چند و چون خون گیری مشكوك از دانش آموزان در تاكستان قزوین

قزوین - ایرنا - خون گیری مشكوك فردی از دانش آموزان یك مدرسه دخترانه سما در تاكستان قزوین نگرانی والدین آنان و همچنین افكار عمومی را در پی داشت.

به گزارش ایرنا، در این ماجرا فردی روز چهارشنبه با حضور در یكی از مدارس دخترانه تاكستان خود را از نیروهای جمعیت هلال احمر معرفی كرده و خواستار انجام آزمایش قند خون از دانش آموزان می شود.
مدیر مدرسه نیز بدون انجام تحقیقات لازم و هماهنگی با نهادهای ذیربط به این فرد اجازه انجام خونگیری را می دهد.
گفته می شود این فرد از هر لانست (سوزن) برای انجام تست قند خون چند دانش آموز استفاده كرده كه این موضوع توسط دانش آموزان به والدین اطلاع داده شده و موجب نگرانی آنها در خصوص وضعیت سلامت فرزندانشان شده است.
در پی این اتفاق والدین این دانش آموزان مقابل شبكه بهداشت و درمان تاكستان تجمع و خواستار رسیدگی مسئولان به این قضیه شدند.
پس از این اتفاق و اطلاع رسانی به نهادهای انتظامی و قضایی، فرد خونگیر شناسایی و دستگیر شد.
علیرغم برخی فضاسازی ها در فضای مجازی به گفته مسئولان بررسی های اولیه نشان می دهد وی انگیزه خاص و مشخصی برای انجام این كار نداشته است و آزمایشات اولیه بر روی دانش آموزان نیز نشانگر مشكل خاصی در آنها نیست.
در مورد این اتفاق هنوز اظهارنظر رسمی از سوی پلیس، دستگاه قضایی و دانشگاه علوم پزشكی و دیگر نهادهای ذیربط انجام نشده است.

** فرد متهم همچنان در بازداشت است
سرپرست فرمانداری تاكستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: براساس اطلاعات اولیه كسب شده عامل خون گیری بدون هماهنگی از دانش آموزان یك مدرسه دخترانه سما در تاكستان از داوطلبان جمعیت هلال احمر بوده و انگیزه خاصی برای این اقدام خود نداشته است.
محمد مبین افزود: این فرد از داوطلبین جمعیت هلال احمر بوده و قبلا دوره های آموزشی مربوط به تزریق و انجام آزمایش های پزشكی اولیه مانند تست قند خون و قشار خون را پشت سر گذاشته بوده است.
سرپرست فرمانداری تاكستان گفت: این فرد روز گذشته با هماهنگی با مدیر مدرسه سما تاكستان از برخی دانش آموزان این واحد آموزشی اقدام به تست قند خون كرده است.
مبین افزود: فرد خون گیر به جز مدیر مدرسه مربوطه با دستگاه دیگری برای انجام آزمایش تست قند خون اقدام نكرده بود.

** اخراج مدیر خاطی مدرسه
وی با بیان اینكه قصور و بی تدبیری مدیر مدرسه به جهت عدم هماهنگی با مراجع بالادستی در خصوص این موضوع محرز است و فعلا وی از كار بركنار و تعلیق شده است، اظهار داشت: فرد متهم نیز همچنان در بازداشت به سر می برد.
مبین با بیان اینكه تحقیقات در خصوص این موضوع همچنان دارد، گفت: پس از این اتفاق یك تیم پزشكی در مدرسه یاد شده حاضر و از دانش آموزانی كه از آنها خونگیری شده بود آزمایش HIV، هپاتیت B و C از گرفتند كه خوشبختانه جواب این آزمایش نشانگر علائم بیماری و مشكل خاصی در آنها نبود.
وی با بیان اینكه برخی ها در شبكه های مجازی نسبت به این موضوع اقدام به تحریك افكار عمومی كردند، اظهار داشت: به جهت نگرانی والدین مقرر شد امروز نیز آزمایش دوباره از دانش آموزان گرفته شود.

** احتمال انتقال آلودگی به دانش آموزان مدرسه سما وجود ندارد
مدیر شبكه بهداشت تاكستان در خصوص اقدام یك فرد كه با حضور در مدرسه ای دخترانه قند خون آنها را گرفته بود، گفت: خوشبختانه هیچ خطری دانش آموزان این مدرسه را تهدید نمی كند و احتمال انتقال آلودگی صفر است.
دكتر جلال رحمانی افزود: این مرد جوان روز سه شنبه در پوشش امدادگران هلال احمر با مراجعه به مدرسه دخترانه سما در تاكستان اقدام به سنجش قند خون 63 دانش آموز این مدرسه كرده بود.
وی اضافه كرد: وی در انجام این كار نیز برای هر چند دانش آموز از یك لانست مشترك استفاده كرده است.
رحمانی ادامه داد: پس از اعلام این گزارش به شبكه بهداشت و آموزش و پرورش این فرد توسط مراجع قضایی و انتظامی بازداشت شد.
این مسئول با اشاره به تجمع والدین دانش آموزان این مدرسه در مقابل شبكه بهداشت تاكستان نیز گفت: آزمایشات لازم برای اطمینان از سلامتی این دانش آموزان انجام شده و جای هیچ نگرانی نیست.

** پیگیری آموزش و پرورش
اداره كل آموزش و پرورش استان قزوین نیز در اطلاعیه ای از پیگیری موضوع و دستگیری عامل خونگیری مشكوك در یك مدرسه دخترانه شهرستان تاكستان خبر داد.
در این اطلاعیه آمده است: با پیگیری‌های مجدانه اداره حراست آموزش و پرورش استان، فرد مورد نظر توسط ضابطان قضایی دستگیر و بازداشت شد.
شهر تاكستان مركز شهرستانی به همین نام در 35 كیلومتری غرب قزوین قرار دارد.
3013/6012/1772