استراتژی تولید باید استاندارد محور باشد

ایلام - ایرنا - معاون ارزیابی كیفیت سازمان ملی استاندارد با اشاره به لزوم رعایت استانداردها در تولید و خدمات تاكید كرد: استراتژی تولید داخلی باید استاندارد محور باشد.

به گزارش ایرنا، مسلم بیات روز چهارشنبه در آیین روز جهانی استاندارد در ایلام اظهار داشت: زندگی در عصر كنونی و قرن فراصنعتی بدون استانداردها غیر ممكن است، توجه به این مقوله مهم یك انتخاب نیست، بلكه ضرورتی اجتناب ناپذیر بوده و آنچه آنرا اثر بخش می كند استفاده بهینه یك جامعه از آن است.
وی افزود: استانداردها هم اكنون جزو جدایی ناپذیر زندگی و جوامع بشری بوده بطوری كه روش‌های علمی را جایگزین شیوه‌های سنتی كرده است.
معاون ارزیابی كیفیت سازمان ملی استاندارد تاكید كرد: از مهم ترین سیاست هایی كه سازمان ملی استاندارد دنبال می كند هم افزایی با واحدهای تولیدی به منظور فراهم كردن شرایطی مناسب و ایده آل برای تولید محصولات با كیفیت و رونق صادرات است.
بیات بر لزوم تغییر استراتژی تولید از نگاه اشتغال محور به استاندارد محور تاكید كرد و یادآور شد: نباید به دنبال این باشیم كه در نظام بین الملل برای ما دیكته كنند كه چگونه فرایند استانداردسازی را دنبال كنیم بلكه باید با استفاده و تجربه دانش فنی خود به دنبال ایجاد و خلق روش های جدید در این زمینه باشیم.
وی هدف اصلی سازمان ملی استاندارد را ایجاد تعادل بین استاندارد، تجارت و تولید دانست و تصریح كرد: استاندارد در كنار حفظ ایمنی و سلامت مردم، به دنبال حمایت از تولید و تجارت هم هست.
معاون سیاسی امنیتی استاندارد ایلام نیز در این آیین گفت: علامت استاندارد زبان مشترك تمامی كشورها برای تعیین كیفیت كالا است، امروز برندهایی موفق هستند كه با این مقوله همگام و همراه باشند، در واقع بدون داشتن و رعایت استاندارد مناسب تولیدی نمی توان به بازار جهانی ورود كرد.
محمد نوذری افزود: یكی از مشكلات كنونی در كشور ما این است در حوزه تولیدات داخل به دنبال سود هستیم و به مقوله استاندارد توجهی نمی شود، رعایت استاندارد و اهمیت بحث و لزوم شاخص های استاندارد در سطح عمومی اعتمادسازی را موجب شده و در امر سلامت اجتماعی نقش بسیار مهمی ایفا می كند.
وی تاكید كرد: اگر محصولات با رعایت استانداردهای لازم تولید، بسته بندی و عرضه شوند بدون شك تاثیر آن را در توسعه و پیشرفت و رونق اقتصادی به وضوح مشاهده خواهیم كرد.
معاون استاندار ایلام ادامه داد: در عصر فرا صنعتی كنونی همه چیز در حال تحول است، در این عرصه استانداردهای جدیدی كه به مدیریت كیفیت موسوم است، فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی‌ كنند، بلكه خط تولید را از ابتدا تا انتها زیر نظر می‌گیرد، به طور قطع این مدیریت هدفمند، پویایی را به بخش های سازمانی هدیه می‌دهد.
مدیركل استاندارد ایلام نیز در این نشست گفت: نیاز به استانداردها در همه دوران احساس شده است، در حقیقت بدون توجه به این مهم همگام سازی با اقتصاد غیر ممكن است.
مهناز همتی با اشاره به اقدامات این اداره كل در سال جاری افزود: در نیمه نخست سال جاری بیش از 270 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی استان انجام شد كه منجر به صدور 11 مورد صدور پراونه علامت استاندارد شده است.
وی، 276 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی و خدماتی، 430 مورد بازرسی از نازل های جایگاه های سوخت، 75 مورد گواهی اولیه آسانسور برای مالكان بهره بردار و 273 مورد بازرسی از تجهیزات شهربازی های استان را از دیگر اقدامات این اداره كل در نیمه نخست سال جاری بوده است.
چهاردهم اكتبر برابر با 22 مهر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شده است.
3032/6034

سرخط اخبار استان‌ها