خانیكی: جریان برانداز مانع اول خود را اصلاحات می داند

شیراز- ایرنا- عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران گفت: در شرایط كنونی، جریان اصلاحات در مقابل جریان برانداز قرار گرفته است، چون این جریان رادیكال، رقیب و مانع اول خود را در حال حاضر اصلاحات می داند و به همین دلیل عمده فشارها را بر این طیف سیاسی معطوف كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هادی خانیكی شامگاه چهارشنبه در نشستی با عنوان 'كنش سیاسی در فضای مجازی' در شیراز افزود: اصلاح طلبی شیوه ای است كه با توجه به ظرفیت های درون كشور سعی در ساماندهی اوضاع از طریق گفتگو دارد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: هم اینك سطح نارضایتی ها و بی اعتمادی در جامعه نسبت به گذشته افزایش پیدا كرده، در مقابل نیز سطح امید به آینده نیز تنزل یافته و در این بین جریان برانداز نیز با تمام قوا به میدان آمده است و در فضای مجازی و ماهواره ای به شدت به طرح مباحث مختلف و دامن زدن به این وضعیت می پردازد.
خانیكی در ادامه ضرورت پیش روی كنشگران سیاسی را برقراری تعادل و توازن بین فضای مجازی و محیط واقعی دانست و افزود: لازم است كه كنشگران سیاسی فضای مجازی به محیط واقعی نزدیك شوند.
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران در ادامه سخنان خود گفت: كنشگر سیاسی اگر با هنر بیگانه باشد قطعا در سیاست ورزی موفق نخواهد بود.
خانیكی با اشاره به اینكه سیاسیون و انقلابیون در گذشته از هنر دور مانده بودند اما در دوره كنونی سیاست بدون فرهنگ عقیم خواهد ماند، اظهار داشت: كار مدنی و حزبی در عصر كنونی متفاوت از گذشته و لازم است كه دانش های جدید را به آن تزریق كرد.
وی كنشگری در فضای واقعی و مجازی را از هم تمایز داد و گفت: كنشگران سیاسی در عصر كنونی با جامعه ای تغییر یافته و سخت روبرو هستند كه وارد عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات شده است.
خانیكی به توصیف جامعه نظارتی و جامعه نظاره گر اشاره كرد و گفت: در كنشگری سیاسی در فضای مجازی با نوعی خاص از فعالیت به اسم گرایش به سست كوشی و تنبلی مواجه هستیم چون فعالیت سیاسی حقیقی اغلب در محیط واقعی شكل می گیرد.
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران عنوان كرد: فعالیت در فضای مجازی الزاما منجر به فعالیت سیاسی نمی شود، فضای مجازی در اغلب موارد تنها كنشگران سیاسی را به كنشگران آنلاین تبدیل و شخص را نظاره گر تربیت می كند.
وی فشردگی زمان و مكان، افزایش سطح اطلاعات افراد از یكدیگر، در هم آمیختن حریم خصوصی و عمومی افراد و افزایش سرعت انتقال اخبار را از جمله خصوصیت عصر كنونی عنوان كرد و افزود: امروزه خبر از رسانه ها جلوتر حركت می كند كه بخشی از این ویژگی ها فرصت و بخشی نیز تهدید است.
او انسان كنونی را همواره در حال بلعیدن اطلاعات توصیف كرد و گفت: كارایی مغز انسانها نیز تك بعدی شده و به جای اندیشیدن و تفكر بیشتر در حال جذب اطلاعات گوناگون است.
** فضای مجازی به جای پل، دیوار برافراشته است
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فضای مجازی در جامعه ایران به برخی تعارض های قومی، جنسیتی، نسلی و ... دامن زده و به جای ایجاد پل های ارتباطی و گفت و گو، دیوارها را برافراشته است.
وی با بیان اینكه برخلاف تصور عموم، فضای مجازی امكان گفتگو را محدود كرده است، گفت: فضای مجازی ظرفیت گفتگو كردن و مجادله با رعایت اصول انسانی را محدود و محیطی برای گسترش بی اخلاقی و توهین را گسترش داده است.
وی اظهار داشت: در عصری به سر می بریم كه با انقلاب شبكه های اجتماعی، تلفن همراه و اینترنت توام است و این سه عامل باعث تغییر شگرف در جهان كنونی با دوران گذشته شده است.
این استاد علوم ارتباطات اجتماعی با اشاره به اینكه در پی بروز این وضعیت انواع كنش ها از جمله كنش سیاسی تغییر یافته است، افزود: در دهه های گذشته ورود ویدئو به جامعه جهانی كه عنوان رسانه یاغی در توصیف آن به كار می رود كنترل را ناممكن كرد تا حدی كه تغییرات در اروپای شرقی نیز مبتنی بر نوع استفاده از ویدئو بود.
وی سابقه وجود شبكه های اجتماعی در ایران را مربوط به دوران مشروطه دانست و تشریح كرد: این شبكه ها از گذشته در قالب احزاب و تشكل ها وجود داشته اما از سالیان اخیر كه شبكه های اجتماعی به سمت مجازی شدن سوق پیدا كرد تحزب و كنش سیاسی نیز زیر سوال رفت.
خانیكی با طرح این سوال كه نخست باید مشخص شود كه این تغییر ایجاد شده و كنشگری سیاسی مجازی در امتداد ،تكمیل و یا تضعیف كننده كنشگری سیاسی در محیط واقعی است یا خیر؟ ادامه داد: فعالین حوزه ارتباطات معتقدند كه این تغییرات در امتداد كنشگری در محیط واقعی نیست و در نقطه ای آن نوع كنشگری قطع و تغییرات جدید و مجازی شكل گرفته است.
وی كه معتقد است تغییرات كیفی پردامنه عصر كنونی جامعه ما را نیز در بر گرفته است، گفت: در دهه های گذشته خانواده تاثیرگذارترین نهاد در انتخابات ایران بود اما اكنون این تاثیرگذاری به سمت فضای مجازی و كانال های اجتماعی سوق پیدا كرده است.
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران اظهار داشت: میل به دیده شدن در كنشگری های سیاسی افراد را وادار به زدن حرف ها و اقداماتی می كند كه صرفا دیده شوند، یكی از جذابیت ها و ویژگی های تكنولوژی های ارتباطی نوین نیز این مساله است كه امكان دیده شدن را فراهم می آورد.
خانیكی با بیان این مطلب كه فعالیت در فضای مجازی الزاما منجر به فعالیت حقیقی سیاسی نمی شود، گفت: فضای مجازی در اغلب موارد تنها كنشگران سیاسی را به كنشگران آنلاین تبدیل و شخص فعال عرصه سیاست را به فردی نظاره گر تبدیل كرده است.
وی تصریح كرد : در فضای مجازی سه نوع كنشگر سیاسی وجود دارد كه باید از هم تمایز داده شوند ،گروه اول مانند رئیس جمهوری دوره اصلاحات است كه سرمایه خود را بیرون از فضای مجازی كسب كرده و عملا سوژه این فضا نبوده و به این سمت كشیده شده است.
او ادامه داد: دسته دوم كسانی هستند كه حضور در فضای مجازی به مطرح شدن آنها افزوده كه از این دسته می توان به اساتید دانشگاه ها، بازیگران، روزنامه نگاران اشاره كرد كه فضای مجازی به معروفیت بیشتر آنها كمك كرده است.
خانیكی دسته سوم را اینگونه توصیف كرد: این قشر كسانی هستند كه تشخیص سیاسی ندارند و صرفا فعال فضای مجازی بشمار می روند و سوژه و پرورده این محیط هستند كه این گروه تحولات زیادی در عرصه رسانه به وجود آورده و سیاست را رسانه ای كرده و جامعه را به دنبال خود كشانده اند.
وی سلبریتی ها را از نخبگان تمایز داد و افزود: در بعضی موارد تاثیر سلبریتی ها در جامعه از نخبگان بیشتر است و این پدیده باعث شد كه یكی از كاندیدای دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری برای رای آوردن، تلاش برای بهره گیری از ظرفیت 'تتلو' خواننده زیرزمینی و سوژه فضای مجازی داشته باشد، هرچند كه این كار در فضای واقعی موفق آمیز نبود.
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران اظهار داشت: در شرایط كنونی جامعه به میانجی هایی نیاز دارد كه از فضاهای پرهیاهو مجازی امكانی به سمت توسعه فضای گفتگو محور و دموكراتیك در محیط واقعی ایجاد كند.
این نشست را جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان فارس برگزار كرد.
9873 / 2027