۱۸ مهر ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۳
کد خبر: 83060779
۰ نفر
دامپزشكی دومین صنعت ارز آور

اراك - ایرنا - سازمان دامپزشكی در مقابله با بیماری های مشترك و جلوگیری از انتقال عوامل تهدید نوپدید و بازپدید به جوامع انسانی نهادی خط شكن است و نقش محوری در كاهش بیماری و افزایش سلامت در كانون های جمعیتی دارد.

به گزارش ایرنا، دامپزشكی نوین در سال 1290 هجری خورشیدی در ایران پایه گذاری شد و نخستین تشكیلات اداری آن سال 1295 به نام دفع آفات حیوانی زیر نظارت موسسه پاستور ایجاد شد.
دامپزشكی در واقع تلفیقی پیچیده و ظریف از علوم پزشكی و كشاورزی است و سازمان دامپزشكی كشور مسوول كنترل و یا ریشه كنی بیماری های دامی و بیماری های قابل انتقال میان انسان و حیوانات، تامین رفاه و حقوق حیوانات و همچنین پایش بهداشتی فرآورده های خام دامی است.
تامین بهداشت دام و حفظ سرمایه های دامی، پایش، مراقبت، تشخیص و درمان بیماری های دامی، مایه كوبی جمعیت دام، پرنده و آبزیان علیه بیماری های دامی، كنترل تردد و حمل و نقل دام و پرنده و صدور مجوز حمل بهداشتی، اجرای اصول امنیت زیستی (اصول بهداشتی) در واحدهای دامداری، مرغداری، كاهش خسارت ناشی از بیماری های دامی و افزایش تولید پایدار، ایجاد و توسعه دامداری های صنعتی و مدرن و افزایش بهداشت دامداری های موجود از جمله وظایف سازمان دامپزشكی است.
به گفته كارشناسان حوزه سلامت، بیش از 800 نوع عامل عفونی و بیماری زا از جمله بیماری تب مالت، سل، هاری، شاربن و آنفلوآنزای فوق پرندگان بین انسان و دام وجود دارد كه شیوع این بیماری ها در بین دام ها علاوه بر ایجاد خسارت های جبران ناپذیر در جمعیت دامی با انتقال این بیماری ها به جامعه انسانی بیماری ها و اثرهای مخربی بر سلامت جامعه به همراه دارد.
پزشكان، بازرسان و كارشناسان دامپزشكی به عنوان سربازان خط مقدم مقابله با این بیماری ها نقش مهم و تاثیر گذاری در كاهش جلوگیری از شیوع این بیماری ها در بین جامعه انسانی و جمعیت دامی كشور به عهده داشته و افزایش سلامت هرچه بیشتر جامعه نیازمند توجه هرچه بیشتر به فعالان این حوزه دارد.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی در این خصوص گفت: صنعت دامپروری، زنبورداری و آبزی پروری از جمله فعالیت هایی است كه فواید اقتصادی و اشتغالزایی فراوانی برای كشور به همراه داشته و پس از صنعت نفت دومین صنعت ارز آور برای كشور محسوب می شود.
«محسن شانقی» افزود: این صنعت ارز آور و اشتغال آفرین است و باید حراست و نگهداری شود كه وظیفه حفاظت از این صنعت بر عهده سازمان دامپزشكی است.
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای سازمان بهداشت دام (OIE) از هر یك میلیارد نفر جمعیت روی زمین درآمد، تغذیه و امرار زندگی 700 میلیون نفر به دام وابسته است كه این مهم نشان از سهم بزرگ صنعت دامپروری در جوامع بشری است.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی نظارت بر پرورش و تولید دام و پرنده و تامین غذای سالم جامعه را از جمله وظایف سازمان دامپزشكی عنوان كرد و گفت: توجه هرچه بیشتر به دامپزشكی افزایش سلامت و امنیت غذایی در كشورها و جوامع امروز را به همراه دارد.
شانقی افزود: مشخص شده كه 800 نوع عامل بیماری زا از جمله بیماری تب مالت، سل، هاری، شاربن و آنفلوآنزای مرغی از حیوان به انسان منتقل می شود.
وی ادامه داد: این بیماری ها افزون بر وارد آوردن خسارت های اقتصادی جبران ناپذیر به دامداران اثرهای مخربی در حوزه سلامت جامعه انسانی نیز به همراه دارد.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی گفت: این استان با دارا بودن جمعیت دام سبك و سنگین قابل توجه و همچنین تعداد بالای مزارع پرورش طیور گوشتی و تخمگذار مادر، از مهمترین صنایع اشتغالزا و تولیدكننده در استان است.
دكتر شانقی افزود: انجام پایش و مراقبت مستمر بیماری های دام و طیور، واكسیناسیون، كنترل تردد حمل و نقل دام و طیور از طریق سامانه الكترونیكی یكپارچه قرنطینه در كشور، آموزش دامداران و مرغداران و تاكید بر رعایت اصول امنیت زیستی در مزارع پرورشی كاهش 34 درصدی بیماری های دامی در سال جاری نسبت به سال 92 را در استان مركزی به همراه داشته است.
وی ادامه داد: انجام تست خونگیری و حذف دام های آلوده از چرخه مصرف به منظور كنترل و مبارزه با بیمارهای مشترك بین انسان و دام در استان مركری موجب كاهش 45 درصدی مبتلایان انسانی به بیماری تب مالت را در این مدت شده است.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی خاطر نشان كرد: دامپزشكی این استان برای تامین بهداشت فرآورده های خام دامی سالم و نظارت بر مراحل تولید از ابتدای زنجیره غذایی یعنی مزرعه (اماكن دامی) فعالیت های خود را آغاز و تا عرضه فرآورده های خام دامی و قرار گرفتن در سفره مردم ادامه می دهد.
دكتر شانقی گفت: در این زنجیره، نظارت های بهداشتی دامپزشكی از اماكن دامی شامل جایگاه دام، خوراك، واكسیناسیون و درمان اصولی دام آغاز شده و نظارت بر صدور مجوز حمل به كشتارگاه، نظارت بر كلیه مراحل كشتار، انجام آزمایشات ادواری مورد نیاز، درج برچسب و مهر دامپزشكی بر روی لاشه و درج كد ردیابی بر روی محصولات ادامه می یابد.
وی افزود: اقدام های بهداشتی توسط اداره كل دامپزشكی استان مركزی از مزرعه تا سفره، افزایش 46 درصدی استحصال گوشت قرمز و سفید در كشتارگاه های دام و طیور استان را به همراه داشته است.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی خاطر نشان كرد: به منظور حمایت از تولید داخلی و كاهش موانع صادرات افزایش هفت برابری صادرات ماهی زینتی، افزایش سه برابری صادرات تخم مرغ خوراكی و افزایش پنج برابری صادرات خوراك و مكمل طیور از استان به خارج از كشور در این مدت شده است.
دكتر شانقی یاد آور شد: از ابتدای سال جاری تا كنون برای جلوگیری از شیوع احتمالی بیماری ها در بین دام ها 2 میلیون و 600 هزار راس دام علیه بیماری های مختلف دامی واكسینه شدند.
وی ادامه داد: یكهزار و 47 مورد بازدید در این مدت از دامداری های استان مركزی انجام شده است و 190 هزار راس دام برای مقابله با بیماری های انگلی واكسینه شده اند.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی گفت: 427 هزار راس دام سبك و سنگین در این مدت برای مقابله با بیماری های مشترك انسان و دام و پنج هزار قلاده سگ نیز علیه بیماری هاری واكسینه شده است.
دكتر شانقی گفت: تست سل در این مدت بر روی 14 هزار راس دام انجام شد و 300 هزار راس دام نیز علیه بیماری سیاه زخم واكسینه شده اند.
وی ادامه داد: 14 میلیون و 700 هزار قطعه جوجه ریزی با نظارت اداره كل دامپزشكی استان مركزی در واحدهای تولید و پرورش طیور استان انجام شد و 117 میلیون دز واكسن برای مقابله با بیماری های مختلف در این واحدها استفاده شد.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی خاطر نشان كرد: 6 هزار و 700 مورد بازدید نیز در این مدت از مرغداری ها و زیستگاه های پرندگان استان انجام و 18 مورد كانون بیماری در واحدهای طیور استان مشاهده شد.
دكتر شانقی گفت: 59 مورد بازدید در این مدت از مراكز آبزی پروری استان مركزی انجام شد و یكهزار و 567 نمونه برداری آزمایشگاهی از این واحدها انجام شد.
وی ادامه داد: 39 مورد بازدید در این مدت از زنبورستان های استان مركزی انجام و 47 هزار و 200 مورد نمونه آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری های مختلف از این واحدها انجام شد.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی یاد آور شد: 84 هزار و 540 راس دام سبك و سنگین در نیمه نخست امسال در كشتارگاه های استان كشتار، و چهار هزار و 400 تن گوشت قرمز در این كشتارگاه ها تولید شد.
دكتر شانقی ادامه داد: 314 لاشه در كشتارگاه های استان مركزی به دلیل وجود بیماری ضبط و از چرخه مصرفی انسانی خارج شد.
وی خاطر نشان شد: 12 میلیون و 700 هزار قطعه طیور امسال در كشتارگاه های طیور استان مركزی كشتار و 39 هزار و 500 تن گوشت در این كشتارگاه های تولید شد.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی گفت: 126 هزار قطعه طیور در این كشتارگاه ها غیر قابل مصرف انسانی تشخیص و از چرخه مصرف انسانی خارج شدند.
شانقی گفت: 44 هزار مورد بازدید در این توسط از واحدهای تولید، نگهداری و عرضه مواد خام دامی توسط كارشناسان این اداره كل انجام شد و 122 تن فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در این واحدها ضبط و 126 واحد متخلف به دستگاه های قضایی معرفی شدند.
مدیركل دامپزشكی استان مركزی، از اجرای طرح واكسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های پرورش مرغ تخمگذار استان مركزی خبر داد و گفت: این طرح امسال در 2 واحد مرغ تخمگذار استان كه به تازگی اقدام به جوجه ریزی كرده اند اجرا شده است.
مدیر كل دامپزشكی استان مركزی گفت: اجرای طرح واكسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغ تخمگذار از برنامه های اولویت دار سازمان دامپزشكی كشور برای جلوگیری از شیوع این بیماری است و این طرح در هنگام جوجه ریزی در این واحدها اجرا می شود.
رئیس شورای نظام دامپزشكی استان مركزی نیز در این خصوص گفت: 38 هزار نفر وظیفه خدمت رسانی به مردم را در نظام دامپزشكی كشور برعهده دارند كه 700 نفر این افراد عضو نظام دامپزشكی این استان هستند.
«دكتر احمد میرزایی» افزود: جایگاه دامپزشكی در كشور ما نسبت به سایر كشورها قابل مقایسه نبوده و افزایش جایگاه آن برای مقابله با بیماری های دامی و مشترك نیازمند بررسی و تبیین از طرف مسئولان دارد.
وی ادامه داد: سهمی برای سازمان دامپزشكی كشور در برنامه تحول سلامت توسط مسئولان در نظر گرفته نشده و می طلبد كه این سازمان برای مقابله با 850 نوع بیماری مشترك انسان و دام مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
استاندار مركزی نیز گفت: نهاده های مورد نیاز دامداران و مرغداران استان به میزان كافی در این استان ذخیره سازی شده و مشكلی در تامین آن ها وجود ندارد.
سید«علی آقازاده» افزود: نهاده های مورد نیاز دامداران و مرغداران به میزان كافی به كشور و این استان وارد شده و ورود این محصولات برای جلوگیری از كاهش تولید محصولات دام و طیور در دستور كار دولت قرار دارد.
وی ادامه داد: 34 هزار نفر در سازمان دامپزشكی كشور در زمینه نظارت بر فعالیت های تولید و عرضه مواد خام دام و طیور، جلوگیری از انتقال و شیوع احتمالی بیماری های دامی به فعالیت اشتغال دارند كه 700 نفر این افراد در این استان هستند.
آقازاده گفت: شاغلان دامپزشكی استان مركزی بر چرخه تولید و عرضه 2 میلیون و 600 هزار دام سبك و 20 میلیون قطعه طیور نظارت دارند.
وی افزود: وجود جنگ اقتصادی علیه كشور محدودیت هایی را برای واحدهای تولیدی استان و كشور به همراه داشته و نیاز است مسئولان با افزایش همكاری و تسهیل در ارایه خدمات زمینه كاهش مشكلات تولیدكنندگان را فراهم كنند.
استاندار مركزی خاطر نشان كرد: وجود قوانین و مقررات دست و پا گیر و برخی موازی كاری ها از دیگر مشكلات تولیدكنندگان استان و كشور است و تسهیل در ارایه خدمات و ساماندهی و اصلاح ساز و كارها نقش مهمی كاهش مفاسد و افزایش بهره وری در این واحدها را به همراه دارد.
آقازاده گفت: دیده شدن راهبردها و تكالیف برجسته دامپزشكی در برنامه تحول نظام سلامت با هدف افزایش بهداشت و سلامت مردم جامعه ، مقابله با بیماری های مشترك و جلوگیری از شیوع احتمالی این بیماری ها ضروری است.
وی ادامه داد: استان مركزی علاوه بر صنعتی بودن در زمینه تولید گوشت سفید و قرمز، ماهیان زینتی، طیور و ماهیان زینتی در زمره پنج استان برتر در سطح كشور است و در زمینه تولید محصولات دام و طیور از جایگاه ویژه ای در كشور برخوردار است.
استاندار مركزی خاطر نشان كرد: تولیدات ماهیان سرد آبی و گرم آبی این استان با وجود كم آبی و خشكسالی اخیر نسبت به سال گذشته 700 تا یكهزار تن افزایش یافته كه این مهم نشان از استفاده بهینه از منابع كشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب است.
آقازاده ادامه داد: در سه سال اخیر با تلاش و اقدام های پیشگیرانه بازرسان و كارشناسان اداره كل دامپزشكی استان مركزی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان كنترل شده و این استان در زمینه تولید تخم مرغ از رتبه هفتم كشور به رتبه سوم بهبود یافته است.
استان مركزی با 12 شهرستان، و یك هزار و 539 روستا، دارای 622 واحد مرغداری صنعتی، 491 واحد گاوداری صنعتی و 191 واحد كارگاه پرورش آبزیان است.
گزارشگر:مهدی عظیمی
1955/6013/