۱۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۱
کد خبر: 83058623
۰ نفر
ذخیره ارزی چین كاهش یافت

پكن- ایرنا- به دنبال افزایش تعرفه های آمریكا و مشكلاتی كه برای صادرات چین بروز كرده است میزان ذخیره ارزی این كشور در ماه سپتامبر(شهریور) امسال كاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش ایرنا سخنگوی اداره ملی مدیریت ارزی چین روز دوشنبه اعلام كرد میزان ذخیره ارزی این كشور در ماه گذشته میلادی 22 میلیارد و 690 میلیون دلار كاهش یافت كه بیش از پیش بینی ها بوده است.
'وانگ چون یینگ' تصریح كرد تضعیف ارزش یوان پول ملی این كشور برای ششمین ماه متوالی و همچنین افزایش تعرفه های آمریكا باعث شده است تا این میزان كاهش شكل بگیرد و میزان ذخیره ارزی كشور اكنون به 3 هزار و 87 میلیارد دلار رسیده است.
ذخیره ارزی چین در ماه اوت امسال فقط 8 میلیارد و 230 میلیون دلار كاهش یافته بود و پیش بینی ها حاكی بود كه در ماه سپتامبر میزان كاهش فقط 5 میلیارد دلار خواهد بود.
ارزش ذخیره طلای این كشور هم در ماه سپتامبر به 70 میلیارد و 327 میلیون دلار كاهش یافته است كه به نسبت پایان ماه اوت كه 71 میلیارد و 228 میلیون دلار بود كاهش زیادی نشان می دهد.
اداره تبادلات ارزی دولت چین در تارنمای خود، میزان ذخیره ارزی كشور را كمترین میزان از اكتبر سال 2017 تاكنون دانسته است.
بسیاری از اقتصاددانان چینی رسیدن ذخیره ارزی به كمتر از سه هزار میلیارد دلار را یك خطر برای رشد اقتصادی دانسته اند اما دولت چین بر رشد اقتصادی با ثبات 6.5 تا هفت درصدی تاكید می ورزد.
اما عده ای دیگر بر این باور هستند كه كاهش ذخیره ارز خارجی چین به دلایل گوناگون صورت گرفته و انتظار می رود میزان ذخیره ارز خارجی چین در وضعیت باثبات با نوسانات اندك باقی بماند.
تحلیلگران بر این باورند كه اوراق بهادار بخش مهمی از ذخیره ارز خارجی كشورهای جهان را شامل می شود به دنبال افزایش بهره بانكی توسط بانك مركزی آمریكا، بهای اوراق بهادار در سراسر جهان پایین آمده است و این امر نیز در ارزیابی مجدد ارز خارجی چین تأثیراتی داشته است.
افزون بر این، به دنبال كاهش بیش از 2 درصدی ارزش ین واحد پول ژاپن، ارزش آن در ذخیره ارز خارجی چین نیز كاهش یافته است برآورد می شود بر اثر كاهش ارزش ین، میزان ذخیرۀ ارز خارجی چین حدود 10 میلیارد دلار كمتر شود.
آساق**231**1904**