۱۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۵
کد خبر: 83058315
۰ نفر
جلوی خروج استعدادهای درخشان از كشور گرفته شود

قزوین - ایرنا - رییس مركز ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) با تاكید بر استفاده از ظرفیت دانش آموزان استعدادهای درخشان برای ارتقای رتبه علمی كشور، گفت: باید با برنامه ریزی درست و حمایت های لازم از این قشر جلوی خروج آنها از كشور گرفته شود.

به گزارش ایرنا، فاطمه مهاجرانی روز دوشنبه در نشست شورای معاونان آموزش و پرورش استان قزوین، افزود: مجموعه سمپاد در سال 89 با باشگاه دانش پژوهان جوان ادغام و با تنزل یافتن به مركز، متاسفانه استقلال مالی خود را نیز از دست داد.
وی اضافه كرد: این موضوع حتی در تعداد مدارس استعدادهای درخشان نیز تاثیر گذاشت تا جایی كه تعداد این مدارس از 360 مدرسه در سال 88 با رشد 100 درصدی به 700 مدرسه در سال 92 افزایش یافت.
مهاجرانی با بیان اینكه بر كیفیت گرایی مدارس تاكید داریم و به هیچ عنوان مسابقه ای برای مدال آوردن نداریم، خاطرنشان كرد: البته در این راه باید به دنبال تقویت كارهای گروهی در مدارس باشیم.
وی اظهار داشت: با احیای سازمان و چارت جدید امیدواریم مسایل و مشكلات موجود نیز حل شود.
این مسئول آموزشی در ادامه به طرح شهاب به عنوان طرح مكمل استعدادهای درخشان و نه جایگزین آن اشاره كرد و اظهار داشت: این طرح در هشت محور به كشف و شناسایی استعدادهای برتر می پردازد.
مهاجرانی در ادامه با اشاره به نقایص و ایرادات آزمون پایه هفتم مدارس سمپاد، افزود: در این آزمون اگرچه ایرادات واضحی وجود داشت اما در اینكه وجود این مراكز و مدارس الزامی است شكی نیست و تنها باید بخشی از آن اصلاح شود.
وی با بیان اینكه برتری علمی ما در جهان نباید مورد غفلت قرار گیرد، یادآور شد: تاكنون 700 مدال جهانی طلا، نقره و برنز توسط دانش آموزان ایرانی كسب شده و این امتیاز كمی برای كشور نیست.
مهاجرانی با اشاره به اینكه نظام نخبگانی بخشی از نظام حاكمیتی بوده و به طور حتم باید در رفع ایرادهای آن تلاش كرد، گفت: طرح خوارزمی نیز از دستاوردهای ارزشمند نظام آموزشی بود كه در سال 89 بودجه آن راكد ماند اما طرح در جای دیگری اجرا شد.
مهاجرانی در پایان تصریح كرد: در مرحله اول این مسابقات حدود 90 هزار دانش آموز مدارس كشور شركت كرده و در مرحله دوم 9 هزار و در مرحله بعد نیز از هر رشته 40 نفر انتخاب و به دوره تابستانی می روند كه مدال های كشوری هم در همین دوره های تابستانی به دست می آیند.
در ادامه این نشست از محمد ابراهیم كاتبی و آبتین قاسم پور، 2 دانش آموز قزوینی كه به ترتیب موفق به كسب مدال طلای زیست شناسی و سلول های بنیادی در المپیاد كشوری شده بودند با حضور خانواده آنها تقدیر به عمل آمد.
7388/8054