اجلاس جهانی گردشگری فرصتی برای معرفی ایران است

همدان -ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور گفت: برگزاری رویداد بزرگ اجلاس جهانی گردشگری و پیشتر از آن همدان 2018 فرصت بی نظیری است كه ایران را به جهانیان معرفی كنیم.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان روز دوشنبه در همایش گردو و مبل و منبت تویسركان افزود: در شرایطی كه آمریكا سعی دارد ایران هراسی را در جهان مطرح كند، برگزاری این اجلاس گامی در جهت معرفی داشته های ایران و ملت ایران به جهانیان است.
وی اضافه كرد: اجلاس آبان ماه یك فرصت بی نظیر برای معرفی كشور در شرایط حاضر است و برای همدان بسیار مهم است تا نام این خطه با یك اسم بین المللی برای جهانیان شناخته شود.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: تلاش می كنیم تا همدان در جایگاه خود قرار بگیرد و از استاندار همدان كه با درایت مسیر رشد گردشگری را فراهم و زیرساخت ها را مهیا كرده اند، قدردانی می كنم.
مونسان با بیان اینكه گردشگری یكی از مهمترین ابزارهای شتاب گیری پیشرفت برای كشورهای در حال توسعه محسوب می شود، افزود: گردشگری، اقتصاد سوم جهان محسوب می شود و از هر 10 شغل، یك شغل مربوط به این حوزه است.
وی با بیان اینكه گردشگری كشورمان در سه بعد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می تواند تاثیر گذار باشد، تاكید كرد: با توسعه گردشگری درآمدهای ارزی كشور نیز افزایش یافته و همین موضوع موجب توسعه بخش های مختلف اقتصادی كشور می شود.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: در بخش فرهنگی، با توسعه گردشگری می توان تاریخ و تمدن كهن ایران زمین را به سرتاسر جهان انتقال داد چراكه یگانه راه انتقال فرهنگ و تاریخ هر كشوری توسعه گردشگری است.
مونسان بیان كرد: توسعه گردشگری در عرصه داخلی نیز به جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و توزیع عادلانه ثروت ختم می شود.
وی با بیان اینكه ایران جزو 10 كشور برتر جهان در حوزه جاذبه های گردشگری است، افزود: دولت با در نظر گرفتن حداقل بودجه می تواند اشتغال زیادی در حوزه گردشگری ایجاد كند، به طوری كه شاهد انفجار شغل باشیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور جدی گرفتن بیش از پیش بخش گردشگری را خواستار شد و گفت: در این بخش، حداقل ها تامین نشده است و باید توجه به این حوزه افزایش یابد.
وی با اشاره به اینكه یك میلیون سایت گردشگری در كشور وجود دارد، افزود: 36 هزار اثر ثبت ملی در كشور وجود دارد كه علیرغم همه تهدیدات شاهد رشد 50 درصدی گردشگری در این مدت بوده ایم.
مونسان افزود: در حال حاضر بیشتر گردشگران منطقه ای را گردشگران سلامت تشكیل می دهند كه برای ارز آوری در كشور شرایط خوبی فراهم كرده اند.
معاون رئیس جهوری تاكید كرد: در دولت تدبیر و امید یكهزار و 100 اثر به ثبت ملی رسیده و در یك سال گذشته 300 بنای تاریخی مرمت شده است.
وی افزود: هم اكنون یكهزار و 900 طرح گردشگری با 430 هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است كه تا پایان سال 345 طرح به پایان می رسد.
مونسان تاكید كرد: همدان جزو پنج استان برتر كشور از لحاظ برخورداری از جاذبه های گردشگری است و می طلبد توجه ویژه ای به آن شود.
به گزارش ایرنا، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مستقر در شهر مادرید اسپانیا، از نمایندگی‌های سازمان ملل در بخش گردشگری است كه در رابطه با امور جهانگردی سیاستگذاری می كند و امروزه پیشتازترین و شناخته شده ترین سازمان بین المللی مرتبط با سفر و گردشگری در جهان ارزیابی می شود.
اعضای هیات رئیسه این سازمان بین المللی متشكل از 12 عضو است كه در اوایل مردادماه سال گذشته برای نخستین بار شركت سیاحتی علیصدر همدان به عنوان یكی از اعضای هیات رئیسه این سازمان انتخاب شد.
شركت سیاحتی علیصدر به عنوان عضو هیات رئیسه و یكی از اعضای این اجلاس، آبان ماه امسال میزبان چهلمین نشست جهانی گردشگری در شهر همدان خواهد بود و تاكنون صدها شركت سیاحتی گردشگری از نقاط مختلف جهان برای حضور در این اجلاس بین المللی اعلام آمادگی كرده اند.
7523*2090