كاهش آسیب های اجتماعی استان آماده و همه مناطق جغرافیایی خراسان جنوبی در این برنامه به شكل جامع لحاظ شد.
مدیركل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: 2 هزار و 742 برنامه در قالب برنامه كنترل و كاهش آسیب های اجتماعی دیده شده كه بخشی از برنامه ها شكل عمومی و بخش دیگر ویژه است و در مناطق مرزی، حاشیه نشین و روستایی برگزار می شود.
وی بیان كرد: برای زنان بهبود یافته از اعتیاد، افراد حاشیه نشین و غیره برنامه تهیه شده و 15 دستورالعمل برای دهه كرامت، دهه ولایت، مناسبت های هفته تربیت بدنی، جاده ولایت، هفته پارالمپیك، هفته جوان و ازدواج در اداره كل ورزش و جوانان استان تهیه شد.
وی گفت: در ساختار اداری این اداره كل بازبینی شده و همه كمیته ها و كمیسیون هایی كه محل تصمیم گیری داخل سیستم بوده به روز شده است، ما 50 كمیته و كمیسیون داخل سازمان داریم كه جریان كار را داخل اداره كل ورزش و جوانان تعریف می كند و همه كارشناسان اداره كل در این حوزه مسئولیت دارند.
سرپرست افزود: در حوزه شهرستان ها همه 300 هیات ورزشی فعال باید تقویم ورزشی داشته باشند و بدانیم برنامه و چارچوب كاری آنها چگونه است.
وی اظهار داشت: سند توسعه بخش ورزش استان مراحل پایانی است و 11 برش شهرستانی دارد كه تا سال 1400 برنامه جامع و كامل در همه حوزه ها داریم.
مدیركل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: برنامه برای اجرا به ابزار، نیروی انسانی و سایر موارد نیاز دارد و برنامه ای به نام سفر و حضور در شهرستان ها را دنبال می كنیم كه در این برنامه با همه افراد و شخصیت ها كه در توسعه ورزش شهرستان نقش دارند، نشست برگزار می كنیم.
وی تصریح كرد: تاكنون پنج سفر به شهرستان های طبس، خوسف، نهبندان، قاینات و سرایان انجام شد و این سفرها دستاوردهای خاص خود را دارد.
سرپرست گفت: مسائل مالی و اداری هیات های ورزشی باید براساس مستندات مشخص شود و برنامه جامع و كامل و مخاطب دیده شده كه نیاز به عوامل محرك و شتاب دهنده دارد تا نیازهای ضروری استان را فراهم كنیم.
وی اظهار داشت: هفته آینده دفتر هیات های ورزشی افتتاح می شود و سالن بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی كه با اعتبار 65 میلیارد ریال ساخته شده را به عنوان مركز آماده سازی هیات های ورزشی آماده می كنیم و سالن 2 هزار و 500 نفره بیرجند در اختیار معاونت ورزشی برای آماده سازی و میزبانی مسابقات استانی و كشوری است.
وی گفت: سال 1398 باید چندین مسابقه قهرمانی كشور در خراسان جنوبی برگزار شود و تا ماه آینده خوابگاه ورزشكاران در مجموعه غدیر به بهره برداری می رسد.
مدیركل ورزش و جوانان خراسان جنوبی افزود: 53 پروژه خیرساز فعال در استان داریم و 30 پروژه چمن مصنوعی با بنیاد مستضعفان داریم كه امسال انجام می شود و پروژه های عمرانی و ملی متعددی داریم كه همه فعال است و وضعیت اعتبارات سال جاری مطلوب است.
وی افزود: از هفته آینده كار تزریق اعتبارات جدید انجام می شود و 10 پروژه را در دهه فجر امسال افتتاح می كنیم كه شامل سالن های ورزشی، چند استخر و ... است.
وی تصریح كرد: پول هیات های ورزشی را در اختیار رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قرار می دهیم و به هیات های استانی پولی بابت توزیع شهرستانی نمی دهیم، طبق یك فرمول ترسیم شده بخشی از اعتبارات در اختیار اداره كل، درصدی به هیات های استان و درصدی هم به اداره ورزش شهرستان ها قرار می گیرد.
سرپرست گفت: 131 مكان ورزشی 2 هفته آینده حوزه بهره برداری آن با اولویت واگذاری به هیات های ورزشی در چارچوب ضوابط و مقررات مشخص می شود.
وی تصریح كرد: در مركز خراسان جنوبی برای اینكه هیات های ورزشی بیرجند فعال شود اماكن ورزشی را به هیات های استان واگذار نمی كنیم و هیات های استانی باید از حوزه سالن داری، كار اجرایی و غیره خارج شوند و كار ستادی و سیاست گذاری انجام دهند.
مدیركل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: بخشی از هیات های ورزشی در بیرجند نقش هیات بیرجند را انجام می دهند و سالن داری می كنند، هیاتی از استان 2 سال است كه از هیات شهرستانی خود بازدید نداشته لذا سیاست ما این است كه سالن های ورزشی خود را به هیات های ورزشی شهرستان بیرجند واگذار كنیم.
وی اظهار داشت: وقتی تعداد ورزشكاران سازمان یافته استان افزایش پیدا كند آن وقت می توانیم ادعا كنیم در كار خود توفیق داشته ایم و در حال حاضر نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد ورزشكاران سازمان یافته خراسان جنوبی 20 درصد افزایش داشته است.
سرپرست افزود: اگر میزان مشاركت مردم در برنامه های ورزش همگانی افزایش یابد آن وقت توفیق پیدا می كنیم و امسال نسبت به سال قبل در این حوزه رشد بیشتری به دست می آید.
وی گفت: دولت به توسعه ورزش همگانی نگاه ویژه داشته است و ایستگاه های جدیدی در استان برای ورزش همگانی ایجاد می شود.
وی اضافه كرد: ایجاد پارك ویژه بانوان از برنامه های ما است كه در همه جلسه ها با شورای اسلامی شهر و شهرداری در حال پیگیری هستیم و ایجاد جاده تندرستی در سند توسعه ورزش استان آمده است.
مدیركل ورزش و جوانان استان بیان كرد: میزان نشاط و شادی در استان پایین است كه با ترغیب مردم به ورزش افزایش می یابد.
وی افزود: فراخوان عمومی طرح ارائه مشاوره به سنین پایه را داریم كه طرح پایه و فراگیر استانی است و با همكاری آموزش و پرورش مشاوره علمی و پزشكی، روانشناسی به دختران و پسران ارائه می شود.
سرپرست گفت: نتیجه اجرای طرح یادشده برداشت استعدادهای اولیه است كه در سالن های ورزشی تست مهارتی می دهند و جامعه مخاطب برجسته از بین آنها بیرون می آید كه مسیر تمرین و رشد را انجام می دهند.
وی گفت: ورزشكارانی كه شناسایی می شوند در المپیاد می توانند خود را نشان دهند و وزارت ورزش و جوانان برنامه المپیاد نخبگان را با هدف تامین نیروی انسانی برای المپیك ها و بازی های آسیایی در دستور كار دارد.
وی یادآور شد: نگاه وزارت ورزش در المپیاد نخبگان المپیك جوانان است كه هر 2 سال انجام می شود و در بخش دختران 29 رشته و در بخش پسران 41 رشته در سن 12 تا 15 سال مسابقاتی انجام می دهند كه 31 استان كشور در آن شركت می كنند و یك بازه 10 تا 12 روز مسابقات در سطح كشور در 30 آبان تا 10 آذر ماه برگزار می شود و همه استان های كشور در میزبانی این مسابقات دخیل هستند.
سرپرست گفت: خراسان جنوبی در رشته والیبال میزبان مسابقات دختران والیبال كشور در سنین 12 تا 15 سال است و پیش بینی می شود كه 30 استان كشور شركت كنند.
وی ادامه داد: 286 خانه ورزشی در استان داریم كه امسال هم 100 خانه ورزشی روستایی دیگر افتتاح می شود.
7559*3028