۱۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۵
کد خبر: 83058279
۰ نفر
پایتخت گردوی ایران زمینه ساز توسعه گردشگری

همدان-ایرنا- گردشگری یكی از بهترین و كم هزینه ترین راه های توسعه به حساب می آید و تویسركان پایتخت گردوی ایران با داشتن اقلیم، آب و هوا، طبیعت، جاذبه های متنوع گردشگری و ابنیه متعدد تاریخی و فرهنگی می تواند زمینه ساز توسعه گردشگری در منطقه و كشور باشد.

به گزارش ایرنا، تویسركان با داشتن بیش از پنج هزار و 500 هكتار باغ گردو و تولید این محصول با مرغوبیتی در مقیاس جهانی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.
بر اساس رویكرد وزارت جهاد كشاورزی، تویسركان به عنوان شهرستان آزمونه (پایلوت) در زمینه اصلاح باغ های گردو در كشور برگزیده شده و سه هزار هكتار از باغ های گردوی آن در یك بازه زمانی پنج ساله از مراحل سرشاخه كاری و پیوند زنی برخوردار می شوند.
همچنین این شهرستان با برخورداری از بیش از چهار هزار و 747 كارگاه تولید مبل و منبت، قطب تولید این صنعت در كشور است.
این شهرستان هفت هزار و 600 شاغل در بخش تولید صنایع مبل و منبت دارد و برخی طرح‌ های منبتی آن مانند طرح «گلریز» به صورت انحصاری متعلق به روستای اشترمل این شهرستان است.
بر اساس آمار رسمی سازمان میراث فرهنگی، شهرستان تویسركان از بیشترین تعداد كارگاه تولید در حوزه صنایع مبل و منبت در استان همدان برخوردار كه قدمت تولیدات این بخش در تویسركان از دیگر مناطق استان بالاتر است.
روستاهای سیدشهاب، اشترمل، جیجانكوه و عین‌آباد مهمترین مراكز تولید و فعالیت كارگاه‌های تولیدی صنایع مبل و منبت در شهرستان تویسركان به شمار می‌روند.
فرماندار تویسركان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این شهرستان از امروز دوشنبه 16 مهرماه به مدت چهار روز تا 20 مهرماه میزبان همایش ملی گردو و صنایع مبل و منبت است.
حبیب مومیوند با بیان اینكه علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای شركت در این همایش به تویسركان سفر كرده است، افزود: وی پس از شركت در جشنواره ملی گردو و مبل و منبت تویسركان راهی نهاوند خواهند شد.
فرماندار تویسركان با اشاره به اینكه برگزاری همایش گردو و مبل و منبت در افزایش توان تولید و توسعه اقتصادی شهرستان تاثیرگذار است، اظهار داشت: همایش گردو زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان است.
مومیوند ادامه داد: برگزاری كارشناسانه و هدفمند چنین همایش هایی موجب پویایی اقتصاد و بازار شهرستان می شود.
فرماندار تویسركان با بیان اینكه اكنون نهالستان و باغ مادری گردو در این شهرستان بزرگترین و مهمترین مركز تولید نهال های گواهی شده گردو در كشور است، افزود: زنجیره كامل تولید نهال گواهی شده در كشور مختص تویسركان است.
مومیوند گفت: تویسركان به عنوان شهرستان آزمونه برای اجرای طرح اصلاح باغ های گردو از سوی وزارت جهاد كشاورزی در كشور انتخاب شده و اكنون طرح اصلاح، سرشاخه كاری و پیوند زنی درختان گردو به خوبی در باغ های شهرستان پیش می رود.
فرماندار تویسركان افزود: تاكنون 21 هزار پیوند زنی درختان گردو توسط دولت و 20 هزار پیوند زنی نیز توسط مردم و باغداران صورت گرفته كه نشان دهنده نهادینه سازی گفتمان اصلاح باغ های گردو با هدف بازدهی بیشتر تولید محصول و مقاومت در برابر آسیب هایی مانند سرمازدگی در شهرستان است.
مومیوند اظهار داشت: شهرستان تویسركان همچنین چهارهزار و 747 كارگاه صنایع مبل و منبت و نزدیك به هشت هزار شاغل در این بخش دارد و از این حیث رتبه اول كشور را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: همایش صنایع مبل و منبت در كنار همایش ملی گردو، زمینه را برای حضور بیشتر گردشگران و رشد و توسعه هدفمند زنجیره كامل تولید این هنر- صنعت در تویسركان فراهم می‌كند.
مومیوند ادامه داد: تویسركان پنج هزار و 500 هكتار باغ های گردو دارد كه در شرایط عادی سالانه 16 هزار تن گردو تولید می كنند و این شهرستان به دلیل برخورداری از گردویی با كیفیت بی نظیر جهانی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.
7523/2087

سرخط اخبار استان‌ها