اماكن فرسوده و متروكه تهران به بستر نوآوری بدل می‌شود

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: با تبدیل فضاهای مستعد و دارای ظرفیت تهران به مراكز نوآوری و فناوری، زمینه بدل شدن پایتخت به یك شهر هوشمند و فناور فراهم می‌شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «سورنا ستاری» امروز -سه شنبه- در آیین امضای تفاهمنامه استقرار استارتاپ ها و شركت های دانش بنیان در اماكن فرسوده و متروكه شهرداری تهران گفت: شهرداری همواره حامی ایده های خلاقانه و نوآورانه است و با همكاری شهرداری تهران، زمینه امضای این تفاهمنامه در راستای استقرار شركت های دانش بنیان، استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، مراكز نوآوری و فناوری بافت های فرسوده و اماكن متروكه پایتخت فراهم شد.
ستاری افزود: ایجاد مراكزی در تهران به عنوان محل تجمع استارتاپ ها، مراكز رشد، شركت های دانش بنیان، استارتاپ ها و واحدهای فناور با تبدیل بافت های متروكه و فرسوده به بستری برای شكوفایی این ظرفیت ها در مناطق عمدتاً مستعد، جزو مفاد تفاهم نامه با شهرداری تهران است.
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان، با بیان اینكه آینده تهران در دستان نوآوری است، یادآور شد: تراكم نیروی انسانی متخصص جوان و تحصیلكرده در كنار سرمایه گذاری بخش خصوصی و حضور شركت های دانش بنیان و استارت آپی در این شهر ضمن ایجاد ظرفیت شهر هوشمند كل پهنه تهران را به یك پارك علم و فناوری تبدیل می كند.
ستاری با اشاره به فرآیند مستمر تغییر اماكن متروكه و بافت های فرسوده تهران به كارخانجات مراكز نوآوری گفت: با كمك شهرداری تهران، تعدادی از كارخانجات نوآوری در تهران فعال است و هر مورد از این مراكز می‌تواند بیش از 3500 تا 4000 كارآفرین را در خود جای دهد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به تحول بنیادین مفهوم آموزش با حركت به سوی شهر هوشمند و فناور گفت: در آینده مفهوم آموزش به طور كلی دستخوش تحول خواهد شد و آموزش تا لحظه مرگ و یادگیری روزانه محقق می شود.
وی با بیان این‌كه یكی از بنیان های این‌ تفاهم‌نامه فرهنگسازی و ترویج علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان است، گفت: در شهری كه هر روزه به مردم یك خدمت فناورانه جدید ارائه می دهد و در آن، افراد جامعه با فناوری های نو در ارتباط هستند، فرهنگ جدیدی بر پایه شهر هوشمند شكل می گیرد و افراد ساكن در این شهر به طور مستمر در معرض آموزش های جدید با خدمتی تازه مواجهند كه زندگی را برای آنان آسان تر می كند.
ستاری با اشاره به ظرفیت بالقوه پایتخت كشور برای تبدیل شدن به یك شهر هوشمند، فناور و نوآور افزود: بر اساس آخرین گزارش شاخص های جهانی نوآوری(Gii) تهران جزء 50 شهر برتر فناوری دنیا قرار دارد و این قابلیت را دارد كه به یك شهر هوشمند و فناور تبدیل شود.
وی ادامه داد: این درحالی است كه كمتر شهری را می توان یافت كه ضمن بهره مندی از حجم قابل توجهی از مراكز علمی دانشگاهی در یك وسعت جغرافیایی مشخص با بهره مندی از ظرفیت بالای نیروی انسانی دارای پتانسیل بالایی در ارائه خدمات فناورانه و نوآورانه باشد كه ارائه هر خدمتی را توجیه پذیر می كند.
«سید محمدعلی افشانی» شهردار تهران هم در این مراسم با بیان این‌كه یكی از اولویت‌های شهرداری تهران احیای بافت‌های فرسوده شهری و متروكه برای توسعه محلات است، گفت: زیست پذیر شدن بافت‌های ناكارآمد و فرسوده به عنوان یكی از اولویت‌های شهرداری است و اكنون قصد داریم فراتر از توسعه ساختمان‌ها، توسعه پایدار محلات را به كمك فناوری و نوآوری شركت‌های دانش‌بنیان و فناور فراهم كنیم.
وی ادامه داد: برای افزایش زیرشاخص های زیست پذیری در پایتخت با تمام نهادها و دستگاه های اجرایی كه می توانند نقش آفرین باشند از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز به همكاری می كنیم.
وی با اشاره به نقش شركت های دانش بنیان و نوآور برای توسعه واقعی بافت ناكارآمد شهری گفت: شهرداری ساختمان‌ها و زمین و مجموعه منابعی را كه می تواند برای حمایت در اختیار این شركت ها بگذارد با همكاری معاونت علمی و فناوری انجام می دهد تا هم بافت ناكارآمد به طور پایدار توسعه پیدا كند و هم جوانان با استعداد در این بهبود كیفیت مشاركت داشته باشند.
تفاهم‌نامه‌ همكاری مشترك معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران با هدف استفاده از ظرفیت های موجود شهرداری تهران در شناسایی و واگذاری ساختمان ها و پهنه های صنعتی متروكه و فضاهای قابل استفاده در بافت فرسوده و ناكارآمد شهری برای میزبانی استارت آپ ها و شتاب دهنده ها با هدف بهره برداری از اثرات توسعه ای و ارزش افزوده حاصل از استقرار آنها در راستای بازآفرینی شهری منعقد شد.
بر اساس این تفاهم‌نامه‌ همكاری مشترك، توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری به منظور توسعه اقتصاد دانش بنیان و استفاده از قابلیت های كلان شهر تهران با تأكید بر توانمندسازی ساكنان بافت فرسوده و ناكارآمد شهر تهران در دستور كار دو دستگاه قرار گرفت.
ترویج و فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان و علم و فناوری به عنوان یكی از مؤلفه های مهم اقتصاد مقاومتی، جریان‌سازی و بهره‌برداری از اثرات توسعه ای و ارزش افزوده اقتصادی- اجتماعی و اشتغال آفرینی) استقرار استارتاپها و كسب و كارهای دانش بنیان در راستای بازآفرینی فضاهای متروكه شهری- صنعتی از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه همكاری است.
این تفاهم‌نامه همكاری مشترك برای اجرایی‌شدن دارای یك كمیته مشترك همكاری متشكل از معاونین دو نهاد به صورت نوبه‌ای و با دستور شخصی تشكیل می‌شود و پیگیر اجرای مفاد تفاهمنامه خواهد بود.

علمی**9294**2017