بازی های بومی محلی ایران و جمهوری آذربایجان مشترك است

آستارا - ایرنا - رئیس فدراسیون ورزش های بومی محلی جمهوری آذربایجان گفت: با ایران در بازی های بومی محلی اشتراكات زیادی داریم كه باید برای تقویت و ثبت جهانی آنها اقدام شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا خانلار قربان اف روز دوشنبه در حاشیه نشست با مسئولان اداره كل ورزش و جوانان گیلان و هیات ورزش های محلی آستارا در اداره ورزش و جوانان این شهرستان افزود: ورزش های بومی محلی تحت تاثیر فرهنگ و تمدن غنی ایران و آذربایجان است و سالانه دو جشنواره بازی های بومی محلی در جمهوری آذربایجان برگزار و بازی های محلی كشورهایی نظیر قرقیزستان، ایران، تركیه، قزاقستان و ازبكستان در آنها اجرا می شود.
وی با اشاره به عضویت 90 كشور در فدراسیون جهانی بازی های بومی محلی گفت: اعیاد و آئین های ملی فرصت نمایش بازی هاست و برای برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی ایران و جمهوری آذربایجان با محوریت بازی های هفت سنگ و كمربند در آستارا تلاش می كنیم.
قربان اف ادامه داد: از سال 2017 برای معرفی ورزش های زورخانه ای جمهوری آذربایجان تلاش های جدی صورت گرفته و ورزش كشتی نیز مورد استقبال مردم است و باید زمینه معرفی ورزش های پهلوانی، بیشتر فراهم شود.
بندر مرزی آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع و سه هزار و 500 ورزشكار در آن ساماندهی شده است.
7105 / 7124 / 2007