تاسیس«مركز بازدید هدفمند كودكان و نوجوانان» كاری ماندگار است

تهران- ایرنا- مدیرمجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد می گوید: تاسیس«مركز بازدید هدفمند كودكان و نوجوانان» كاری ماندگاری در جهت شناخت هرچه بیشتر از هویت تاریخی و فرهنگ غنی كشور است.

كیا پارسا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره برنامه های متنوع فرهنگی هنری مجموعه تاریخی سعدآباد در هفته كودك اظهار داشت: امسال برای برگزاری درخور و شایسته برنامه های هفته كودك از ماهها پیش برنامه ریزی مدونی داشتیم.
وی افزود: تلاش كردیم با تشكیل كارگروه تخصصی برنامه هایی را ترتیب دهیم كه از دو منظر تناسب با كودكان و تنوع، حرفی برای گفتن داشته باشند.

** حفاظتگران كوچك
پارسا تاكید كرد: مهمترین برنامه ما در این هفته علاوه بر راه اندازی «مركز بازدید هدفمند كودكان و نوجوانان» برنامه ای با نام «حفاظتگران كوچك» است كه بخش های مختلفی دارد.
وی ادامه داد: امسال برای آشنایی بیشتر كودكان با میراث فرهنگی، دستمایه های فرش را انتخاب كردیم كه به نوعی پرچم دوم ما ایرانیان در دنیاست.
پارسا تاكید كرد: برای مثال یك بخش به «نمایش عروسكی پشت دار قالی» اختصاص دارد كه در آن، یك نفر با لباس سنتی بافت را روی دار قالی به بچه ها نشان می دهد تا در آن بچه ها بتوانند با فرش ارتباط برقرار كنند.
مدیرمجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اضافه كرد: در بخش دیگری رنگرزی الیاف پشم را به كودكان آموزش می دهند تا انها بتوانند با الیاف، عروسك های مورد علاقه خود را بسازند.
وی گفت: در قسمتی دیگر نقش فرش را به شكل دلخواه رنگ آمیزی می كنند و در كنار آن محوطه بازی قرار دارد كه آنجا جورچین نقش فرش را به شكل دلخواه می چیند.
پارسا تصریح كرد: در بخش دیگری كودكان با «تنوع زیستی» آشنامی شوند به این نحو كه دو ساعت در روز را به سمت «موزه برادران امیدوار» می روند و آنجا یاد می گیرند «هم بودی» انسان و حیوان در طول این میلیون ها سال چطور شكل گرفته و اسطوره سازی شده است و در مسیر این موزه می آموزند تا چطور پرنده ها را پیدا كنند، چطور از آنها عكاسی كنند.
پارسا اظهار كرد: كودكان در این بخش نسبت به فضای زیستی حساس می شوند و در بخشی به آثار تاریخی شبیه سازی شده با میكروسكوپ نگاه می كنند تا با پشت صحنه موزه ها و مرمت اشیا آشنا شوند.
وی تصریح كرد: آموزش نوشتاری با خطوط میخی و باستانی روی الواح گلی هم بخش جالبی ست كه بچه ها نام خود را روی این الواح گلی می نویسند و بعد از اتمام كار، آنها را با خود به خانه می برند.
این مقام میراث گفت: جایی برای نقاشی و یادداشت بچه ها پیش بینی شده تا در پایان این مجموعه كارگاه ها، پیشنهادهایشان را برای نگهداری اشیای تاریخی سعدآباد در آن یادداشت یا نقاشی كنند.

**مركز بازدید هدفمند كودكان و نوجوانان
مدیر مجموعه تاریخی سعدآباد گفت: در كنار برنامه های متنوع و فراگیر در موزه های سعدآباد، برای پاسخگویی جدی به نیازهای این گروه سنی، فراخور وظایف و مسئولیت خود، با توجه و اهمیت ویژه به كودكان اقدام به ایجاد واحدی تخصصی با نام «مركز بازدید هدفمند كودكان و نوجوانان» كردیم.
وی تبیین كرد: در این مركز با رویكرد متفاوت و تخصصی تلاش كرده ایم تا بتوانیم پاسخگوی ذهن پرسشگر كودكان باشیم و نیز فضایی منطبق با دنیای كودكانه آنان برای بهرمندی و شناخت هرچه بیشترشان از هویت تاریخی و فرهنگ غنی كشور كهن و صاحب تمدن ایران، از پنجره و منظر این موزه باشیم.

**كارگاه نقاشی شكوفایی
كیا پارسا عنوان كرد: از دیگر برنامه های این هفته، برگزاری نمایشگاه نقاشی ایرانی با عنوان «شكوفایی» از روز 16 تا 20 مهرماه در موزه استاد فرشچیان است.
او گفت: آیلی آدریك، الهه انگورانی، سانیا سمیعی، پارسا شیخ لاری، رضا فقیه موسوی و مهدی وطنی هنرمندان و خالقان آثار این نمایشگاه هستند.
وی افزود: به همین مناسبت كارگاه آموزشی نقاشی ایرانی نیز به صورت رایگان توسط استاد صامعی در محل این موزه دایر می شود.

**كارگاه آموزش اكو پرینت
مدیر مجموعه كاخ سعدآباد گفت: كارگاه آموزش «اكو پرینت» را نیز در روزهای 16 تا 18 مهر ماه نیز با عنوان «بیایید با طبیعت پارچه های رنگی بسازیم» در محوطه ی باز موزه ی پوشاك سلطنتی برگزار می كنیم.
وی تشریح كرد: از برنامه های این كارگاه می توان به آشنایی كودكان با رنگهای طبیعی و گردش در طبیعت مجموعه كاخ سعدآباد، جمع آوری گلهای رنگارنگ و برگهای پاییزی، میوه كاج، شاخ و برگ خشكیده درختان، رنگرزی پارچه های طبیعی همچون پشم، پنبه و ابریشم با گل و گیاهان موجود در مجموعه با كمك كودكان اشاره كرد.
پارسا ادامه داد: آشنایی بیشتر درباره اثرات مثبت رنگهای طبیعی نسبت به رنگهای شیمیایی، پارچه سازی با الیاف پشم و ابریشم و پنبه، نمد سازی و رنگرزی پارچه، ساخت اشیاء كاربردی و زیبا از نمد، و ساخت عروسك های بومی ایران به همراه قصه گویی، چاپ نقوش سنتی به سبك چاپ قلمكار بر روی پارچه، انواع چاپهای ارگانیك (اكو پرینت) با استفاده از برگها، میوه و شاخ و برگهای گیاهان بومی سعدآباد، چاپ نقوش سنتی ایرانی به شیوه ی قلمكار و دوخت نقوش سنتی بر روی پارچه با الیاف طبیعی از دیگر اهداف آموزشی ما در این بخش است.
وی یادآورشد: در این كارگاه كودكان ضمن آشنایی با مضرات رنگهای شیمیایی، چند روش چاپ با عنوان اكو پرینت یا چاپ اُرگانیك را با تدریس هما منشی ارغندی، و ره توشه ی جمع آوری شده از فضای باغ موزه سعدآباد را تجربه خواهند كرد.
پارسا اظهار كرد: هدف از برگزاری این كارگاه آشنایی كودكان با هنرهای بومی و سنتی این سرزمین كهن، خلق و آفرینش پارچه، آشنایی با نقوش و سوزندوزیهای ایرانی، همچنین حفاظت از محیط زیست و استفاده بهینه از مواد دور ریختنی و ایجاد كاربری جدید برای آنها است.

** جامعه مكلف به پاسداشت حقوق كودك است
مدیر كاخ موزه سعدآباد تاكید كرد: دنیای معصومانه كودكان، بركت و قوام زندگی و سرمایه های مهم یك كشور است.
وی اضافه كرد: با توجه به جایگاه و نقش بی بدیل خانواده بعنوان اولین اجتماع در بالندگی و شكوفایی شخصیت كودكان، پیش از همه، خود خانواده و سپس جامعه باید این حقوق را به بهترین شكل بشناسند و خود را مكلف به صیانت وپاسداشت آن بدانند.
وی یادآور شد: روز جهانی كودك بهانه ای برای توجه عمیق به دنیای كودكان است برای ورود به این دنیای متفاوت، باید آگاهی های خود رابه بوته فراموشی سپرد و با فضای بی آلایش و پرسشگر كودكانمان همراه باشیم.
به گزارش ایرنا، در سال ۱۹۴۶ میلادی و بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به‌منظور حمایت از كودكان، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد كرد كه نخست «انجمن بین‌المللی ویژهٔ كودكان سازمان ملل» نام گرفت. در سال ۱۹۵۳، یونیسف یكی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اكتبر روز جهانی كودك نامگذاری شد.
فراهنگ**3079** 1418