۱۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۳
کد خبر: 83058470
۰ نفر
ظرفیت های اقتصادی سوریه برای تجار ایرانی

دمشق- ایرنا- سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران با آرامشی كه پس از جنگ حدود هشت ساله در سوریه به وجود آمده با سفر به این كشور در حال شكل دادن روابط اقتصادی خود با تجار سوری هستند.

به گزارش ایرنا، سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران كه در چهارمین نمایشگاه بازسازی سوریه 10 تا 14 مهر ماه شركت كردند پس از آن دو شب قبل (شنبه) با تجار و بازرگانان سوری نشست های دو جانبه در زمینه گسترش فعالیت های اقتصادی برگزار كردند.
این نشست ها مقدمه ای برای آغاز فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی ایران و سوریه است كه چگونگی گسترش تبادلات تجاری دو كشور را در آن بررسی كردند.
فعالان اقتصادی ایرانی و سوری در این نشست ضمن آشنایی با یكدیگر در زمینه نیازهای كشورهای خود به ویژه صادرات و واردات اقلام مورد نیاز تبادل نظر كردند.
بخش عمده ای از این گفت و گوی های دو طرف، در زمینه بانكداری، گمرگ و چگونگی تبادلات مالی بود كه بخشی از آن ارتباط با دولت های ایران و سوریه دارد.
سرمایه گذاران ایرانی در ادامه نیز با صنعتگران و بازرگانان اتاق بازرگانی و سازمان عمومی مناطق آزاد در سوریه نشست برگزار كردند.
این نشست برای همكاری اقتصادی و سرمایه گذاری بین بازرگانان سوریه و ایران برای ایجاد مشاركت های مولد و تجاری در تمام بخش ها به ویژه ترغیب تجار ایرانی در امر ساخت و ساز در بازسازی سوریه انجام شد.
تجار سوری هم در این نشست از شركت های ایرانی خواستند تا مشاركت فعالی برای بازسازی كارخانجات، واحدهای مسكونی و موسسات تخریب شده توسط تروریست ها در سوریه داشته باشند.
این فرصت به وجود آمده برای سرمایه گذاران ایرانی نشان می دهد، سوریه خواهان مشاركت ایران در امر بازسازی است و باید از این فرصت قبل از حضور دیگر رقبا بهره مند شویم.

**مهیا بودن سرمایه گذاری تجار ایرانی در سوریه
فهد درویش، رئیس كمیته عالی سرمایه گذاران در مناطق آزاد سوریه گفت: چشم انداز سرمایه گذاری برای فعالیت های اقتصادی ایران در این كشور مهیا است.
وی اظهار داشت كه گسترش روابط اقتصادی تهران و دمشق سبب افزایش حجم تولید ناخالص داخلی، افزایش درآمد ملی و سهولت حمل كالا بین ایران و سوریه می شود.
رئیس كمیته عالی سرمایه گذاران در مناطق آزاد سوریه تصریح كرد: تجار و بازرگانان سوریه تمایل زیادی برای سرمایه گذاری ایران در این كشور و بلعكس دارند كه قرار است به زودی هیاتی از سرمایه گذاران سوری به تهران سفر كنند.
نشست مشترك بازرگانان ایرانی و سوری در روزهای آینده نیز در تهران برای آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری میان دو كشور و تبادل تجربیات و حل و فصل مشكلات موجود برگزار می شود.

**مشكل بانكداری برای سرمایه گذاران ایرانی
'محمود اشتری' مدیر عامل شركت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت هم در خصوص همكاری های سرمایه گذاری با سوری ها گفت: سرمایه گذاران ایرانی برای فعالیت در سوریه با مشكل جابجایی پول مواجه هستند.
وی اظهار داشت: قبل از جنگ در سوریه ارتباط بانكی میان تهران و دمشق برقرار بود و تجار و بازرگانان در این زمینه مشكلی نداشتند كه امیدواریم به زودی شعبه ای از بانك های ایرانی در این كشور دایر شود تا سرمایه گذاران پول های خود را جابجا كنند.
این سرمایه گذار ایرانی تصریح كرد: تجار ایران و سوریه قراردادهایی در زمینه واردات و صادرات كالا منعقد كردند كه هنوز مشكلاتی برای خروج و ورود آن وجود دارد.
وی با اشاره به نیاز داشتن بانك اطلاعاتی در خصوص سرمایه گذاری در سوریه گفت: تجار ایرانی باید از بازار این كشور اطلاعات كاملی داشته باشد كه چنین خواسته ای نیازمند وجود بانك اطلاعاتی است.
وی تصریح كرد: این بانك اطلاعاتی كمك می كند تا سرمایه گذاران ایرانی بتوانند در چه زمینه ای فعالیت كنند.
این تاجر ایرانی تصریح كرد: برخی تجار و بازرگانان بزرگ ایرانی برای سرمایه گذاری در سوریه به بهانه نا امنی ورود نكردند كه این امر نیازمند اطلاع رسانی از اوضاع خوب كنونی این كشور است.

**تلاش تجار و بازگانان ایرانی و سوری در بخش اقتصادی
رئیس اتاق صنایع دمشق هم در نشست تجار و بازگانان ایران و سوریه گفت: روابط میان تهران و دمشق از گذشته وجود داشته و تجار و بازرگانان دو كشور باید در زمینه های اقتصادی نیز تلاش كنند.
سامر الدبس هدف از برگزاری این نشست را تحقق بیشتر سطح همكاری اقتصادی و سرمایه گذاری سوریه و ایران دانست و ادامه داد: هماهنگی میان بازرگانان دو كشور و ایجاد شركت های تولیدی و تجاری در همه بخش ها امری ضروری است.
وی توضیح داد: شركت های ایرانی از ظرفیت بالایی برخوردارند كه باید این شركت ها در زمینه بازسازی سوریه نیز مشاركت كنند.
الدبس افزود: نشست مشترك بازرگانان ایرانی و سوری در روزهای آینده نیز در تهران برای آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری میان دو كشور و تبادل تجربیات و حل و فصل مشكلات موجود برگزار می شود.

** نقش مهم ایران در بازسازی سوریه
تامر یاغی مسئول برنامه بازسازی سوریه وابسته به نخست وزیری این كشور نیز گفت: دمشق به نقش ایران در امر بازسازی چشم دوخته زیرا تهران هم پیمان ما در نبرد با تروریسم از ابتدای جنگ حدود 8 ساله بوده است.
وی به حضور 270 شركت خارجی از 29 كشور جهان در شهرك نمایشگاهی دمشق اشاره كرد و افزود: اگر چه در این رویداد شركت های ایرانی حضور فعال داشتند اما نسبت به سال گذشته كاهش را نشان می دهند كه بی شك به خاطر تحریم آمریكا است.
وی ادامه داد: این میزان حضور شركت های ایرانی نمی تواند مقیاس واقعی باشد، زیرا جمهوری اسلامی نقش مهمی در بازسازی سوریه خواهد داشت.
مسئول برنامه بازسازی سوریه افزود: حضور انبوه شركت كنندگان از شرق و غرب دنیا در نمایشگاه دمشق ناشی از برقراری امنیت به دلیل پیروزی های ارتش و نیروهای همپیمان بوده است.
یاغی تصریح كرد: شركت های ایرانی بر اساس دعوت رسمی از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه دمشق حضور داشتند و تهران می تواند نقش مهمی در بازسازی سوریه داشته باشد.

**سوریه نیازمند سرمایه گذاری ایران در بخش صنایع
سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق هم گفت: برای بخش خصوصی ایران در سوریه به دلیل روابط دوستانه و قوی میان دو كشور فرصت های زیادی در زمینه سرمایه گذاری در صنایع، معادن و ذخایر ارزشمند در این كشور وجود دارد.
جواد تركابادی تاكید كرد، نمایشگاه بازسازی سوریه فرصتی دیگر برای حضور شركت های ایرانی بود تا در این تجمع بین المللی تاثیر گذار باشند.
وی ادامه داد : البته بازسازی سوریه طرح عظیمی است كه فرصت های بسیار زیادی برای حضور شركت ها و بدنه های فعال اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ایجاد می كند.
سفیر ایران در دمشق با اشاره به روابط خوب ایران و سوریه، افزود: روابط بسیار خوب و روانی میان دو كشور وجود دارد و باید همكاری های فی مابین به ویژه روابط اقتصادی تقویت شود.
تركابادی تصریح كرد: پیوندهایی بین ملت های سوریه و ایران وجود دارد و باید این امكان فراهم شود تا فعالیت ها در راستای تحكیم و تقویت مبانی اقتصادی، بیشتر فراهم شود.
وی اظهار داشت: تعداد شركت های ایرانی شركت كننده در نمایشگاه بازسازی سوریه قابل قبول بود، اما انتظار بیشتری برای حضور حداكثری تجار و بازرگانان ایرانی در این كشور وجود دارد.
روابط سیاسی و فرهنگی میان ایران و سوریه در چهار دهه اخیر بر اساس منافع و مصالح مشترك بوده است ولی این روابط در زمینه اقتصادی تاكنون همپای روابط سیاسی و فرهنگی نبوده تا دو طرف بتوانند در همه ابعاد به اهداف مورد نظر دست یابند.
یكی از دلایلی كه تاكنون ایران و سوریه نتوانستند به اهداف مشترك اقتصادی دست پیدا كنند، بحران حدود هشت ساله جنگ علیه سوریه بود كه هم اینك بعد از پسابحران و تحولات جدید به دلیل روابط خوب سیاسی بین دو كشور در حال شكل گیری است.
سوریه هم اینك در آستانه پیروزی كامل بر تروریسم است و همین امر سبب شده تا این كشور مرحله جدیدی را آغاز كند كه نیازمند بازسازی است و شركت های ایرانی می توانند با توانمندی بالایی كه دارند در این زمینه نقش آفرین باشند.
اكنون شركت های خارجی به دنبال عادی شدن تدریجی شرایط و اوضاع در سوریه و شكست سنگین تروریست ها در صدد از سرگیری مناسبات با دمشق برای اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری در این كشور هستند و در این میان ایران كه نقش برجسته ای در حل بحران سوریه داشته با توجه به تاكیدات مقام های عالی رتبه سوری باید از روابط خوب خود با دمشق در شرایط كنونی برای بازسازی این كشور استفاده كند.
امیدواریم در آینده نیز با همت و تلاش دست اندركاران ایران و سوریه مشكلات پیش روی تجار و بازرگانان به ویژه در موضع بانكداری، شناسایی ظرفیت های موجود در كشور و واردات و صادرات آسان كالاها انجام شود.
تهران و دمشق برای حركت در مسیر توسعه اقتصادی بلند مدت و ماندگار تفاهم نامه راهبردی جدیدی را امضا می كنند.
تفاهم نامه مزبور بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه بر اساس مسایل تجاری، بازرگانی، صنعتی و حمل و نقل در حال تنظیم است و با توجه به همه جانبه بودن موجب رشد و بالندگی دو طرف خواهد شد.
همكاری های بانكی و گمرگی در مذاكرات چند ماه گذشته هیات ایرانی و سوری بیشتر از هر موضوعی مدنظر قرار دارد تا تهران و دمشق بتوانند قوانین را به نحوی تنظیم كنند كه سبب افزایش تجارت میان دو كشور شود.
در پایان نشست عالی كمیسیون مشترك دو كشور در سطح نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهوری ایران قرار است ضمن امضای اسناد قراردادهای مزبور، یك سند راهبردی بین دو كشور در تمام زمینه های اقتصادی و فرهنگی امضا شود.
با امضای این توافق نامه قطعا تمامی مشكلات سرمایه گذاران ایران و سوریه در تمام ابعاد اقتصادی به زودی حل می شود.
گزارش از حسینعلی راشكی
خاورم*8005*1436*

سرخط اخبار جهان