۱۸ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۵
کد خبر: 83061218
۰ نفر
گوجه فرنگي قاچاق به مقصد نرسيد

كيش- ايرنا- ماموران گمرك در شهرهاي قصر شيرين و دير موفق به كشف محموله هاي قاچاق گوجه فرنگي شدند كه قرار بود در قالب صادرات پياز و تره بار از كشور خارج شود.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا، «محمد شريعتمداري» وزير صنعت، معدن و تجارت بيست و هفتم شهريورماه در نامه اي از رييس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران خواست براي تنظيم بازار داخلي تا اطلاع بعدي صادرات گوجه فرنگي را از همه مبادي ممنوع كند.
البته صادرات گوجه فرنگي گلخانه اي با توجه به اينكه در تهيه رب استفاده نمي شود، با تشخيص جهادكشاورزي استان ها مجاز است.
صادرات گوجه فرنگي در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 175 درصد رشد كرد.
ممنوعيت صادرات اين محصول سبب شده تا برخي سودجويان به فكر قاچاق آن به كشورهاي همسايه باشند و از اين رو متخلفان با بارنامه جعلي و اظهار كالا تحت عنوان كالاي ديگر، گوجه فرنگي را زير كارتن هاي پياز جاسازي و قصد داشتند دو‌ كاميون گوجه فرنگي را از مرز خسروي از كشور خارج كنند.
بنا بر اعلام گمرك ايران، ماموران گمرك پس از كشف اين محموله، آن را به سازمان تعزيرات حكومتي شهرستان قصر شيرين تحويل دادند.

** توقيف بيش از 13 تن گوجه فرنگي قاچاق در گمرك دير
همچنين ناظر گمركات استان و مديركل گمرك بوشهر از توقيف دو كاميون يخچالي 40 فوت حامل 13 هزار و 600 كيلو گرم گوجه فرنگي قاچاق صادراتي خبر داد.
منصور بازيار گفت: قاچاقچيان قصد داشتند اين ميزان گوجه فرنگي را در قالب محموله صادراتي تره بار به خارج از كشور صادر كنند اما ماموران گمرك دير پس از رصد اطلاعات و بازرسي فيزيكي از كالاي صادراتي اظهار شده متوجه جاسازي 16 پالت به وزن 13 هزار و 600 كيلوگرم محصول گوجه فرنگي كشورمان در اين محموله صادراتي شدند.
ناظر گمركات استان و مديركل گمرك بوشهر يادآور شد: در همين راستا با توجه به ممنوعيت صادرات گوجه فرنگي بوته اي و جاسازي صورت گرفته پس از تنظيم صورتجلسه كشف، تشكيل پرونده و به مراجع قضايي ارجاع شده است.
اقتصام**9132*2025 / بازنشر: 1339