۱۸ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۹
کد خبر: 83061069
۰ نفر
گوجه فرنگی قاچاق به مقصد نرسید

تهران- ایرنا- ماموران گمرك در شهرهای قصر شیرین و دیر موفق به كشف محموله های قاچاق گوجه فرنگی شدند كه قرار بود در قالب صادرات پیاز و تره بار از كشور خارج شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت بیست و هفتم شهریورماه در نامه ای از رییس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران خواست برای تنظیم بازار داخلی تا اطلاع بعدی صادرات گوجه فرنگی را از همه مبادی ممنوع كند.
البته صادرات گوجه فرنگی گلخانه ای با توجه به اینكه در تهیه رب استفاده نمی شود، با تشخیص جهادكشاورزی استان ها مجاز است.
صادرات گوجه فرنگی در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 175 درصد رشد كرد.
ممنوعیت صادرات این محصول سبب شده تا برخی سودجویان به فكر قاچاق آن به كشورهای همسایه باشند و از این رو متخلفان با بارنامه جعلی و اظهار كالا تحت عنوان كالای دیگر، گوجه فرنگی را زیر كارتن های پیاز جاسازی و قصد داشتند دو‌ كامیون گوجه فرنگی را از مرز خسروی از كشور خارج كنند.
بنا بر اعلام گمرك ایران، ماموران گمرك پس از كشف این محموله، آن را به سازمان تعزیرات حكومتی شهرستان قصر شیرین تحویل دادند.

** توقیف بیش از 13 تن گوجه فرنگی قاچاق در گمرك دیر
همچنین ناظر گمركات استان و مدیركل گمرك بوشهر از توقیف دو كامیون یخچالی 40 فوت حامل 13 هزار و 600 كیلو گرم گوجه فرنگی قاچاق صادراتی خبر داد.
منصور بازیار گفت: قاچاقچیان قصد داشتند این میزان گوجه فرنگی را در قالب محموله صادراتی تره بار به خارج از كشور صادر كنند اما ماموران گمرك دیر پس از رصد اطلاعات و بازرسی فیزیكی از كالای صادراتی اظهار شده متوجه جاسازی 16 پالت به وزن 13 هزار و 600 كیلوگرم محصول گوجه فرنگی كشورمان در این محموله صادراتی شدند.
ناظر گمركات استان و مدیركل گمرك بوشهر یادآور شد: در همین راستا با توجه به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی بوته ای و جاسازی صورت گرفته پس از تنظیم صورتجلسه كشف، تشكیل پرونده و به مراجع قضایی ارجاع شده است.
اقتصام**9132*2025