۱۷ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۱۹
کد خبر: 83060433
۰ نفر
9 كوره زغال در جنگل هاي آستارا تخريب شد

آستارا - ايرنا - سرپرست اداره منابع طبيعي و آبخيزداري آستارا از تخريب 9 كوره غيرمجاز زغال در ارتفاعات جنگلي اين شهرستان، به منظور جلوگيري از سوزاندن درختان خبر داد.

نسرين غزنوي عصر سه شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: ماموران منابع طبيعي آستارا امروز با انجام اين عمليات حفاظتي دشوار در ارتفاعات گلين داشي در نزديكي استان اردبيل، يك متخلف را شناسايي و به مراجع قضايي معرفي كردند و تلاش براي شناسايي متخلفان ديگر ادامه دارد.
وي با اشاره به اين كه صاحبان كوره هاي زغال در ارتفاعات آستارا غير بومي هستند ياداور شد: تيرماه امسال، 19 كوره در اين شهرستان تخريب شده بود.
وي خاطرنشان كرد: جنگل در توليد اكسيژن نقش مهمي دارد و متخلفان با سوزاندن درختان، به محيط زيست لطمه وارد مي كنند.
وسعت اراضي ملي آستارا 40 هزار هكتار است و 32 هزار هكتار آن را گونه هاي جنگلي بلوط ، راش، توسكا، ممرز، نمدار، ملج، ليلكي، انجيلي، آزاد، افرا، گردو، شيردار، گيلاس وحشي، فندق، شمشاد جنگلي و ون در برگرفته است.

** يك قطعه سارگپه به طبيعت آستارا بازگردانده شد
رئيس اداره حفاظت محيط زيست آستارا روز سه شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: سارگپه مصدوم كه توسط يك شهروند دوستدار طبيعت در محدوده شهر كشف و به اورژانس حيات وحش تحويل شده بود، بعد از يك هفته مداوا، امروز در طبيعت رها شد.
محمدرضا روشني با اشاره به اينكه امسال 10 قطعه پرنده مصدوم پس از مداوا به طبيعت آستارا بازگردانده شده است، افزود: سارگپه پرنده‌اي شكاري و كوچك‌تر از عقاب است و سري كوچك و گرد، بال‌هاي پهن و دم كوتاه دارد و بر روي درختان بلند و صخره ها لانه مي سازد.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب مركز استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع شده و طبيعت آن از گونه هاي متنوع پرندگان برخوردار است.
7105 / 7124 /6030