رشد 45 درصدی حجم پوشش بیمه ای و تضمینی صندوق ضمانت صادرات

تهران- ایرنا- رییس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران از رشد 45 درصدی حجم پوشش های بیمه ای و تضمینی پارسال نسبت به سال 1395 خبر داد و گفت: میزان پوشش صندوق به 787 میلیارد و 400 میلیون ریال رسید.

به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجمع عمومی عادی سالیانه صندوق ضمانت صادرات ایران برای بررسی صورت های مالی سال 1396 با حضور معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت، اموراقتصادی و دارایی و دادگستری تشكیل شد.
در این جلسه، رییس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران گزارشی از عملكرد سال 1396 ارائه كرد.
سیدكمال سیدعلی با اشاره به نقش صندوق در ضربه گیری ریسك های تجارت بین المللی برای صادركنندگان ایرانی اعلام كرد: افزایش حجم پوشش های بیمه ای و تضمینی به نسبت صادرات غیرنفتی در مقایسه با موسسه های همتا، صندوق را در رده دوم اعضای كلوپ پراگ قرار داده است.
به گزارش ایرنا، كلوپ پراگ در سال ۱۹۹۳ میلادی برای موسسه های بیمه اعتبار صادراتی با هدف توسعه صادرات و تجارت در اروپای شرقی تاسیس شد و اكنون ۳۲ كشور مانند آفریقای جنوبی، لهستان، بلاروس، بلغارستان، كرواسی، جمهوری چك، فیلیپین و تایلند را دربرمی گیرد.

** سود 238 میلیارد و 200 میلیون ریالی
رییس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران بخش عمده این رشد را ناشی از سیاست های بازاریابی برای ترغیب شركت­ های جدید صادراتی به استفاده از پوشش های بیمه ای عنوان كرد و افزود: با اجرای این سیاست ها، ارزش بیمه نامه های كوتاه مدت صادر شده پارسال 152 درصد بهبود یافت. بدین ترتیب صندوق با افزایش درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی توانست بیش از 238 میلیارد و 200 میلیون ریال سود را در صورت های مالی سال جاری خود به ثبت رساند.
به گفته وی، پارسال برای اولین بار در طول عمر صندوق، قرارداد اتكایی با كنسرسیومی از معتبرترین شركت های بیمه اتكائی جهان منعقد شد كه ظرفیت ریسك پذیری صندوق را افزایش داده و امكان ارائه پوشش بیشتر را برای امسال در صورت بهبود شرایط سیاسی موجود فراهم می آورد.
سیدعلی میزان تعهدات جاری و سر رسید نشده صندوق در سال مالی گذشته را 83هزار و 255 میلیارد ریال اعلام كرد و از پرداخت 658 میلیارد ریال خسارت به سیستم بانكی و صادر كنندگان ایرانی در سال 1396 خبر داد.
وی چالش های عمده صندوق را سیاست های جدید ارزی كشور و تغییر نرخ بازپرداخت تسهیلات ارزی برای صادركنندگان، ریسك های ناشی از انتقال ارز و تحریم یكجانبه آمریكا و در نتیجه افزایش ریسك های محیط كسب وكار عنوان كرد.
به گزارش ایرنا، صندوق ضمانت صادرات ایران با همكاری كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنكتاد) به عنوان تنها شركت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1352 تاسیس شد و فعالیت خود را زیر نظر مركز توسعه صادرات ایران آغاز كرد اما به دلایلی فعالیت آن متوقف شد.
این صندوق در سال 1373 دوباره فعال شد تا به صادركنندگان در بازیافت موقعیت تجاری خود كه در اثر هشت سال جنگ تحمیلی مختل شده بود كمك كرده و زمینه افزایش درآمدهای غیرنفتی را فراهم آورد.
این صندوق به پشتوانه حمایت های مالی دولت افزون بر پوشش خطرپذیری های سیاسی و تجاری صادرات، با صدور انواع ضمانتنامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز صادركنندگان نیز كمك می كند.

اقتصام*3061*1961*
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد