۱۷ مهر ۱۳۹۷،‏ ۷:۴۵
کد خبر: 83059307
۰ نفر
نوسانهای اقتصادی و صنعت ساختمان

مشهد - ایرنا - صنعت ساختمان سازی یكی از رسته هایی است كه اشتغالزایی فراوان داشته و مقوله ای جذاب برای سرمایه های سرگردان است، لذا حفظ آن می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای جامعه باشد اما از مشخصه های بارز و گاه مشكل ساز صنعت ساختمان نوسان قیمت مصالح ساختمانی است.

اواخر اسفند ماه سال گذشته بازار مسكن در شرف خروج از ركود بود و اندكی صنعت ساختمان سازی رونق گرفت اما در پی نوسانهای اخیر هرچند این موضوع به صورت مستقیم بر این صنعت اثرگذار نبود اما عوامل جانبی متاثر از نوسانات بازار دامن ساختمان سازی را گرفت و دوباره آن را دچار چالش و ركود كرد.
خراسان رضوی یكی از استانهای مزیت دار در حوزه صنعت ساختمان سازی به خاطر دسترسی آسان به معادن مصالحی مانند سیمان، شن، ماسه و دیگر اقلام است و به طبع آن نباید از این حیث دچار مشكل باشد اما نوسانهای اقتصادی هزینه های تامین مصالح ساختمانی را افزایش داد و در نهایت منجر به ركود دوباره صنعت ساختمان شد.

* گرانی مصالح ساختمانی
نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: خراسان رضوی دارای بهترین معادن در حوزه مصالح ساختمانی است اما هزینه های جانبی تامین مصالح ساختمانی برای صنعت ساختمان افزایش یافته است.
پیمان حریمی افزود: در نتیجه تغییر نرخ ارز قیمت سیمان 25 درصد، شن و ماسه 50 درصد و گچ 60 درصد افزایش یافت.
وی اظهار داشت: به دلیل كمبود نقدینگی و نداشتن كیسه های خالی كه وارداتی هستند، كارخانه گچ رباط سفید در شهرستان تربت حیدریه به اندازه نصف ظرفیت خود تولید دارد.
او گفت: به دلیل كمبود تولید گچ در خراسان رضوی، استان سمنان تامین گچ این منطقه را برعهده گرفته و بازار را از آن خود كرده است.
نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد افزود: پیش از نوسانات اخیر هر كیسه 40 كیلویی گچ برای مصرف كننده 21 هزار ریال هزینه داشت اما اینك به دلیل افزایش كرایه كامیون هر كیسه 40 كیلویی گچ برای مصرف كننده 40 هزار ریال هزینه دارد.
حریمی اظهار داشت: قیمت ماسه نیز متاثر از افزایش كرایه حمل از هر تن 120 هزار ریال به هر تن 220 هزار ریال رسیده است.
وی گفت: خراسان رضوی مشكلی در تامین سیمان ندارد بگونه ای كه هم اكنون دو كارخانه در سبزوار، یك كارخانه در مشهد، یك كارخانه در تربت حیدریه و یك كارخانه در فریمان نیاز استان را به این ماده تامین می كنند اما به دلیل كمبود كیسه برای بسته بندی سیمان و همچنین افزایش كرایه حمل، سیمان نیز در چند ماه اخیر افزایش قیمت قابل توجهی داشته است.
حریمی افزود: در چند سال اخیر به دلیل ركود این صنعت 300 عضو اتحادیه مصالح فروشان پروانه كسب خود را باطل كردند و افزایش اخیر قیمت مصالح ساختمانی نیز تاثیر بسیار بر كاهش ساختمان سازی در مشهد داشت و موجب تشدید ركود در این بخش شد.

* افزایش قیمت آهن
رئیس اتحادیه صنف آهن آلات و صنایع پروفیل مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: قیمت آهن از ابتدای امسال تاكنون 50 درصد افزایش داشته و این رشد ناشی از تقاضاهای غیرواقعی در بازار بوده است.
محمد طیرانی افزود: چند ماه پیش همزمان با افزایش اندك قیمتها برخی كه در حال ساختمان سازی بودند نگران از رشد قیمت نسبت به خرید آهن بیش از نیاز خود اقدام كردند.
وی اظهار داشت: خرید بیش از حد آهن از سوی عده ای باعث شد كارخانه ها نتوانند به اندازه تقاضا آهن توزیع كنند كه این امر منجر به كمبود آهن و گرانی بیش از حد انتظار آن شد.
طیرانی گفت: این در شرایطی است كه صنعت ساختمان دچار ركود بوده و حتی آهن مورد نیاز در داخل كشور تامین می شود. به نظر می رسد با كاهش قیمت دلار بازار آهن نیز به تعادل رسیده و قیمت آن كاهش یابد.

* افزایش هزینه ساخت و ساز
عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا گفت: نوسانات بازار در پاره ای از اقلام مرتبط با صنعت ساختمان از جمله مصالح ساختمانی ارتباط مستقیم داشته و موجب افزایش قیمت آنها شده است.
غلامعلی صناعی افزود: از ابتدای امسال تاكنون قیمت آهن آلات، سیمان و گچ، كاشی و سرامیك، سیم و كابل برق، آلومینیم و برخی دیگر از مصالح ساختمانی كه همه آنها در داخل كشور تولید می شود افزایش قیمت بسیار داشته و در پاره ای موارد توزیع كنندگان این اقلام از عرضه آن در بازار خودداری كردند.
وی اظهار داشت: قیمت اقلام چوبی داخل ساختمان و كابینت نیز كه وارداتی است و با نرخ ارز ارتباط مستقیم دارد، از ابتدای امسال تاكنون افزایش داشته و به دلیل افزایش هزینه زندگی، دستمزدهای كارگری و كارهای جانبی ساختمان مانند جوشكاری و امثال آن نیز افزایش قابل توجهی داشته است.
صناعی گفت: در مجموع هزینه تمام شده یك ساختمان از ابتدای امسال تاكنون در خراسان رضوی 60 تا 120 درصد و به طور متوسط هزینه ساخت هر مترمربع 70 درصد افزایش یافته است.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان خراسان رضوی افزود: در شرایطی این گرانی اتفاق افتاد كه صنعت ساختمان سازی در خراسان رضوی از اواخر سال گذشته در حال خروج از ركود بوده و اندك اندك پا به عرصه رونق گذاشته بود.
صناعی اظهار داشت: قبل از نوسانات نرخ ارز، عرضه و تقاضا در بازار معاملات مسكن خراسان رضوی رو به رشد بود و در شهر مشهد تحركاتی را در صنعت ساختمان و خروج آن از ركود نسبت به سالهای 95 و 96 شاهد بودیم.
وی گفت: با توجه به رونق نسبی در معاملات مسكن و صنعت ساختمان كه از ابتدای امسال در خراسان رضوی بوجود آمد، قیمت زمین نیز یكباره افزایش قابل ملاحظه ای داشت.
وی افزود: تغییر نرخ ارز و افزایش هزینه های ساختمان سازی در خراسان رضوی باعث شد كه این صنعت دوباره وارد ركود شود و سازندگان كار خود را به صورت موقت متوقف كرده اند و در انتظار ایجاد ثبات در بازار هستند.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان خراسان رضوی ادامه داد: ساخت یك ساختمان دو سال به طول می انجامد و سازنده در انتهای دوره ساخت انتظار رونق نسبی در بازار را دارد لذا اگر زمان خواب سرمایه در صنعت ساختمان سازی طولانی شود حالت ركود بر این صنعت غلبه خواهد كرد.

* تاثیر روانی نوسانات بر بازار مسكن
رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاك مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بعد از نوسانات اخیر معاملات مسكن به دلیل بی ثباتی بازار، افزایش قیمت مسكن، بلاتكلیفی خریدار و فروشنده در شهر مشهد، كاهش چشمگیر یافت.
علی مرادزاده افزود: قیمت مسكن در مشهد طی نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به طور میانگین 20 تا 30 درصد افزایش یافت و در برخی مناطق نوساز مانند الهیه به بیش از 30 درصد رسید.
وی اظهار داشت: تسهیلات مسكن در برابر قیمت فزاینده ساخت و ساز سهم اندك را دارد و در شش ماه گذشته با توجه به افزایش هزینه های ساخت و ساز سهم تسهیلات مسكن از كل هزینه یك خانه به 20 درصد رسید.
مرادزاده گفت: در مجموع نوسانات نرخ ارز تاثیر روانی بر بازار مسكن داشته به نحوی كه گران شدن نهاده های ساختمانی، هزینه خرید مسكن را افزایش داده و از سوی دیگر افزایش هزینه های زندگی نرخ اجاره ملك را نیز افزایش داده است.

* كاهش نرخ ارز و تاثیر آن بر رونق صنعت ساختمان
رئیس اداره مطالعات اقتصاد مسكن و مهندسی بازآفرینی شهری اداره كل راه و شهرسازی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینكه اغلب مصالح ساختمانی مورد استفاده در صنعت ساختمان متاثر از نوسانات ارز و برخی نیز وارداتی است لذا تغییر نرخ آن در ماههای گذشته هزینه ساختمان سازی را افزایش داد.
تورج غلامشاهی افزود: در چند روز اخیر شاهد تعدیل نرخ ارز در كشور بودیم و طبق برآوردی كه در تهران انجام شد این امر نرخ مسكن را در پایتخت 35 درصد كاهش داد.
وی اظهار داشت: در مشهد نیز نرخ مسكن و ساختمان سازی از همین موضوع تاثیر گرفته اما هنوز مانند تهران تجلی نیافته و به نوعی بازار منتظر تثبیت وضعیت در ماههای آینده است.
غلامشاهی گفت: صنعت ساختمان، صنعت به اصطلاح ثابتی می باشد و ممكن است در پاره ای موارد جو روانی بازار بر آن تاثیر بگذارد اما این تاثیر اندك است.
7489/6053