روابط تجاري و ICT صلح را در منطقه تضمين مي كند

تهران- ايرنا- وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: حوزه اوراسيا شامل ايران و آسياي مركزي و قفقاز، عرصه بسيار مناسبي براي عملياتي ساختن تزِ منطقه قوي تر است و روابط تجاري ميان كشورهاي درون منطقه به خصوص در زمينه ICT مناسبات صلح آميز را در اين منطقه تضمين مي كند.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، «محمد جواد آذري جهرمي» روز پنجشنبه در اجلاس عشق آباد بر لزوم تلاش براي ساخت منطقه اي قوي در حوزه ICT تاكيد كرد و افزود: حس همبستگي با شهروندان ساير جوامع منطقه در ميان شهروندان كشورها از مهمترين محورهاي تز منطقه قوي تر است.
وي اظهار داشت: رئيس جمهوري از تزي سخن گفته است كه به نام دكترين 'منطقه قوي تر' شناخته مي شود. در فضاي پرتنش و آلوده به رقابت هاي غيرسازنده اي كه اين روزها در منطقه غرب و جنوب غرب آسيا به وجود آمده، پيام حسن نيت ايران براي ساختن منطقه اي قوي تر تاكنون بي پاسخ مانده است.
آذري جهرمي افزود: پرسش اين است كه چه ابزاري مهمتر و مؤثرتر از ICT مي تواند چنين شرايطي را براي يك منطقه ايجاد كند. اتصال كشورهاي همسايه در زمينه زيرساخت ICT و ايجاد بازارهاي مشترك در اين حوزه به اندازه اتصال در حوزه حمل و نقل، در ايجاد ثبات و امنيت و توسعه در يك منطقه ضروري است.
وي بيان كرد: ICT پيوند دهنده فكر و ذهن مردم، تسهيل كننده تجارت و رشد اقتصادي و يكي از ابزارهاي اساسي در ارتقاي شاخص هاي امنيت انساني در جوامع محسوب مي شود. مي خواهيم ايده منطقه قوي تر را در رابطه با همسايگان شمالي خود به واقعيت تبديل كنيم و براي اين هدف، همكاري ما با همسايگان مان در حوزه ICT يكي از اصلي ترين اولويت هاي ماست.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: آمادگي داريم با اتحاديه RCC درباره ايجاد يك دفتر منطقه اي براي گفتگوهاي مشترك در حوزه ICT همكاري كنيم. توسعه اقتصاد ديجيتال و تجارت الكترونيك در رأس اولويت هاي من به عنوان وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايران قرار دارد. همچنين طيف گسترده اي از موضوعات از همكاري هاي فضايي و ماهواره اي گرفته تا تنظيم مقررات فركانسي و ارتباطات پستي پيش روي ماست. اينها همه ظرفيت هاي بالقوه اي را براي همكاري هاي بيشتر ميان ايران و كشورهاي CIS تشكيل مي دهند.
وي افزود: كشور من جزو يكي از پيشرفته ترين كشورهاي درحال توسعه در زمينه ICT است. بيش از 65 ميليون نفر از جمعيت 80 ميليوني ايران به اينترنت پرسرعت دسترسي دارند. ما در تحقيق و توسعه در زمينه اينترنت G5 و G6 به پيشرفت هاي قابل توجهي دست يافته ايم. ايران با دارا بودن جامعه اي پيشرو و تحصيلكرده، بازار بزرگي براي تجارت محصولاتICT است.
آذري جهرمي تصريح كرد: امروز كشور من در برابر تحريم هاي ظالمانه دولت آمريكا قرار گرفته است كه مي خواهد ميل و اراده ناپذيرفتني خود را با استفاده نامشروع و غيرقانوني از ابزار زور بر ديگران تحميل كند. استفاده از تحريم و يكجانبه گرايي در نظام بين المللِ امروز قطعاً محكوم به شكست است اما ما اين تحريم ها را به فال نيك مي گيريم تا به آن بهانه اتكا و وابستگي خود را به ISP هاي غربي و آمريكايي كاهش دهيم.
به گفته وي، فرصت طلايي و بي نظيري روبروي همسايگان ما در حوزه RCC قرار دارد تا خود را به بازار بزرگ ايران بشناسانند. من با يك پيام دعوت جدي به همكاري به اينجا آمده ام: بياييد با هم براي ساختن يك منطقه قوي بر پايه ICT تلاش كنيم.
اجلاس عشق آباد با حضور مقامات تعدادي از كشورهاي منطقه از جمله ايران، روسيه، بلاروس، جمهوري آذربايجان و مقامات بين‌المللي در اين حوزه، در تركمنستان از دو روز پيش آغاز بكار كرده است.
اقتصام**1108*1834