۱۷ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۱
کد خبر: 83059689
۰ نفر
6 فروند اسكله مسافری در قشم تولید شد

قشم - ایرنا - مدیرعامل شركت مكین دریای قشم گفت: ٦ فروند اسكله فلزی با هدف پهلوگیری شناورهای مسافربری به ارزش ٣٣ میلیارد ریال توسط مهندسان ایرانی در قشم ساخته شد.

به گزارش ایرنا، مهدی زارع روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: هر یك از این اسكله ها به طول ٢٠ متر، عرض پنج متر و ارتفاع 160 سانتی متر و از جنس آهن ساخته شد.
وی ادامه داد: این اسكله ها به سفارش اداره كل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان تولید شد كه ٤٠ درصد در صرفه جویی ارزی به همراه داشت و از واردات آن‌ها جلوگیری شد.
مدیرعامل شركت مكین دریای قشم تصریح كرد: اسكله های شناور یاد شده در مدت كمتر از 6 ماه با دانش داخلی و به دست توانمند نیروی های متخصص بومی و همچنین با استفاده از مواد اولیه صد در صد ایرانی ساخته شد.
وی افزود: این اسكله ها برای نصب در بندرهای شهید حقانی بندر عباس، شهید ذاكری قشم، لاوان، جاسك، چارك و لنگه بارگیری شدند.
زارع خاطرنشان كرد: از سال 95 تا كنون 8 اسكله 69 متری و 6 اسكله 20 متری در مكین دریای قشم تولید و بهره برداری شد.
وی ادامه داد: همچنین تا پایان سال جاری نیز 6 اسكله 69 متری نیز احداث می شود و به بهره برداری می رسد.

** مهندسان ایرانی در تهیه نقشه های اجرایی اسكله ها توانمند هستند
عضو هیات مدیره شركت مكین دریا گفت: مهندسان بخش طراحی این شركت به یكی از كشورهای صاحب سبك در ساخت اسكله‌ها اعزام شدند و دانش فنی لازم را كسب كردند.
وی اظهار داشت: امروزه با توجه به توانمندی مهندسان ایرانی در این شركت، همه نقشه‌ های اجرایی و تحلیل اسكله‌ها توسط تیم فنی انجام می‌شود و پس از تایید كارفرما، مورد اجرا و بهره ‌برداری قرار می‌ گیرد.
زارع ادامه داد: سازمان شیلات، اداره بنادر و كشتی‌رانی و استانداری‌ها در طرح‌های حمایتی خود از صیادان و مردم ساحل نشین، به عنوان كارفرما ساخت اسكله‌های فلزی و آلومینیومی را سفارش می‌دهند.
وی گفت: 2 هزار و 300 كیلومتر ساحل در جنوب كشور وجود دارد كه طرح های مختلفی توسط شركت مكین دریا انجام شده است.
عضو هیات مدیره شركت مكین دریا افزود: فعالیت اصلی این شركت، ساخت اسكله های شناور آلومینیومی است كه در نقاط مختلف كشور از جمله در استادیوم آزادی تهران، سد كرج، استان بوشهر، استان گلستان، بندرعامری ، جزیره كیش، بندر انزلی، بندر ابوخضیر و جزیره هندورابی طرح هایی را اجرا كرده است.
زارع از ساخت و نصب سه اسكله شناور آلومینومی تفریحی در مجموع با صد و ده متر طول در سال ٩٦ خبر داد و گفت: این سه اسكله در مجموعه گردشگری منطقه آزاد انزلی نصب شده است.
وی همچنین به ساخت یك اسكله آلومینیومی با طول 110 متر و عرض پنج متر اشاره كرد و افزود: این اسكله به سفارش سازمان شیلات ایران در خور ابوخضیر واقع در تالاب شادگان استان خوزستان با جزر و مد 6 متر، در سال ٩٦ نصب شد.
عضو هیات مدیره شركت مكین دریا ادامه داد: از دیگر تولیدات این شركت، اسكله آلومینیومی ابوخضیر به عنوان نمونه ‌ای بی مانند از مهندسان ایرانی در خاورمیانه است كه از 2 پل دسترسی به طول ١٥ و ١٦ متر برخوردار است.
زارع درباره طرح مارینا در كیش نیز گفت: هفت اسكله در این طرح تعبیه شد كه در آن 288 پاركینگ طراحی و اجرا شده است.
وی افزود: همچنین در بندر میرمهنا چهار اسكله جهت پهلو گیری 80 فروند شناور ماهیگیری برای صیادان بومی تعبیه شده است.
عضو هیات مدیره شركت مكین دریا ادامه داد: در راستای توسعه گردشگری در جزیره هندورابی 2 اسكله به طول 40 متر برای حمل و نقل مسافر به كیش ساخته و نصب شده است.


** اشتغال 30 نیروی بومی در قشم
وی با اشاره به فعالیت 200 نفر در مجموعه مكین دریا، اظهار داشت: 57 نفر در شركت مكین دریای قشم به مساحت 22 هزار مترمربع در قشم اشتغال دارند كه 30 نفر از آنان را نیروهای بومی جزیره تشكیل می دهند.
عضو هیات مدیره شركت مكین دریا خاطرنشان كرد: شركت مكین دریای قشم زیر مجموعه شركت هلدینگ مكین دریاست كه با هدف ساخت اسكله ‌های تخصصی آلومینیومی و فلزی از سال ١٣٩٥ با 100 میلیارد ریال سرمایه ریالی و 2 میلیون یورو سرمایه ارزی در شهرك صنعتی طولای قشم آغاز به كار كرد.
193 شركت صنعتی با 14 هزار و و 99 میلیارد و 66 میلیون ریال در جزیره قشم فعال است.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارك حدود یكهزار و 628 كیلومتر مربع وسعت و 150 هزار نفر جمعیت دارد.
7500

سرخط اخبار استان‌ها