مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه سه شنبه تا صبح چهارشنبه

تهران- ایرنا- دیدار لاریجانی با روسا و هیات های پارلمانی كشورهای مختلف درحاشیه اجلاس بین المجالس اوراسیا و تاكید بر گسترش همكاری ها و نفی یكجانبه گرایی آمریكا در حوزه بین الملل، تاكید وزیر صنعت بر حمایت دولت از سیل زدگان استان های شمالی، هشدار تخت روانچی به اروپا درباره دائمی نبودن فرصت آنها در برجام، گزارش تارنمای آمریكایی واشنگتن فری بیكن از پذیرش معافیت از تحریم های نفتی ایران به برخی كشورها از سوی دولت ترامپ، تاكید سفیر انگلیس در ایران از تعهد لندن به روابط تجاری با تهران در قالب برجام و انجام آخرین هماهنگی های اربعینی در گذرگاه شلمچه با حضور مقام های ایرانی و عراقی مهمترین خبرهای 12ساعت گذشته ایرنا بود.

اخبار داخلی
**********
* آنتالیا- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس بین المجالس اوراسیا در تركیه با روسا و هیات های پارلمانی كشورهای مختلف دیدار و بر گسترش همكاری ها و نفی یكجانبه گرایی آمریكا در حوزه بین الملل تاكید شد.
* نوشهر- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت كه دولت از سیل زدگان استان های شمالی حمایت می كند و تلاش دارد تا با اقدامات خود خسارت های به وجود آمده را جبران نماید.
* لندن- ایرنا- معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با اشاره به خروج غیرقانونی آمریكا از برجام هشدار داد كه فرصت اروپا برای ایفای مسئولیت‌های خود در قبال این توافق بین المللی دائمی نیست.
* نیویورك- ایرنا- نماینده ایران در سازمان ملل متحد، وضع تحریم ها و خروج آمریكا از پیمان های بین المللی را تهدید جدی اصول منشور این سازمان و نقض نظم حقوقی دانست و خواستار پاسخ سریع و قاطع جامعه بین المللی نسبت به آن شد.
* آبادان- ایرنا- مسئول كمیته هماهنگی با طرف عراقی در ستاد اربعین گفت:با هماهنگی انجام شده با دولت عراق 20 مركز موقت و دائم صدور روادید اربعین حسینی در ایران فعال شده است.
* تهران- ایرنا- مدیران عامل بانك ها در نشستی با سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره تشكیل كمیته ای برای تسهیل و تسریع در واگذاری شركت های بانكی به توافق رسیدند.
* تهران- ایرنا- سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی حكمی محمد سلگی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات را به عنوان «دبیر پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال» منصوب كرد.

اخبار خارجی
**********
* تهران- ایرنا- تارنمای واشنگتن فری بیكن گزارش داد كه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا معافیت از تحریم های نفتی ایران به برخی كشورها را پذیرفته است.
* یزد- ایرنا- سفیر انگلیس در تهران بابیان اینكه به‌ عنوان سفیر یك كشور اروپایی متعهد به روابط تجاری در قالب برجام با ایران هستیم، گفت: اروپایی‌ها در حال ایجاد یك سیستم بانكی برای حل مشكلات ارتباطی با ایران هستند.
* بصره- ایرنا- با حضور مقامات ایرانی و عراقی، آخرین هماهنگی های اجرایی و امنیتی مربوط به زیارت میلیونی اربعین حسینی و تردد زائران از گذرگاه شلمچه انجام شد.
* اسلام آباد- ایرنا- سیاستمدار كهنه كار پاكستانی، وزیر پیشین كابینه فدرال و سفیر پیشین این كشور در آمریكا از دولت این كشور به رهبری عمران خان خواست كه افزایش مبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ایران را در اولویت سیاست های اقتصادی و سیاست خارجی خود قرار دهد.
* تهران- ایرنا- تركیه اسامی و تصاویر 15مظنون سعودی كه در ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار مشهور عرب دست داشتند را منتشر كرد.
* لندن- ایرنا- سفیر پیشین انگلیس در ایران سیاست فشار حداكثری آمریكا را ناكارآمد خواند و گفت كه بازگشت تحریم‌های واشنگتن تاثیر چندانی روی اقتصاد ایران نخواهد گذاشت.
* تهران- ایرنا- پس از استعفای نیكی هیلی سفیر آمریكا در سازمان ملل، ترامپ دینا پاول معاون پیشین مشاور امنیت ملی كاخ سفید را به عنوان یكی از گزینه های كرسی ایالات متحده در این نهاد بین المللی معرفی كرد.
* تهران- ایرنا- یك سناتور جمهوریخواه آمریكایی تهدید كرد كه در صورت اثبات قتل روزنامه نگار عربستانی توسط دولت ریاض ، كنگره آمریكا فروش سلاح به این كشور را متوقف می كند.
* تهران- ایرنا- در حالی كه پیشرفت توافق واشنگتن و پیونگ یانگ برای خلع سلاح هسته ای همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد، رئیس جمهوری آمریكا از بررسی محل های مناسب برای دومین دیدار خود با رهبر كره شمالی خبر داد.
* تهران- ایرنا- جنبش مقاومت اسلامی (حماس) اعلام كرد كه دولت رامی الحمد الله نخست وزیر تشكیلات خودگردان دیگر برای اداره فلسطین شایستگی لازم را ندارد.
* تهران- ایرنا- سفیر مستعفی آمریكا در سازمان ملل از فعالیت های پشت پرده داماد و دختر ترامپ در مسائل سیاسی از جمله در خاورمیانه گفت.
* آنكارا- ایرنا- سومین اجلاس بین المجالس اوراسیا با حضور رئیسان و هیات های پارلمانی 38 كشور آسیایی و اروپایی در هتل كایا پلازو شهر آنتالیای تركیه پایان یافت.
* آنكارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه گفت كه توافق سوچی، امنیت 3.5 میلیون مردم ادلب سوریه را تضمین كرد.
* آنكارا- ایرنا- دستگاه قضایی تركیه با تعیین یك دادستان و یك بازپرس، پیگیری قضایی پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی پس از ورود به كنسولگری سعودی ها در استانبول را آغاز كرد.
شبد**1953**9122