۱۸ مهر ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۵
کد خبر: 83060782
۰ نفر
وزارت نیرو در تخصیص حقابه كردستان بازنگری كند

سنندج - ایرنا - معاون استاندار كردستان با اشاره به ضرورت بازنگری وزارت نیرو در برنامه كلان مدیریت و مصرف منابع آبی این استان گفت: توقع داریم این وزارتخانه نسبت به تخصیص حقابه كردستان حقوق مردم را به درستی حفظ كند.

حسین فیروزی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میانگین اراضی آبی، درآمد سرانه مردم، بیكاری، منابع آب و خاك، ظرفیت تولید كشاورزی و مشاركت اقتصادی از جمله شاخص های معتبری است كه نماگرهای مهمی برای اقتصاد كشاورزی استان هستند.
وی افزود: می توان با استفاده از ظرفیت های مختلف و افزایش این شاخص ها سهم كردستان را در ایفای نقش در اقتصاد كشور بیش از گذشته كرد.
فیروزی با اشاره به اینكه میانگین اراضی آبی كردستان در حالی 11 درصد است كه این شاخص در كشور به 46 درصد رسیده است، اضافه كرد: برای اینكه بتوانیم از منابع آب و خاك استان برای تولید بیشتر و امنیت غذایی بیشتر در كشور بهره ببریم لازم است كه میانگین زمین های آبی كردستان را با توجه به ظرفیت های موجود به میانگین كشور نزدیك كنیم.
وی یادآور شد: كردستان حدود 6.5 درصد از روان آب ها و حدود 6 درصد از اراضی مستعد و حاصلخیز كشاورزی كشور را در خود جای داده كه این دو مقوله مهمترین ظرفیت استان است، تخصیص و استفاده بهینه از منابع آبی می تواند به امنیت غذایی كشور نیز كمك بسزایی كند.
فیروزی تاكید كرد: درآمد سرانه مردم از دیگر شاخص های مهم استان در توسعه اقتصادی است كه امروزه با قرارگیری در یك - دوم متوسط كشور باید در محور برنامه های ستاد اقتصاد مقاومتی قرار داشته باشد تا بتوان با انجام طرح ها و برنامه ها و بازنگری و تجدید نظر و استفاده از منابع موجود در كنار اینكه سرانه درآمد استان را افزایش دهیم، بیكاری را نیز كاهش دهیم.

** بازنگری در برنامه كشاورزی آسان ترین راه ایجاد ثروت در كردستان است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری كردستان گفت: نرخ 43 درصدی مشاركت اقتصادی، سهم اشتغال 25.1 درصدی در حوزه كشاورزی، امكان افزایش دو برابری تولید محصولات كشاورزی از شاخص های مهم توسعه اقتصادی وابسته به بخش كشاورزی این استان است كه می توان با بازنگری در برنامه های كشاورزی آن به حصول ایجاد ثروت در استان دست یافت.
وی اظهار داشت: با توجه به منابع آب و خاك موجود، نیروی انسانی جوان و فعال، نرخ 43 درصد مشاركت اقتصادی كه حدود 1.5 درصد از میانگین كشور بالاتر است و سهم اشتغال 25.1 درصد در بخش كشاورزی كه هشت درصد از میانگین 17.1 درصد كشور بالاتر است می توان میزان تولیدات این بخش را دو برابر افزایش داد.
فیروزی اضافه كرد: به عبارتی می توان در یك برنامه ها كوتاه مدت، تولید بخش كشاورزی در كردستان را از سالانه 2.5 میلیون تن به بیش از پنج میلون تن رساند كه در این صورت حداقل چهار میلیون ریال به سرانه 70 میلیون ریالی درآمد هر كردستانی اضافه می شود.

** آب هسته چرخه تحقق اقتصاد مقاومتی كردستان است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری كردستان افزود: برای ایجاد ثروت در استان و بازنگری در برنامه های كشاورزی، تخصیص بهینه آب از منابع آبی كردستان همواره در كانون توجه كارشناسان، كارگروه ها و شوراهای مختلف از وزارت نیرو در خواست شده است.
وی تاكید كرد: در این راستا تخصیص مناسب برای افزایش بهره وری كشاورزی از حدود پنج میلیارد متر مكعب آب قابل ذخیره شده در پشت سدهای استان مطالبه شده چرا كه در صورت عدم تحقق این خواسته ها، اهداف و برنامه های اقتصاد مقاومتی در حوزه كشاورزی كردستان كوچكترین تحققی را شاهد نخواهد بود.
فیروزی یادآور شد: در این زمینه شناسایی و معرفی 227 هزار هكتار زمین قابل كشت و حاصلخیز استان كه قابلیت تخصیص و تامین آب با حداقل هزینه را دارد به وزارت نیرو برای تخصیص آب انجام شده كه می توان با تبدیل این اراضی دیم به آبی، میزان اراضی آبی استان را از 11 درصد فعلی به 30 درصد رساند.
وی افزود: در این صورت با احتساب 122 هزار هكتار اراضی آبی موجود میزان آن را به 349 هزار هكتار شامل 30 درصد از یك میلیون و 200 هزار هكتار اراضی كشاورزی موجود رساند.
معاون استاندار كردستان گفت: در این صورت میانگین اراضی آب استان حدود 16 درصد از میانگین 46 درصد پایین تر خواهد بود اما این افزایش می تواند نقش بسزایی در رشد 2برابری تولید محصولات كشاورزی و به تبع آن اشتغال، تولید و درآمد سرانه مردم استان داشته باشد.

** علاقه ای به مصرف آب خارج از الگوی هزینه - سود نداریم
معاون هماهنگی امور اقتصادی استان كردستان اظهار داشت: برای رسیدن به میانگین كشور با الگوی هزینه سود باید به صورت كارشناسی بررسی شود تا در این زمینه مصرف بهینه آب در اولویت قرار گیرد.
وی افزود: طبیعتا در شرایط حاضر تبدیل اراضی دیم به آبی در تراز 300 متر بالاتر از سدها اقتصادی است و در بالاتر از این میزان نیازمند تكنولوژی ها و ابزارهای جدید است كه مدیریت استان هیچ علاقه ای به مصرف آب خارج از فرمول هزینه و سود نداشته و معتقدیم با توجه به نیاز كشور به آب حتما باید از این منبع مهم تجدید ناپذیر به بهترین شیوه ممكن استفاده شود.

** هزینه دولت برای مهار آب در كردستان در توسعه اقتصادی آن موثر نبوده است
فیروزی اضافه كرد: دولت مبالغ زیادی را برای مهار و مدیریت آب ها در كردستان از جمله احداث و تكمیل 12 سد و هشت سد در دست ساخت، هزینه كرده اما باید اذعان كرد هنوز این هزینه و اقدامات زیرساختی در توسعه اقتصاد استان موثر نبوده است.
معاون استاندار كردستان گفت: علت این عدم تاثیر اینكه طرح های تكمیلی پایاب سدها، احداث كانال های آبرسانی، پمپاژ آب به زمین های حاصلخیز و تخصیص بهینه آب به بخش كشاورزی تاكنون عملیاتی نشده و همواره در جلسات مختلف از مدیران ارشد كشوری توجه به این زیرساخت ها مطالبه شده است.
وی افزود: آنچه كه در این درخواست ها به صورت واضح بیان شده و همواره نیز ادامه دارد، استفاده بهینه از منابع آبی و توجه به ارتقا تولید با هزینه های كمتر و توجه به دستورالعمل ها و ابلاغیه های اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب است.
فیروزی اظهار داشت: نكته مهم اینكه متولیان امر در كردستان در خواست تخصیص آب را تنها به صورت بهینه و بهره ورانه مطالبه می كنند و اصراری برای مصرف بیشتر ندارند.
وی یادآور شد: این موضوع تاكنون در وزارت نیرو درك نشده كه همین باعث شده نه تنها توسعه متوازن كشور در این استان تحقق نیابد بلكه مانع از ایفای نقش كردستان با توجه منابع انسانی، مادی و فیزیكی خود در اقتصاد ملی شود.
فیروزی گفت: به عبارتی تاخیر در تخصیص آب و اجرای طرح های توسعه ای كردستان به توسعه كشور و اقتصاد ملی ضرر می رساند.

** كردستان بیشترین نقش را در احیای دریاچه ارومیه ایفا می كند
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار كردستان با اشاره به اهمیت احیای دریاچه ارومیه از نظر مدیران و مردم كردستان افزود: بر این باوریم این دریاچه متعلق به همه ملت ایران و سرمایه ای بین نسلی است و همه باید در احیای آن كوشیده و نقش ایفا كنند.
وی اظهار داشت: از آنجایی كه حوزه آبریز دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان غربی و شرقی و كردستان قرار دارد با بررسی آمارهای ستاد احیای این دریاچه در سهم آورده، تخصیص و مصرف هر استان به نظر می رسد این ستاد باید در برنامه های خود یك بازنگری داشته باشد.
فیروزی افزود: طبق این آمارها سالیانه سهم آورد آب در حوزه آبریز این دریاچه در آذربایجان غربی چهار میلیارد و 300 میلیون متر مكعب و سهم آورد استان آذربایجان شرقی نیز یك میلیارد و 580 میلیون متر مكعب است.
وی گفت: بیشترین سهم تخصیص و مصرف آب طبق آورد هر استان با 980 میلیون متر مكعب شامل 95 درصد به آذربایجان شرقی تعلق داشت و آذربایجان غربی نیز با سه میلیارد و 900 میلیون متر مكعب شامل 90 درصد در رتبه بعدی ایستاده است ولی هر كدام از این دو استان به ترتیب تنها پنج و 10 درصد آب حوزه آبریز به دریاچه وارد می شود.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار كردستان یادآور شد: در این بین كردستان از یك هزار و 585 میلیون متر مكعب سهم آورد خود، 585 میلیون متر مكعب شامل 37 درصد تخصیص داشته كه در عمل برداشت واقعی آن آورد این استان 11 درصد است.
وی تاكید كرد: این اعداد و ارقام نشان می دهد حدود 89 درصد از سهم آورد كردستان به دریاچه ارومیه سرازیر می شود از این رو می توان گفت این استان بیش از سهم خود در احیای دریاچه ارومیه نقش آفرینی كرده و بخش عمده ای از وظیفه احیای آن بر دوش كردستان است.
كردستان با داشتن بیش از یك میلیون و 200 هزار هكتار زمین قابل كشت مرغوب و مستعد یكی از قطب های تولید محصولات كشاورزی كشور است و باغداران استان با تولید سالانه بیش از 45 هزار تن انگور دیم رتبه دوم كشوری را به خود اختصاص داده اند، سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی كردستان است.
كردستان با داشتن اراضی شیب دار و روان آب های فراوان و آب و هوای سرد و معتدل یكی از مناطق مستعد توسعه میوه های سرد سیری و خشك است كه سطح زیر كشت باغات آن حدود 44 هزار هكتار با تولید 318 هزار تن در سال است.
این استان مقام 22 كشوری از لحاظ سطح و 21 را از لحاظ تولید داراست كه محصولاتی چون انگور، گردو، توت فرنگی، میوه های هسته دار، دانه دار و سایر محصولات در آن كشت و تولید می شود.
تعداد بهره برداران فعال در بخش باغبانی استان 84 هزار نفر است.
3034 /9102