ادبيات ، غيركاربردي شده است

شيراز- ايرنا- دبير علمي گردهمايي بين‌المللي انجمن ترويج زبان و ادب فارسي گفت: ادبيات بسيار غيركاربردي شده و توليدات دانشگاهي را فقط خودمان مصرف مي‌كنيم.

به گزارش ايرنا، كاووس حسنلي چهارشنبه در مراسم افتتاحيه سيزدهمين گردهمايي بين المللي انجمن ترويج زبان و ادب فارسي و نشست علمي يادروز حافظ در شيراز با بيان اينكه در كمتر همايش ادبي اين همه چهره‌هاي برجسته و با سليقه‌هاي گوناگون زير يك سقف جمع مي‌شوند اضافه كرد: خطاب كارهايمان به مردم نيست درنتيجه بايد تلاش‌ها براي بردن ادبيات به دل مردم باشد.
وي ادامه داد: حضور استادان در سراسر جهان به ما دلگرمي مي‌دهد كه اين همايش اعتبار و شكوهي فراوان دارد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شيراز بر ضرورت بازگشت به متن و تلاش براي كشف ظرفيت‌هاي پنهان در آن در پژوهش‌ها تاكيد كرد و افزود: تلاش براي كسب دستاورد‌هاي تازه از دل متن بسيار مهم است و متاسفانه ما از متن فاصله گرفته‌ايم و اينكه بتوانيم نظريه‌هاي تازه را مطالعه كنيم و بر پايه آن ظرفيت‌هاي نهفته را بازيابي كنيم خوب است اما گاه خود متن را فراموش مي‌كنيم.
حسنلي عنوان داشت: بعد از انتشار فراخوان سيزدهمين گردهمايي بين‌المللي انجمن ترويج زبان و ادبيات فارسي بيش از 110 نفر از استادان و پژوهشگران مقاله ارسال كردند كه همه مقالات داوري شده است.
دبير علمي گردهمايي بين المللي انجمن ترويج زبان و ادب فارسي ابراز داشت: 297 مقاله براي انتشار در لوح فشرده، 307 چكيده براي انتشار در كتاب چكيده‌ها و 70 مقاله براي ارائه در روزهاي پيش رو برگزيده شده است.
رئيس مركز حافظ‌ شناسي با اشاره به اينكه اعلام نتايج يك هفته پيش از زمان اعلام‌شده و در 25 تيرماه صورت گرفته است، گفت:براي اولين بار در كشور نه تنها در رشته علوم انساني كه در همه در رشته‌ها موفق شديم همه 297 مقاله را پيش از شروع همايش در پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) نمايه ‌سازي كنيم.
حسنلي ابراز داشت: چكيده مقالات اين همايش نيز در كتاب چكيده‌ها منتشر شده و سه ويژه ‌نامه براي هر سه روز فراهم شده است.
سيزدهمين همايش ملي انجمن ترويج زبان و ادب فارسي و نيز نشست علمي يادروز حافظ كه از 18 مهر آغاز شده اند تا 20 همين ماه با حضور برجسته‌ ترين چهره‌هاي ادبي كشور و جهان در شيراز ادامه دارند.
7375 /1876