۱۹ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۳۰
کد خبر: 83062548
۰ نفر
برگ ریزان كاراته با حواشی خودساخته

تهران - ایرنا - كاراته ایران در روزهای حساس منتهی به مسابقات جهانی اسپانیا با حواشی خود ساخته ای روبرو شده است، حاشیه هایی كه سالهاست این رشته رزمی را می رنجاند.

به گزارش ایرنا؛ كاراته رشته ای كه برای نخستین بار به بازی های المپیك راه یافته و در المپیك 2020 توكیو در صف رشته های بزرگ ورزش جهان قرار گرفت، گویا قصد ندارد در ایران رنگ آرامش به خود ببیند.
كاراته ایران در حالی كه روند خوبی در عرصه مدال آوری داشته و می تواند در رقابت های جهانی اسپانیا و المپیك 2020 برای ورزش ایران افتخار آفرینی كند به دلیل درست تعریف نشدن جایگاه مسئولان و دست اندركارانشش، هر روز با حاشیه جدیدی روبرو می شود.
فدراسیون كاراته اكنون با شرایطی دست و پنجه نرم می كند كه اگر یك روز حاشیه نداشته باشد، موجب تعجب اهالی ورزش و رسانه ها می شود.
در رشته ای كه مشخص نیست حرف اول را در مسائل فنی، سرمربی می زند یا مسئولان فدراسیون، بدون تردید حاشیه رسوخ می كند.
تیم های مردان و زنان كاراته ایران باید از اواسط آبان ماه در مسابقات جهانی اسپانیا كه تاتامی آن در شهر مادرید پهن می شود به مصاف حریفان بروند.
تیم مردان ایران كه در 2 دوره گذشته بهترین نتایج تاریخ كاراته ایران را رقم زد و علاوه بر موفقیت در كومیته انفرادی در كومیته تیمی نیز به عنوان قهرمانی جهان دست یافت، این بار نیز با استفاده از نفرات مطرح و كادر فنی مجرب در پی تكرار موفقیت است.
تیمی كه مكانیزم انتخاب نفراتش را سرمربی از گذشته مشخص كرد و بازیكنان می دانستند كه حضور در مراحل مختلف لیگ جهانی و عملكرد آنان در پیكارهای بین المللی مهمترین مساله برای گزینش نهایی است. تیمی كه اكنون رفاقت و اتحاد در آن حرف اول را می زند.
با این حال در بخش بانوان چنین مساله ای دیده نمی شود، چرا كه كادر فنی تیم بانوان توان این را ندارد كه اجازه دخالت به رئیس سازمان تیم های ملی را ندهد تا نفرات را به دلخواه خودش انتخاب كند.
تمامی جامعه كاراته و حتی اهالی رسانه به خوبی می دانند كه هم اكنون سرمربی تیم بانوان كمرنگ ترین نقش را برای انتخاب نفرات دارد و شاید تنها وظیفه او این است كه در تمرینات سوت در دست گرفته و زمان آغاز و پایان تمرین را اعلام كند.
فدراسیون كاراته آنقدر به سرمربی تیم بانوان بی اعتماد است كه «مسعود رهنما» از مربیان این رشته رزمی را به عنوان مشاور فدراسیون، بالای سر تیم بانوان قرار داده تا او روند آماده سازی تیم را تحت نظر بگیرد.
در انتخابی ها نیز كه شرایط به وضوح مشخص است و رئیس سازمان تیم های ملی و دبیر فدراسیون آنقدر راه های مختلف را در نظر می گیرد تا تركیب دلخواهش را فیكس كند.
مرد باتجربه كاراته ایران اگر بخواهد فردی را از دل انتخابی بیرون بیاورد این كار را انجام خواهد داد و برای آنهایی كه باید بدون انتخابی فیكس شوند نیز به هر بهانه ای انتخابی نمی گذارد.
این مساله یعنی اینكه مشخص نیست در فدراسیون كاراته انتخابی ها ملاك گزینش نفرات تیم ملی است یا نظر شخصی برخی ها.
رئیس سازمان تیم های ملی در جدیدترین اظهار نظر خود عنوان كرده چرا زمانی كه برای گزینش نفرات تیم مردان تنها در یك وزن انتخابی برگزار شد از سوی رسانه ها نقدی صورت نگرفت و این انتقادها تنها در خصوص تیم بانوان انجام می پذیرد.
حتی آماتورترین افراد حاضر در كاراته ایران نیز می دانند كه تیم مردان و زنان ایران اصلا با هم قابل مقایسه نیستند. تیم مردان در 2 سال اخیر تمامی افتخارات را درو كرده و موجب سربلندی این رشته شده است.
ابتدا باید بگوییم به تیمی كه مقتدر است و نفراتش در مسابقات گوناگون به نتیجه مناسب می رسند، نقد چندانی واردی نیست.
ضمن اینكه سرمربی تیم مردان از همان ابتدای حضورش در این تیم شرایط گزینش نفرات را برای بازیكنان تشریح كرده و همه آنان می دانند چه فیلترهایی برای رسیدن به تركیب مشخص شده است.
سرمربی تیم ایران تاكنون مقابل برخی تحركات برای ورود حاشیه به تیمش مقاومت كرده است تا اجازه ندهد تركیب تیمش با بی عدالتی بسته شود.
تا همین چند روز قبل مسئولان فدراسیون در تلاش بودند تا «صالح اباذری» وزنش را پایین آورده تا او را جایگزین «ذبیح الله پورشیب» در وزن منهای 84 كیلوگرم در مسابقات جهانی كنند كه این خواسته نامعقول آقایان با تدبیر سرمربی تیم ملی ناكام ماند.
فدراسیون نشین ها باید بدانند، همین تیم مردان بوده كه تا به امروز سبب شده مسئولان فدراسیون سرجای خود بمانند، چراكه با افتخارآفرینی های متعدد بر ضعف دیگر تیم ها (بانوان، رده های سنی و به خصوص كاتا) سرپوش گذاشت و حاشیه ها را دور كرده است. به طور قطع اگر اقتدار تیم مردان نبود، مسئولان فدراسیون كاراته خیلی زودتر از اجرا شدن طرح ممنوعیت فعالیت بازنشسته ها در ورزش باید جای خود را به مدیران دیگری می دادنند.
همچنین رئیس سازمان تیم های ملی مدعی است كه سرمربی تیم بانوان اختیار تام دارد و شخصا دخالتی در امور بانوان نخواهد كرد.
به نظر علاقمندان به كاراته، سرمربی تیم ملی كه فدراسیون حتی از نظر فنی نیز او را قبول ندارد و یك مربی آقا را بالای سر تیمش قرار داده است، می تواند اختیار تام داشته باشد.
سرمربی كه حتی آنقدر اختیار ندارد تا جوابگوی ابهامات و سوالات متعدد رسانه ها باشد، چگونه می تواند در تیم ملی اختیار تام داشته باشد.
از سوی دیگر دبیر فدراسیون اشاره كرده است كه دخالتی در امور بانوان ندارد اما شواهدی موجود است كه او با فردی برای بررسی مسابقات انتخابی تماس گرفته است. مگر فدراسیون كاراته نایب رئیس بانوان و سرمربی تیم ملی بانوان ندارد كه دبیر فدراسیون وقتش را برای انتخاب نهایی تركیب تیم بانوان گذاشته است.
اهالی فهیم رشته پرمخاطب كاراته، كارشناسان و رسانه ها به خوبی می دانند در این فدراسیون پرحاشیه چه می گذرد و در پایان امید است است مسئولان وزارت ورزش با اجرایی شدن قانون منع ادامه فعالیت بازنشستگان در ورزش كشور (رئیس كاراته نیز یكی از مدیران بازنشسته است) به وضعیت این فدراسیون سر و سامان ببخشند.
ورزشی**3783**1597