دولت ترامپ ارائه معافیت از تحریم های نفتی ایران را می پذیرد

تهران- ایرنا- تارنمای واشنگتن فری بیكن گزارش داد كه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا معافیت از تحریم های نفتی ایران به برخی كشورها را پذیرفته است.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، این تارنما به نقل از چند مقام آمریكایی نوشت: دولت ترامپ به رغم وعده ای كه برای تشدید تحریم ها علیه تهران داده بود، پذیرفته است كه به برخی كشورها اجازه تداوم واردات نفت از ایران را بدهد.
این مقام ها افزودند كه برخی كشورها از تحریم هایی كه قرار است در 4 نوامبر (13 آبان) علیه ایران اعمال شود، به صورت موقت معاف می شوند.
به نوشته واشنگتن فری بیكن، برخی مقام های دولت ترامپ در تلاش هستند تا از طریق معافیت و دیگر امتیازها، شدت تحریم ها علیه ایران را كاهش دهند.
خبرگزاری رویترز نیز روز شنبه به نقل از یك مقام دولت آمریكا خبر داد كه واشنگتن در حال بررسی معافیت های تحریمی برای كشورهایی است كه واردات نفت خود را از ایران كاهش می دهند.
واشنگتن فری بیكن روز گذشته نیز خبری مبنی درخواست وزارت خزانه داری آمریكا از دولت ترامپ برای حفظ دسترسی ایران به بازارهای مالی بین المللی منتشر كرد.
این تارنما آمریكایی نوشت: مقام های ارشد وزارت خزانه داری دولت ترامپ از جمله مقام هایی كه امیدوار به حفظ توافق هسته ای هستند تلاش می كنند تا ایران به سیستم بانكی سوئیفت متصل بماند.
سوئیفت یك سیستم پولی بین المللی است كه تراكنش های مالی فرامرزی از طریق آن انجام می شود.
به گفته منابع آگاه، مقام های سوئیفت هفته گذشته در واشنگتن دیدارهایی با مقام های دولت آمریكا انجام دادند تا اطمینان حاصل كنند كه ایران همچنان به سیستم بانكی بین المللی دسترسی خواهد داشت.
منابع گفتند: درحالی كه ترامپ و مقام های ارشد امنیت ملی در كاخ سفید مانند جان بولتون اعلام كرده اند كه سوئیفت و اروپایی ها باید همكاری های بازرگانی خود را با ایران پایان دهند، گروهی از مقام های وزارت خزانه داری قاطعانه با این اقدام مخالف هستند.
به گزارش ایرنا، این گزارش ها حاكی از اختلاف در درون دولت ترامپ بر سر توافق هسته ای با ایران و شدت تحریم هایی است كه در 13 آبان اجرایی می شود.
تلاش كشورهای اروپایی و ساختار سیاستگذاری خارجی آمریكا برای جلوگیری از قطع همكاری سوئیفت با ایران نشان می دهد كه فشارهای داخلی و خارجی غلبه رویكرد بولتونی در كاخ سفید را به عقب رانده است.
شبد**9416**1010

سرخط اخبار جهان