اپراتورهاي خصوصي پست به صورت رسمي وارد بازار مي شوند

تهران- ايرنا- معاون پستي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي اعلام كرد: اپراتورهاي خصوصي پست در چارچوب پروانه اعطا شده به آنها تا يك ماه آينده به فعاليت تجاري ورود خواهند كرد.

به گزارش ايرنا، در آخرين روزهاي كاري سال 1396 و در مراسم هفتمين جايزه ملي كيفيت ارتباطات و فناوري اطلاعات، 2 شركت «پيك بادپا» و «تيپاكس» به عنوان برنده نهايي اپراتور خصوصي پستي معرفي شدند.
صدور پروانه فعاليت براي حداقل 2 «كارور» پستي در بخش غيردولتي با هدف ساماندهي فعاليت هاي پستي و ايجاد و توسعه رقابت سالم در بخش پست در اساسنامه جديد شركت ملي پست جمهوري اسلامي ايران در سال 95 در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و در مصوبه 254 كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات نيز اين نوع فعاليت پيش‌بيني شد.
فراخوان عمومي مزايده كارور پستي در فروردين ماه 96 برگزار شد و پس از پايان مهلت خريد اسناد و برگزاري جلسه هاي كارشناسي و توجيهي با خريداران، پنج متقاضي غيردولتي در قالب سه كنسرسيوم و 2 شركت، اسناد مزايده را تكميل و براي حضور در مراحل بعدي مزايده آمادگي خود را اعلام كردند.
پس از انجام فرايند مزايده، ارزيابي فني و بازرگاني شركت «ترن پارت تيپاكس» و كنسرسيوم «شركت حمل و نقل كالاي تهران» در مزايده انتخاب كاروران پستي برنده شدند.
سخنگوي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ايران (رگولاتوري) 25 مرداد 96 گفت: 2 اپراتور خصوصي پستي كه هر يك در قالب كنسرسيوم هستند، برنده مزايده شده اند كه پس از انجام همه مراحل قانوني به صورت رسمي معرفي مي شوند.
در همين پيوند و به گزارش روز چهارشنبه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، «مجتبي نصيري » معاون پستي سازمان رگولاتوري گفت: دو اپراتور ترن پارت تيپاكس و شركت پست پيشگامان بادپا پس از دريافت پروانه، در سه بخش ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، شبكه توزيع و سامانه‌هاي نظارتي در چارچوب پروانه و الزام هاي رگولاتوري اقدام هاي لازم را انجام داده‌اند و تا يك ماه آينده سرويس هاي پستي خود را در قالب اپراتورهاي خصوصي اين بخش ارائه مي‌ كنند.
وي افزود: اين اپراتورها متعهد هستند در سال اول در 10 مركز استان فعاليت خود را به طور رسمي آغاز كنند، اكنون گردش مالي بخش پست كشور حدود 9 هزار و 800 ميليارد ريال است كه با حضور اپراتورهاي خصوصي در بخش ارتباطات كشور اين بازار در سال پنجم فعاليت، به حدود 63 هزار ميليارد ريال خواهد رسيد.
نصيري ادامه داد: پروانه اپراتورهاي پستي براي ايجاد رقابت و توسعه در بخش پست و ساماندهي فعاليت هاي پستي در كشور ارائه شده است كه در پي آن مردم حق انتخاب بيشتري در سرويس هاي پستي داشته و نظارت بر كيفيت خدمات و پاسخگوئي به شكايات مردم در اين بخش نيز براي رگولاتوري فراهم مي‌شود.
«محمدجواد آذري جهرمي» وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات هفدهم مهرماه 96 از اعطاي دو پروانه به اپراتورهاي بخش خصوصي خبر داد و گفت: با اعطاي اين مجوزها فضاي رقابتي براي ارائه خدمت بهتر به مردم ايجاد مي شود.
وزير ارتباطات معتقد است در كنار فعاليت اين دو اپراتور خصوصي، شركت ملي پست بايد به وظايف حاكميتي خود بيش از پيش ادامه دهد.
اقتصام**2078**2022

سرخط اخبار اقتصاد