بیشتر مراكز علمی، كاربردی دولتی به بخش خصوصی واگذار می شوند

اصفهان - ایرنا - رئیس دانشگاه جامع علمی، ‌كاربردی كشور گفت: حدود 350 مركز علمی، كاربردی این دانشگاه به دولت و دستگاه های اجرایی وابسته هستند كه با توجه به مصوبه شورای عالی اداری، بیشتر آنها به بخش خصوصی واگذار می شوند.

بر اساس مصوبه سال گذشته شورای عالی اداری كشور، مراكز مجری آموزش‌های علمی - كاربردی دولتی مجاز به پذیرش دانشجوی جدید در هیچیك از رشته‌های آموزش عالی از جمله دوره‌های پودمانی نیستند.
محمد حسین امید روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در اصفهان افزود: كلیه 350 مركزی كه مشمول این مصوبه هستند، تعطیل نمی شوند بلكه بیشتر آنها به بخش خصوصی واگذار می شوند كه این كار در برخی استان ها نیز انجام شده است.
وی این كار را واگذاری تولی گری از دولت به بخش خصوصی خواند و تصریح كرد: هرچند برخی از مراكز علمی، كاربردی غیردولتی نیز بدلیل مسائل كیفیتی، حذف شده اند.
امید با اشاره به فعال بودن حدود 600 مركز علمی، كاربردی در كشور گفت: هر یك از این مراكز می توانند بطور میانگین حدود 2 هزار دانشجو را پوشش دهند.
امید، یكی از برنامه های اصلی این دانشگاه را تربیت دانشجوی مهارتی عنوان و اضافه كرد: بر اساس برنامه ششم توسعه تا سال 1400 باید 30 درصد از كل دانشجویان كشور آموزش های مهارتی ببینند.
وی با احتساب حدود چهار میلیون دانشجو در كشور بیان داشت: بدین ترتیب تا 2 سال آینده باید حدود یك میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم كه این كار نیاز به حمایت و تسهیلات دولتی دارد.
رئیس دانشگاه جامع علمی و كاربردی، یكی از مشكلات موجود در تحقق این هدف را كم بودن متقاضیان آموزش های مهارتی عنوان و تصریح كرد: این نوع آموزش، هزینه بر است و بدلیل اینكه دولت هم اكنون از این نوع آموزش حمایت مالی نمی كند و دانشجویان دانشگاه های كاربردی باید خودشان همه شهریه ها را بپردازند، متقاضیان نیز ترجیح می دهند كه به سراغ دوره های ارزان قیمت تر بروند.
وی با بیان اینكه دانشگاه جامع علمی، كاربردی در چند سال گذشته خواهان حمایت دولت و مجلس برای تربیت دانشجویان مهارتی بوده است، گفت: امسال نیز از دولت و نمایندگان مجلس خواسته ایم تا در بودجه سال 98 بخشی از شهریه دانشجویان مهارتی در رشته ها و مناطق مورد تاكید دولت، زیر پوشش حمایت مالی قرار گیرد تا باعث جلب توجه مردم شود.
امید تاكید كرد: تقبل دولت برای تامین بخشی از شهریه دانشجویان، به اشتغالزایی بیشتر منجر می شود زیرا دانشجویان علمی، كاربردی با محیط كار آشنا هستند و بدون نیاز به سرمایه گذاری هنگفت دولتی، می توانند وارد بازار كار شوند.
به گفته وی، هزینه ایجاد هر فرصت شغلی در كشور بین 3تا 5 میلیارد ریال و هزینه تربیت یك دانشجو در دانشگاه علمی، كاربردی حدود 50 میلیون ریال است لذا اگر دولت تا 30 درصد هزینه تربیت دانشجو را بپردازد، دانشجویان كارآفرین بسیاری با كمترین هزینه تربیت خواهند شد.
وی همچنین بر آمادگی این دانشگاه برای تربیت دانشجویان مهارتی بر اساس برنامه ششم توسعه تاكید كرد.
به گزارش ایرنا، چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های جامع علمی كاربردی كشور از 15 تا 17 مهر امسال در اصفهان برگزار شد و امروز در مراسم اختتامیه آن، افراد برگزیده هر بخش معرفی و تجلیل شدند.
شمار دانشجویان دانشگاه جامع علمی، كاربردی كشور حدود 400 هزار نفر در 600 مركز آموزشی است.
دانشگاه جامع علمی، كاربردی استان اصفهان دارای 20 هزار دانشجو در حدود 40 مركز آموزشی است.

6027/3011