۱۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۰
کد خبر: 83058810
۰ نفر
اشیای 1200 ساله در ایلام  كشف شد

ایلام - ایرنا - سرپرست فرمانداری سیروان از توابع استان ایلام گفت: اشیای تاریخی به قدمت یك هزار و 200 سال در پی كاوش های پژوهشی و باستان شناسی از روستای تاریخی سرابكلان این شهرستان كشف شد.

جواد رحیمی مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اشیا شامل 94 سكه نقره و یك كوزه سفالی است كه با تدابیر خاص به موزه باستان شناسی قلعه والی شهر ایلام انتقال داده شد.
وی اظهار داشت: روستای تاریخی سرابكلان از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان سایت موزه فرهنگی شناخته شده و كاوش های شناسایی و پژوهشی بر روی آن در حال انجام است.
سرپرست فرمانداری سیروان گفت: روستای سرابكلان بر روی شهر تاریخی سیروان قرار گرفته است و مردم این روستا خانه های خود را بر روی آثار تاریخی ارزشمند مربوط به دوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی ساخته اند كه ضمن ایجاد مشكلات عدیده برای ساكنان به تخریب آثار تاریخی نیز منجر شده است.
رحیمی مقدم افزود: از سال های گذشته تاكنون بحث جابجایی ساكنان این روستا به سایت جدید مطرح بود كه امسال در هفته دولت عملی شد.
وی با بیان اینكه سایت جدید این روستا در هفته دولت با حضور مسئولان افتتاح شد، اضافه كرد: این سایت با 14 هكتار مساحت و اعتبار 2 میلیارد ریال تسطیح و برای ساخت و سازهای جدید آماده سازی شده است.
سرپرست فرمانداری سیروان یادآور شد: روستای تاریخی سرابكلان در سه فاز و در مدت چند سال به سایت جدید انتقال داده می شود تا امكان كاوش و پژوهش های باستان شناسی بر روی آثار تاریخی مدفون شده در زیر روستا فراهم شود.
رحیمی مقدم تاكید كرد: مشوق هایی برای انتقال ساكنان روستا به سایت جدید در نظر گرفته شده است و به زوجین و افرادی كه تمایل به ساخت و ساز داشته باشند تسهیلات ارزان قیمت و زمین با قیمت مناسب داده می شود.
6032/6119/1772