۱۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۴
کد خبر: 83058533
۰ نفر
استاندار همدان: گردوي تويسركان ثبت ملي شود

همدان-ايرنا- استاندار همدان گفت: نام تويسركان و گردو با يكديگر عجين شده است و بي‌شك گردو بايد به نام اين شهرستان ثبت رسمي و ملي شود.

به گزارش ايرنا، محمد ناصر نيكبخت روز دوشنبه در همايش گردو، و مبل و منبت تويسركان افزود: تويسركان به عنوان مهد طلاي سبز شناخته شده است و بخش اعظمي از گردوي كشور در اين شهرستان توليد مي شود.
وي با بيان اينكه برگزاري همايش گردو نقش موثري در توسعه اين شهرستان دارد، اظهار داشت: اين همايش هر سال بهتر از سال قبل برگزار مي شود و به خوبي توانمندي هاي شهرستان تويسركان را معرفي كرده است.
استاندار همدان تاكيد كرد: از رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور كه از مديران فعال كابينه دولت تدبير و اميد هستند درخواست دارم تا گردوي تويسركان ثبت ملي شود.
نيكبخت ادامه داد: اين شهرستان در طرح بي نظير سرشاخه كاري گردو كه سال گذشته و امسال 20 ميليارد ريال براي آن اعتبار گذاشته شده، پيشگام بوده است.
وي خاطرنشان كرد: طرح سرشاخه كاري گردوي تويسركان طرحي بي نظير در خاورميانه است كه اجراي آن به عنوان نمونه در اين شهرستان آغاز شد.
استاندار تاكيد كرد: اين شهرستان با تصميم وزارت جهاد كشاورزي به عنوان شهرستان آزمونه اصلاح باغ هاي گردو و سرشاخه‌ كاري و پيوند اين درختان در كشور برگزيده شده است.
وي با بيان اينكه بر اين اساس مقرر شده تا سه هزار هكتار از مجموع پنج هزار و 500 هكتار باغ هاي گردوي شهرستان تويسركان در بازه زماني پنج ساله اصلاح شود، ادامه داد: تويسركان با برخورداري از هنر مبل و منبت نيز جايگاه ويژه اي در اين هنر صنعت دارد.
استاندار همدان با اشاره به برگزاري اجلاس جهاني گردشگري تاكيد كرد: آبان ماه امسال نمايندگان حوزه گردشگري 180 كشور به همدان مي آيند و نشان داده مي شود كه ايران منزوي نيست و در برابر عربستاني كه با ذلت در برابر آمريكا تعظيم مي كند ايران با عزت به دنبال اقتدار است.
7523/2090