۱۹ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱:۱۸
کد خبر: 83061933
۰ نفر
سفیران جدید ایران در چین و هند تعیین شدند

تهران - ایرنا -بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه اعلام كرد سفیران جدید جمهوری اسلامی ایران در هند و چین تعیین شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از به نقل از اداره كل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، وی اظهار كرد: افراد انتخاب شده در حال طی كردن پروتكل‌های متعارف برای اعزام هستند و فكر می‌كنم به زودی بتوانند وظایف خود را در سمت جدیدشان در پكن و دهلی‌نو آغاز كنند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی هیچ اشاره‌ای به اسامی افراد مدنظر برای تصدی این دو سفارتخانه نكرد و افزود: بعد از طی مراحل و پروسه‌های لازم اعم از دریافت آگرمان و استوارنامه و ... در خصوص این دو تن اطلاع رسانی انجام خواهد شد.
وی همچنین درباره سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران در خارج از كشور كه ماموریت سفیران و رئیسان نمایندگی‌های آنها پایان یافته نیز گفت كه روند انتخاب و تعیین آنها آغاز شده و افراد جدید در موعد مقرر در محل ماموریت مستقر می‌شوند.
قاسمی همچنین در ادامه درباره سه سفیری كه قانون جدید عدم به كارگیری بازنشستگان در مورد آنها اعمال خواهد شد نیز گفت: وزارت امور خارجه طبق قانون عمل می‌كند و این افراد در زمان مقرر، نمایندگی را ترك كرده و به تهران بازمی‌گردند.
وی با بیان اینكه پروسه تعیین جانشین برای این سه تن آغاز شده، خاطرنشان كرد: تا زمانی كه افراد جدید به جای این سفیران جایگزین شوند، سرپرست موقت یا كاردار، امور نمایندگی را اداره می‌كند.
قاسمی همچنین ابراز امیدواری كرد كه این روند متعارف مرسوم (انتخاب، تعیین و عزیمت سفیران در داخل كشور و همچنین در كشور پذیرنده) هر چه سریع‌تر طی شود و نفرات جایگزین مسئولیت خود را آغاز كنند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه تاكید كرد كه وزارت امور خارجه به اجرای قوانین خود را متعهد می‌داند و حتما در موعد مقرر، دیپلمات‌ها و مقام هایی كه در این وزارتخانه بازنشسته می‌شوند، حتما بازنشسته خواهند شد.
وی با تاكید بر نقش مهم و حیاتی سفیر و بیان این كه نبود سفیر در كوتاه‌مدت به معنای تعطیلی سفارت و عدم انجام وظایف محوله به سفارت نیست، افزود: این بدان معنا نیست كه نقش پرسنل دیگر در سفارتخانه را نادیده بگیریم.
قاسمی درباره تعدادی از سفیرانی كه ماموریتشان پایان یافته و به سن بازنشستگی نزدیك شده‌اند و مشمول قانون جدید عدم بكارگیری بازنشستگان نمی‌شوند، گفت: این دیپلمات‌ها یا ماموریتشان پایان یافته و یا به سن بازنشستگی رسیده‌اند كه برخی از آنها از همان كشور محل ماموریت تقاضای بازنشستگی خود را ارسال كرده‌اند و یا اینكه به تهران بازگشته‌اند و نفرات جدید به جای آنها عهده‌دار سفارتخانه‌ها شده یا خواهند شد.
شبس**9363*1488 **