۱۸ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۳
کد خبر: 83060868
۰ نفر
27 میلیارد تومان برای آبرسانی عشایر اختصاص یافت

كرمان - ایرنا - رییس سازمان امور عشایری گفت: طبق مصوبه دولت در سالجاری، 27 میلیارد تومان اعتبار به صورت نقدی برای آبرسانی به عشایر اختصاص یافت كه سهم استان كرمان از این مبلغ 6 میلیارد تومان بوده است.

به گزارش ایرنا، كرمعلی قندالی روز چهارشنبه در شورای عشایری استان كرمان با تاكید بر اینكه باید نگرش ها را به سوی توسعه روستایی و عشایری سوق داد، ادامه داد: در حوزه تجهیزات تا پایان سال برای مجموعه كرمان حدود 20 وسیله نقلیه از جمله تانكرهای آبرسان و خودروهای كمك دار تامین شده و به همین میزان نیز این استان برای تامین وسایل نقلیه مورد نیاز عشایر اقدام می كند.
رییس سازمان امور عشایری كشور با بیان اینكه استان كرمان دومین جمعیت عشایری كشور را داراست اظهار داشت: 15 میلیارد تومان نیز برای یارانه علوفه دام ها اختصاص یافته كه سهم استان كرمان نیز مشخص و پرداخت خواهد شد.
قندالی با تاكید بر اینكه استان كرمان دومین جمعیت عشایری كشور را دارد گفت: باید از ظرفیت قانونی مالیات بر ارزش افزوده در حوزه عشایر به درستی استفاده شود.
وی اضافه كرد: تمام مسئولان استان كرمان به حوزه عشایری حسن نظر دارند كه جای تقدیر دارد.
رییس سازمان امور عشایری كشور احیای شورای عالی عشایر را یكی از اقدامات دولت تدبیر و امید برشمرد و ادامه داد: جمعیت عشایری كشور 1.8 درصد جمعیت كل را شامل و سالانه 190 هزار تن گوشت توسط عشایر تولید می شود كه 25 تن گوشت مورد نیاز جامعه است.
قندالی بیان كرد: امروز 28 درصد دام سبك كشور، 35 درصد صنایع دستی كشور، بخش زیادی از امنیت كشور در حوزه عشایری تعریف شده است.
وی با اشاره به اینكه راهی جز بازنگری در ادبیات توسعه نداریم گفت: می توان برای یك مرتبه ادبیات توسعه را بر مبنای توسعه عشایری، روستایی و شهری تعریف كرد تا انگیزه در جامعه عشایری افزایش یابد.
رییس سازمان امور عشایری كشور بر آغاز توسعه از جامعه عشایری و تسری آن به جوامع روستایی و شهری تاكید كرد و ادامه داد: با تحقق این كار انگیزه بالایی برای عشایر ایجاد شده و از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری می شود.
قندالی با تاكید بر اینكه پس از انقلاب، اتفاقات خوبی در حوزه عشایری رخ داده است، گفت: سطح سواد در جامعه عشایری در ابتدای انقلاب 27 درصد بوده كه در زمان حاضر به 70 درصد افزایش یافته است.
وی اضافه كرد : در زمان كنونی 95 درصد عشایر به راه دسترسی دارند و آب نیز به همه عشایر می رسد و برنامه ریزی ها در راستای تامین آب سالم و بهداشتی است.
قندالی در پایان عشایر را مردمی تولید كننده، كم توقع و حافظ امنیت دانست .
3029/7440

سرخط اخبار اقتصاد