بدهی خارجی ایران چقدر است؟

تهران- ایرنا- تازه ترین آمار بانك مركزی گویای بدهی 10میلیارد و 441 میلیون دلار ایران است كه اگر به آن معوقه ها را هم بیفزاییم، به رقم 11 میلیارد و 885 میلیون دلار می رسیم كه البته در مقایسه با حجم درآمدهای ارزی كشور قابل توجه نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا و بر اساس نماگرهای اقتصادی بهار 97 كه روز چهارشنبه منتشر شد، در سه ماهه نخست امسال، میزان تولید روزانه نفت ایران به طور متوسط به 3 میلیون و 805 هزار بشكه در روز رسید كه از این میزان 2 میلیون و 390 هزار بشكه صادر می شد.
همچنین در مدت یاد شده رقم صادرات غیرنفتی ایران به 10 میلیارد و 60 میلیون دلار و میزان واردات به 11 میلیارد و 253 میلیون دلار رسید؛ بر این اساس و با احتساب صادرات نفتی، ایران در بهار امسال 29 میلیارد و 336 میلیون دلار كالا صادر كرد و كل رقم واردات آن 16 میلیارد و 253 میلیون دلار بود.
در بخش بدهی های خارجی آنگونه كه بانك مركزی گزارش داده، در پایان خرداد امسال ایران 3 میلیارد و 957 میلیون دلار بدهی كوتاه مدت و 6 میلیارد و 484 میلیون دلار بدهی میان مدت و بلندمدت داشته است كه اگر به آن رقم یك میلیارد و 444 میلیون دلار معوقه این بدهی ها را بیفزاییم به رقمی بالغ بر 11 ملیارد و 885 میلیون دلار می رسیم.
بر اساس نظر كارشناسان اقتصادی، افزایش بدهی یك كشور از منظر بین‌المللی، برخلاف تصور رایج، به‌ منزله اعتبار و توان مالی مناسب آن كشور محسوب می‌شود؛ سرعت‌ گرفتن افزایش بدهی خارجی، چنانچه با مدیریت موثر و تخصیص بهینه تسهیلات همراه باشد، نشانگر چشم انداز مثبت تعاملات تجاری و اقتصادی با سایر كشورها خواهد بود.
بدهی خارجی شامل بدهی های یك كشور به وام دهندگان خارجی گفته می شود و می تواند شامل وام های دریافتی از بانك های خصوصی خارجی، دولت های دیگر و موسسه های مالی بین المللی مانند بانك جهانی و صندوق بین المللی خارجی باشد.
با رفع تحریم ها و ایجاد گشایش در مراودات مالی و بانكی پس از برجام، ایران سال گذشته توانست در مذاكره با بانك ها و موسسات مالی معتبر در كشورهای مختلف، قراردادهای مختلفی با كشورهای چین، كره جنوبی، اتریش، دانمارك، روسیه و ایتالیا منعقد كند كه ارزش آنها به بیش از معادل 40 میلیارد دلار می رسد كه البته جذب این میزان فاینانس و خط اعتباری و هزینه كرد آن در طرح های عمرانی زمان بر است.
از این رو، حفظ سطح مناسبی از بدهی‌ها، متناسب با ابعاد اقتصاد نه ‌تنها منفی تلقی نمی شود بلكه در هر اقتصاد متعامل و پویایی، طبیعی و مطلوب و حتی لازم است؛ طبق بررسی های بانك مركزی همچنان نسبت بدهی خارجی كشورمان در مقایسه با حجم صادرات كمتر از پنج درصد است.
نگاهی كلی به شاخص های اقتصاد ایران در بهار امسال از رشد 1.8 درصدی تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت حكایت دارد كه این شاخص بدون محاسبه نفت 0.7 درصد است؛ در پایان خردادماه نرخ تورم 13.7 درصد، رشد نقدینگی 3.4 درصد و نرخ بیكاری 12.1 درصد محاسبه شده است.
اقتصام*9186**2025

سرخط اخبار اقتصاد