بازداشت رئیس اینترپل و زیرسوال رفتن اعتماد به  چین

پكنئ- ایرنا - دستگیری 'منگ هونگوی' معاون وزیر امنیت عمومی چین و رئیس اینترپل به جرم «فساد و دریافت رشوه» در پكن، باعث شده است تا توانایی های پكن برای اداره سازمان های بین المللی مورد سوال قرار گیرد.

به گزارش ایرنا از آنجا كه 'منگ' ریاست یك سازمان بسیار مهم را برای مبارزه با فساد و تعقیب مفسدان برعهده داشت و حالا خود دربند همین دام است، این نگرانی وجود دارد كه مهره های معرفی شده از سوی چین تا چه اندازه برای اداره و مدیریت بر سازمان ها و نهادهای بین المللی توانا و قابل اعتماد هستند.
حتی این موضوع را برخی از ناظران مورد توجه قرار داده اند كه مسایل داخلی در چین ممكن است بر نامزدها و مسئولان این كشور در سازمان های بین المللی تاثیرگذار باشد و آنها قربانی مسائل داخلی در چین شوند این موضوع در زمینه مدیریت بر نهادهای بین المللی بحث برانگیز است و در آینده نامزدهایی كه از طرف پكن برای پست های بین المللی معرفی می شوند طبیعتا باچالش های بیشتری روبرو خواهند شد.
در حالی كه نزدیك به 12 روز از این فرد خبری در دست نبود و شایعات زیادی مبنی بر دستگیری وی در پكن پس از بازگشت از فرانسه منتشر شده بود، به هر صورت مقام های چین این اخبار را تایید كردند و معلوم شد كه او خود در دام برنامه مبارزه با فساد چین افتاده است.
'پال هالن' از مركز مطالعات «چینگ هوا و كارنیه» در شهر پكن می گوید‌: گم شدن رییس اینترپل «یك شوك به جامعه بین المللی و سازمان های جهانی وارد كرد» و سوالات زیادی را پیرامون نامزدهای معرفی شده از سوی چین مطرح نمود.
او می گوید مدت ها گذشت تا دولت چین دستگیری وی را تایید كرد و بلافاصله هم استعفایش در اینترپل به ثبت رسید اما این مساله وجود دارد كه نامزدها و مقام های چینی كه در راس چنین سازمان هایی قرار می گیرند می توانند مورد مصالحه مسایل داخلی قرار گیرند و این در شان چنین سازمان هایی نیست.
وی می افزاید بحران اعتبار مقام های چینی در سازمان های بین المللی برای پكن سنگین است از این پس چه كسی می تواند تضمین كند كه مقام های چینی كه در سازمان های بین المللی دیگر كار می كنند دچار این وضعیت نخواهند شد.
'مارك لاتینگه' از دانشگاه 'مایسی نیوزیلند' هم بر این نكته تاكید می ورزد كه چنین حركتی تاكنون در یك ساختار بین المللی سابقه نداشته است و البته نشان می دهد كه چین تا چه اندازه در زمینه مبارزه با فساد جدی است و به هیچ كسی در هیچ مقامی رحم نمی كند.
وی تاكید كرد چین می گوید كه در مبارزه با فساد و اجرای قانون جدی است بنابر این احتمال می رود كه در آینده باز هم مقام های چینی در سازمان های بین المللی طعمه مبارزه با فساد شوند و دنیا باید برای این پدیده شوك آور آماده باشد.
این كارشناسان همچنین این نگرانی را مطرح می كنند كه مقام های چینی كه در راس این سازمان ها قرار می گیرند از خود استقلال تصمیم گیری ندارند و خیلی زود تسلیم می شوند و برای همین باید در آینده در این باره اقدامات جدی تری صورت گیرد بخصوص آنكه حاكمیت حزبی چین بر مقام های این كشور بسیار جدی است.
برخی بر این باورند كه پكن درچنین مواردی حقوق داخلی را حتی بر فشارهای بین المللی مقدم می شمارد و ابایی از این ندارد كه رییس اینترپل را كه تا سال 2020 میلادی برای این سمت معرفی شده بود به دلیل مبارزه با فساد و دریافت رشوه دستگیر كند و تحت بازجویی قرار دهد.
آساق**231**1904**