۱۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۴
کد خبر: 83058493
۰ نفر
كشت گلخانه ای چاره مواجهه با كم آبی در كرمان

جیرفت – ایرنا – بحران خشكسالی در كرمان سبب شد تا مدیران و مردم راهكارهای مختلفی را برای استفاده بهینه از آب را در دستور كار قرار دهند كه در نهایت كشت گلخانه ای بهترین چاره برای رویارویی با پدیده نامیمون كم آبی است و می تواند كشاورزی نوین را در جنوب این استان نهادینه كند.

به گزارش ایرنا، با توجه به خشكسالی های اخیر كشور و به ویژه در استان كرمان، طبیعی است كه بخش كشاورزی باید به سمت و سوی كاهش مصرف آب حركت كند و كارشناسان این بخش نیز بر این باورند كشت گلخانه ای به عنوان یكی از راه های مقابله با كمبود منابع آب و بحران كم آبی، با افزایش تولید 10 برابری محصول و كاهش قابل توجه مصرف آب همراه است.
خوب است بدانیم با وجود پیشرفت تكنولوژی در عرصه كشاورزی، هنوز بخش زیادی از كشاورزی این منطقه به صورت سنتی انجام می شود و با توجه به كمبود منابع آب، این نوع كشت ها كشاورزی جنوب كرمان را به قهقرا برده و انتظار می رود با اتخاذ تدابیر كارشناسی شده هر چه سریعتر جلوی كشاورزی سنتی پر مصرف گرفته شود.
سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان به عنوان متولی بخش كشاورزی، در زمینه ترویج كشت های گلخانه ای خدمات زیادی را از طریق آموزش و معرفی كشاورزان به بانك برای دریافت تسهیلات انجام داده و این اقدامات نشان دهنده این است كه اولویت مهم وزارت جهاد كشاورزی، استفاده از كشت های گلخانه ای به منظور جلوگیری از هدر رفت آب است اما آنچه كه امروز جنوب كرمان را با چالش مواجه كرده، بی توجهی برخی كشاورزان به توصیه ها و برنامه های كارشناسان بوده كه در جای خود قابل بررسی و كنكاش خواهد بود.
برای آشنایی بیشتر با كشاورزی این دیار و شناخت چالش های پیش روی آن، میزگرد بررسی مزایا و معایب كشت های گلخانه ای و تاثیر این نوع كشت بر میزان مصرف آب و اقتصاد را با حضور سید یعقوب موسوی رئیس سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان، فرامرز رستگاری معاون زراعت سازمان جهاد كشاورزی و مدرس دانشگاه، حسین مسلمی كارشناس كشاورزی جنوب كرمان، علیرضا حیدری مدیر جهاد كشاورزی شهرستان كهنوج و علی نعمتی كشاورز نمونه و گلخانه دار با سابقه جنوب كرمان برگزار كردیم .

**جنوب كرمان رتبه نخست توسعه گلخانه های كشور را دارد
رئیس سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان گفت: جنوب استان كرمان در دولت تدبیر و امید با اجرای 2 هزار و 25 هكتار گلخانه رتبه اول توسعه گلخانه ای كشور را به خود اختصاص داده است.
سید یعقوب موسوی افزود: با توجه به سیاست اصولی وزارت جهاد كشاورزی برای افزایش كمی و كیفی محصولات كشاورزی با تاكید بر صرفه جویی در مصرف آب و بهینه نمودن روش های تولید و همچنین در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه كشاورزی و تاكید بر تقویت توان تولید داخلی، طرح افزایش تولید در محیط های كنترل شده گلخانه ای از سال 1395 توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و عملیات اجرایی آن آغاز شد.
وی تصریح كرد: كشور ایران دارای اقلیمی خشك و نیمه خشك بوده و آب برای تولید محصولات كشاورزی عامل تعیین كننده و مهمی محسوب می شود و توسعه كشت های گلخانه در كشور، یكی از مهمترین سیاست های افزایش بهره وری اقتصادی كشاورزی و مدیریت راهبردی آب قلمداد می شود و در همین راستا سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان طرح توسعه گلخانه ها را در این منطقه در دستور كار خود قرار داد ، طوریكه در سال جاری با افزایش 162 هكتاری، سطح گلخانه ها را به 2 هزار و 25 هكتار رسانده و رتبه اول توسعه گلخانه های كشور را به خود اختصاص داده است.
موسوی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه ساخت گلخانه ها و همچنین بالا رفتن هزینه های جاری در تولید گلخانه ای،انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه كشور عنایت خاصی به حمایت از این بخش حیاتی داشته باشند.
وی بیان كرد: سالانه میزان 400 هزار تن انواع محصولات گلخانه ای جالیزی شامل خیارسبز، گوجه، فلفل، بادمجان و توت فرنگی در جنوب كرمان تولید می شود كه تمامی محصول خیار خار دار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و شمشیری و بخشی از بادمجان و خیار سبز به خارج كشور و عمدتا به كشور های آسیای میانه به ویژه روسیه صادر می شود.

**توسعه گلخانه ها و كاهش 80 میلیون متر مكعبی مصرف آب
معاون زراعت سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان نیز گفت: امروز با تكیه بر تجارب به دست آمده می گوییم كشت گلخانه ای باید توسعه پیدا كند چرا كه همین امسال با توسعه گلخانه ها توانستیم 80 میلیون متر مكعب در مصرف آب كشاورزی صرفه جویی كنیم.
فرامرز رستگاری افزود: عملیات كاشت محصولات گلخانه ای از اوایل مهرماه در جنوب كرمان آغاز شده و پیش بینی می شود از این سطح گلخانه ها میزان 420 هزار تن انواع محصولات جالیزی برداشتو 90 تا 95 در صد محصول به سایر استان ها و كشورهای همسایه صادر شود.
این استاد دانشگاه بیان كرد: در راستای سیاست های وزارت جهاد كشاورزی و افزایش بهره وری تولید و كاهش مصرف آب، توسعه گلخانه ها در دستور كار این مدیریت قرار گرفته و جنوب كرمان علاوه بر رتبه اول در سطح زیر كشت محصولات جالیزی، رتبه نخست توسعه گلخانه ها در كشور را به خود اختصاص داده است.
معاون زراعت سازمان جهاد كشاورزی جنوب گفت: توسعه كشت های گلخانه ای در جنوب كرمان بیش از 20 هزار اشتغال جدید را برای اهالی این دیار رقم زده است.

**میزان تولید 10برابری در فضای گلخانه ای
كارشناس كشاورزی جنوب كرمان هم گفت: میزان تولید محصول در فضای گلخانه ای 8 تا 10 برابر تولید در فضای باز بوده ضمن اینكه مصرف آب در این نوع كشت نیز یك دهم كشت در فضای باز است بنابراین در شرایط بحران آب، احداث گلخانه ضروری و مفید است.
حسین مسلمی افزود: صنعت كشت گلخانه ای یك نوع فعالیت متمركز و پیشرفته از كشاورزی است كه قابلیت تولید محصولات كشاورزی متنوعی را دارد و به همین دلیل بازده اقتصادی بالایی به همراه دارد.
وی تصریح كرد: افزایش تولید در واحد سطح، تولید بیش از یك محصول در سال، افزایش كیفیت محصول تولیدی، صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از اراضی غیر قابل كشت با سیستم هیدرو پونیك، وابستگی نداشتن تولید به شرایط محیطی و امكان بازار یابی مناسب و تنظیم برنامه كشت مطابق با نیاز بازار از جمله مزایای كشت های گلخانه ای به شمار می رود.
كارشناس كشاورزی ادامه داد: تداوم كار و تولید محصول در تمام فصل های سال با توجه به امكان كنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه، اشتغالزایی بیشتر و امكان استفاده از تكنیك های جدید كشت طبقاتی در گلخانه ها نیز از دیگر برتری های كشت گلخانه ای است.
مسلمی بیان داشت: در شرایط طبیعی كنترل، تنظیم دما، رطوبت محیط و همچنین نور از دست كشاورز خارج بوده و دخل و تصرف در آنها ممكن نیست در حالیكه با كشت گلخانه ای می توان این سه عامل را كاملا كنترل و در جهت رشد مطلوب گیاه تنظیم كرد.

**كاهش 100 درصدی مصرف آب در كشت هیدروپونیك
مسلمی همچنین به كشت هیدروپونیك اشاره كرد و گفت: به تازگی این نوع كشت با كاهش چشمگیر مصرف آب و افزایش 2 برابری تولید یاری گر كشاورزان شده است.
كارشناس كشاورزی افزود: در این روش تولید محصول به دلیل تغذیه گیاه از طریق محلول آب، عملكرد بهتری دارد و میزان مصرف سموم به دلیل استفاده نشدن از خاك و آلودگی های محیطی به مراتب از روش های معمول كشت گلخانه ایی كمتر است .
مسلمی ادامه داد: كشت هیدروپونیك توانسته مصرف آب كشاورزی را در مقایسه با شیوه های معمول آبیاری تا 100 درصد كاهش دهد و علاوه بر آن میزان تولید را نیز 2 برابر كند.

**رشد پنج برابری كشت های گلخانه ای در كهنوج
مدیر جهاد كشاورزی كهنوج گفت: كشت های گلخانه ای در این شهرستان از ابتدای دولت یازدهم تاكنون با پنج برابر رشد از یكصد هكتار به بیش از 500 هكتار رسیده است.
علیرضا حیدری افزود: از جمله طرح های مهم دولت در بخش كشاورزی در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی، افزایش كشت های گلخانه ای و حذف كشت های تونلی است.
وی تصریح كرد: افزایش عملكرد در واحد سطح، كاهش میزان مصرف آب، اشتغالزایی و سهولت كار در این فضا از مزایای مهم كشت های گلخانه ای به شمار می رود.
این كارشناس با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه های ترویجی و توجیهی برای كشاورزان گفت: برپایی اینگونه طرح ها از جمله برنامه های مهم وزارت جهاد كشاورزی است كه در این شهرستان با استقبال كشاورزان مواجه شده است.
مدیر جهاد كشاورزی كهنوج گفت: هم اكنون گلخانه داران در حال بسترسازی و آماده سازی زمین جهت كشت های متنوع پاییزه بوده كه محصولاتی نظیر خیارسبز، فلفل، بادمجان و گوجه فرنگی گلخانه ای در این فضاها انجام می شود.
وی اظهار داشت: كشاورزانی كه اقدام به كشت های تونلی می كنند، می توانند از طریق مراكز خدمات و مدیریت جهاد كشاورزی نسبت به تكمیل پرونده و دریافت تسهیلات ایجاد گلخانه اقدام كنند.

**كشت گلخانه ای به تقویت اقتصاد اهالی جنوب كرمان كمك می كند
گلخانه دار باسابقه جنوب كرمان گفت: اشتغالزایی بیشتر در واحد سطح ، ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جوانان و كار آموختگان كشاورزی و استفاده از اوقات فراغت كشاورزان در فصل های پاییز و زمستان از جمله مزیت های كشت گلخانه ای است كه تاثیر زیادی بر اشتغالزایی و اقتصاد منطقه جنوب كرمان دارد.
علی نعمتی افزود: تجربه نشان داده افزایش كیفیت محصول تولیدی با كشت گلخانه ای محقق می شود از این رو كنترل دقیق و بهتر آفات و بیماری ها با روش های كنترل بیولوژیكی و كاهش مصرف سموم سبب رشد كیفیت محصول و افزایش صادرات و حفظ محیط زیست می شود.
هم اینك كشاورزان جنوب كرمان دریافته اند كه با توسعه كشت های گلخانه ای نه تنها از هدر رفت آب جلوگیری كرده بلكه می توانند محصول بیشتری تولید و اقتصاد خانواده خود را در حد مطلوبی تقویت كنند اما زیان هایی كه طی سالهای اخیر گریبانگیر كشاورزان این دیار شده بنیه اقتصادی آنها را به حدی كاهش داده كه آورده ای برای احداث گلخانه ندارند و انتظار می رود دولت با انگیزه ایجاد اشتغال و كاهش مصرف آب، یكسری منابع مالی برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بخش كشاورزی جنوب كرمان اختصاص دهد.
7450/7429/ 5054